11. srpna 1996: Umírá slavná bulharská nevidomá věštkyně Baba Vanga.
Domů     Záhady historie
Výbuch jaderné elektrárny Černobyl: Nejbezohlednější cvičení v dějinách?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.7.2022
1.7tis
Vrtulník rozprašující dekontaminační kapalinu v červnu 1986. FOTO: IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
174
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Měla to být rutinní bezpečnostní zkouška. 26. dubna 1986, přesně v 1 hodinu 23 minut a 45 sekund v noci dochází uvnitř jaderné elektrárny Černobyl k dvojité explozi… Šlo ale opravdu o nehodu?

Vrtulník rozprašující dekontaminační kapalinu v červnu 1986. FOTO: IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Pohled na jadernou elektrárnu Černobyl. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Následkem výbuchu je odmrštění 2000 tun těžkého betonového krytu položeného na reaktoru, který okamžitě začíná vše v dosahu doslova opékat radioaktivitou. Vzniklý radioaktivní mrak kontaminuje rozlehlá území na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku a dokonce i ve Švédsku.

Sovětský svaz zpočátku vážnost celé situaci tutlá, v oficiálních prohlášeních uvádí nepravdivé informace o rozsahu škod a hrůznosti následků. Evakuace obyvatel začne pozdě, před i po výbuchu udělají odpovědní lidé řadu těžko pochopitelných chyb.

Jen nešťastná souhra náhod? Veleúspěšná minisérie Černobyl z roku 2019 znovu vytáhla na světlo všechny hrůzné okolnosti provázející tuto katastrofu v celé jejich ošklivosti. A spolu s nimi ožily i konspirační teorie, které „nejhorší tragédii našeho století“, jak ji později nazval ruský vůdce Michail Gorbačov (*1931), obklopují.

Byl hlavním problém chybující personál, podle některých spekulací pracující dokonce pod vlivem alkoholu, a to včetně hlavního inženýra elektrárny Anatolije Ďatlova (1931–1995)? Nebo vůbec neměli na výběr a nezbylo jim, než sehrát svoji hrůznou úlohu v divadle jménem Černobyl?

Pohled na jadernou elektrárnu Černobyl. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Vše jde podle plánu?

Je ale možné, že lidský faktor nakonec přímou zodpovědnost vůbec nenese? Už sedm let před výbuchem Černobylu v tajné zprávě nazvané O nedostatcích při stavbě černobylské jaderné elektrárny píše tehdejší šéf KGB Jurij Vladimirovič Andropov (1914–1984) následující slova:

„Podle skutečností, které má KGB k dispozici, dochází na stavbě druhého bloku černobylské jaderné elektrárny k odchylkám od projektu a porušování technologie vedení stavebních a montážních prací, což může vést k haváriím a nehodám.“ Téměř přesně popíše možné technické problémy a katastrofické následky, jež mohou vzniknout.

Mocnému muži ale ti ještě mocnější nenaslouchají. Podle některých konspiračních teorií je totiž výbuch Černobylu plánován, má jít o sovětský experiment v rámci příprav na jadernou válku s USA! Armádní velitelé si tak mohou otestovat veškeré postupy pro případ dopadu atomové bomby, poznají její bezprostřední vliv na okolí, vyzkouší funkčnost ochrany proti radioaktivitě.

Těžko pomyslet, že by tak zrůdná teorie mohla být pravdivá… Protichůdné názory obviňují západ, který podle něj Sovětům úmyslně prodal poškozené vybavení pro elektrárnu, případně že přímo na místě úřadoval americký agent, který reaktor odpálil.

Těžko si vybrat cestu v tomto labyrintu dohadů a spekulací. Musíme hlavně doufat, že ať byla reálná příčina jakákoliv, pro děsivost následků se už nikdy nebude opakovat.

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 295
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 585
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.3tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]
od Mirek Brát 10.8.2022 1.5tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.7tis
V roce 1885, když byl Sam školák, jel na letní prázdniny do zařízeného domu mezi Ventnorem a Bonchurchem na Isle of Wight. Dům svatého Bonifáce byl skromný a měl jednu z nejpůvabnějších malých zahrad, jaké chlapec kdy viděl. Měl však jedno velké ALE… Duchové dali brzy o sobě vědět. Projevy byly výrazné a různorodé. Samovy sestry v […]