22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Neobjasněné události
Vstal Napoleonův voják vstal z mrtvých?
Mirek Brát
od Mirek Brát 10.8.2021
4.9tis
Památník má výmluvný název: U mrtvých.
235
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Prsty se křečovitě zatínají do sypké půdy, ústa lapají po vzduchu. Ještě jeden mohutný výpad proti temnotě a hlava vojáka se vynoří z hromadného hrobu. Vyděšený prožitou hrůzou se plazí soumrakem tam, kde tuší lidská stavení.

Místo a čas? Obec Rosice na Chrudimsku, L.P. 1813.

Pod památníkem se nachází ostatky až jednoho tisíce vojáků různých národností. Památník obsahuje i stylizovanou přilbu, ve které poznáme část zbroje hoplíty, starořeckého pěšího bojovníka. Památník má výmluvný název: U mrtvých.

Hromadný hrob

Nedaleko obce Rosice se nachází pietně označený hromadný hrob možná až tisícovky obětí napoleonských válek. Jedná se o vojáky všech zúčastněných stran konfliktu, kteří zemřeli ve vojenském lazaretu v prostorách rosického zámku v roce 1813.

Ve většině případů je však neusmrtila zranění utrpěná v boji, ale epidemie tyfu a cholery. Z důvodů obav, aby jejich mrtvá těla nebyla dalším zdrojem nákazy, byli vojáci pohřbeni za vesnicí uprostřed polí.

Pod památníkem se nachází ostatky až jednoho tisíce vojáků různých národností.

Hrob ruských, pruských a francouzských vojáků byl v roce 1911 doplněn kamenným památníkem, jehož pořízení bylo zaplaceno prostřednictvím závěti místního starosty Josefa Dočkala. Pietní místo se nachází v remízku nedaleko bývalé okresní silnice z Rosic přes Dobrkov do Luže.

Památník obsahuje i stylizovanou přilbu, ve které poznáme část zbroje hoplíty, starořeckého pěšího bojovníka.

Pátrání francouzské ambasády

Jeden z francouzských vojáků v roce 1813 byl však pohřben živý. Podařilo se mu z masového hrobu uniknout a doplazit se do blízkého Dobrkova, kde v tamní komunitě ještě dlouhá léta žil, aniž by se vrátil do Francie .Zdá se to být jen legenda, kdyby ovšem nebylo enormního zájmu francouzské ambasády v 80.

letech minulého století. Ta dokonce do Rosic a Dobrkova vyslala početnou delegaci, aby pátrala po stopách tohoto ztraceného Napoleonova vojáka, který doslova vstal z hrobu. Bližší informace o jeho osudu se však získat nepodařilo.

Foto: autor
reklama
Související články
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.1tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.2tis
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.3tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 3.1tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 3.3tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]