5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Výbuch jaderné elektrárny Černobyl: Nejbezohlednější cvičení v dějinách?
Výbuch jaderné elektrárny Černobyl: Nejbezohlednější cvičení v dějinách?
od 25.7.2022
1.7tis
Vrtulník rozprašující dekontaminační kapalinu v červnu 1986. FOTO: IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
174
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Měla to být rutinní bezpečnostní zkouška. 26. dubna 1986, přesně v 1 hodinu 23 minut a 45 sekund v noci dochází uvnitř jaderné elektrárny Černobyl k dvojité explozi… Šlo ale opravdu o nehodu?

Vrtulník rozprašující dekontaminační kapalinu v červnu 1986. FOTO: IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Pohled na jadernou elektrárnu Černobyl. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Následkem výbuchu je odmrštění 2000 tun těžkého betonového krytu položeného na reaktoru, který okamžitě začíná vše v dosahu doslova opékat radioaktivitou.

reklama

Vzniklý radioaktivní mrak kontaminuje rozlehlá území na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku a dokonce i ve Švédsku. Sovětský svaz zpočátku vážnost celé situaci tutlá, v oficiálních prohlášeních uvádí nepravdivé informace o rozsahu škod a hrůznosti následků.

Evakuace obyvatel začne pozdě, před i po výbuchu udělají odpovědní lidé řadu těžko pochopitelných chyb. Jen nešťastná souhra náhod?

Veleúspěšná minisérie Černobyl z roku 2019 znovu vytáhla na světlo všechny hrůzné okolnosti provázející tuto katastrofu v celé jejich ošklivosti.

A spolu s nimi ožily i konspirační teorie, které „nejhorší tragédii našeho století“, jak ji později nazval ruský vůdce Michail Gorbačov (*1931), obklopují.

reklama

Byl hlavním problém chybující personál, podle některých spekulací pracující dokonce pod vlivem alkoholu, a to včetně hlavního inženýra elektrárny Anatolije Ďatlova (1931–1995)?

Nebo vůbec neměli na výběr a nezbylo jim, než sehrát svoji hrůznou úlohu v divadle jménem Černobyl?

Pohled na jadernou elektrárnu Černobyl. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Pohled na jadernou elektrárnu Černobyl. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Vše jde podle plánu?

Je ale možné, že lidský faktor nakonec přímou zodpovědnost vůbec nenese?

Už sedm let před výbuchem Černobylu v tajné zprávě nazvané O nedostatcích při stavbě černobylské jaderné elektrárny píše tehdejší šéf KGB Jurij Vladimirovič Andropov (1914–1984) následující slova:

reklama

„Podle skutečností, které má KGB k dispozici, dochází na stavbě druhého bloku černobylské jaderné elektrárny k odchylkám od projektu a porušování technologie vedení stavebních a montážních prací, což může vést k haváriím a nehodám.“ Téměř přesně popíše možné technické problémy a katastrofické následky, jež mohou vzniknout.

Mocnému muži ale ti ještě mocnější nenaslouchají.

Podle některých konspiračních teorií je totiž výbuch Černobylu plánován, má jít o sovětský experiment v rámci příprav na jadernou válku s USA! Armádní velitelé si tak mohou otestovat veškeré postupy pro případ dopadu atomové bomby, poznají její bezprostřední vliv na okolí, vyzkouší funkčnost ochrany proti radioaktivitě.

Těžko pomyslet, že by tak zrůdná teorie mohla být pravdivá… Protichůdné názory obviňují západ, který podle něj Sovětům úmyslně prodal poškozené vybavení pro elektrárnu, případně že přímo na místě úřadoval americký agent, který reaktor odpálil.

Těžko si vybrat cestu v tomto labyrintu dohadů a spekulací. Musíme hlavně doufat, že ať byla reálná příčina jakákoliv, pro děsivost následků se už nikdy nebude opakovat.

Lokalita:
reklama
Související články
od 5.12.2022 309
Irský hrad Leap Castle, postavený někdy mezi 13. a koncem 15. století, zažil děsivější úmrtí než byla svatba ze Hry o trůny. Vše odstartovalo špatným výběrem místa, tamní oblast je bývalým shromaždištěm keltských druidů. Mnozí zde byli prý i pohřbeni a právě kvůli rušení klidu jejich duší bylo od počátku prokleté. [caption id="attachment_1118
od 3.12.2022 2.5tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.8tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.8tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.4tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš