Šedovlasý faraon Snofru sestoupí ze zlatých nosítek a s bázní vstoupí do pouštního chrámu. Uvnitř přebývá věhlasné orákulum, jemuž by rád položil pár otázek. Stěny svatostánku jsou pomalované záhadnými výjevy, z nichž mrazí v zádech.
Opravdu byl velký stavitel pyramid pod vlivem mágů? A je pravda, že se nebývale zajímal o reinkarnaci?
Pohřební komora v Červené pyramidě u Dahšúru (asi 40 km jižně od Káhiry) zeje prázdnotou. Měla by v ní ležet mumie významného egyptského panovníka Snofrua (vládne 2639–2604 př. n. l.). Není tomu ale tak.
Faraon totiž podle některých záhadologů objevil možnosti znovuzrození a po nějaké době, kterou strávil ve speciálním sarkofágu, komoru opustil a opět stanul mezi živými. Postavit odpovídající pyramidu ale prý nebylo jen tak.
Snofru za života nechal vybudovat hned čtyři. S prvními třemi ale zjevně nebyl spokojen. Teprve červený jehlan u Dahšúru plně odpovídal jeho představám a potřebám. Je pravda, že se při jejich výstavbě spoléhal hlavně na své kouzelníky?
A skutečně mohlo jít o rádce ze vzdálených vyspělých světů, jak někteří lidé věří?
Přenese polovinu jezera
Snofruovi poklesne brada a zorničky se rozšíří úlekem. Když se projíždí společně s kněžkami bohyně Hathor v loďce po jezeře, vyklouzne představené chrámu do vody tyrkysový přívěsek.
Nejde přitom o ledajaký šperk, ale o rituální předmět, který je údajně nezbytný pro faraonovo znovuzrození. Vyděšený Snofru okamžitě volá na pomoc kouzelníky.
„Přivolaný mág způsobil zázrak, neboť s pomocí pronesených kouzelných slov přemístil jednu polovinu jezera a položil ji na druhou,“ uvádí Christian Jacq (*1947).
Byl snad faraon obklopen lidmi z jiné civilizace, která disponovala mimořádnými technickými prostředky? Snofru je každopádně šťastný. Díky kouzelníkovi, jemuž říká Moudrá hlava, má zase přívěsek reinkarnace u sebe.
Zmrtvýchvstání
Dělníci v potu tváře dokončují už třetí Snofruovu pyramidu. Nejprve si totiž faraon nechá vedle svého paláce v Médúmu postavit malou cvičnou, která nemá žádné vnitřní prostory. Poté nedaleko metropole dostaví pyramidu, která patří jeho předchůdci.
Následně se pustí do budování vlastní hrobky. Ta vzniká v Dáhšúru a je první lidskou stavbou, která překoná magickou hranici 100 metrů na výšku. Záhadná je i proto, že jde o jedinou lomenou pyramidu na světě. Snofru z ní ale není podle všeho moc nadšený.
Záhy si totiž nechá postavit ještě vyšší a majestátnější pomník. Jde o Červenou pyramidu, v níž nakonec spočine. Její stěny jsou orientovány nejen podle světových stran, ale i podle postavení hvězd.
„Pozice odpovídá hvězdě Aldebaran, nejjasnějšímu objektu v souhvězdí Býka,“ píše publicista Libor Čermák. Právě na jednu z planet toho souhvězdí se údajně Snofru odebere se svými kouzelníky po svém zmrtvýchvstání. Jestli je to možné, nevíme.
Archeologové totiž zatím v pyramidě nenašli faraonův sarkofág, který by nám mohl napovědět více…