Skip to content

Vybuchl na Sibiři meteorit?

Je poklidné letní ráno 30. června 1908. Rázem však obyvatele ruského města Vanavara vyžene z postelí obří exploze, která je zasypává střepy z roztříštěných oken! Rozléhá se zděšený křik, po ulicích pobíhají zranění lidé, na některých ještě hoří jejich oblečení. Začala snad válka?

Obyvatelé města vybíhají z domů, aby zjistili, co se děje. Zoufale se rozhlížejí po skleněné apokalypse, která se rozpoutala v jejich domovech. V obavách očekávají další výbuchy, další ohlušující rány.

Snaží se hasit své sousedy, kterým výbuchem vzplanul oděv a zůstali ležet s těžkými popáleninami, pomáhají těm, komu silná tlaková vlna podrazila nohy. Napadl snad Rusko nějaký nepřítel?

Není to začínající válečný konflikt, co zanechá město v šoku. S nejvyšší pravděpodobností má celá věc původ v kosmu. Událost, která je označovaná jako tunguzská katastrofa podle místní řeky Podkamenná Tunguzka, ale dodnes vzbuzuje mnoho otázek.

Co přesně se vlastně v oblasti centrální Sibiře v roce 1908 přihodilo? A proč se tajemná událost nesetkala s větším vědeckým ohlasem?

Obrázek zkázy z dálné Sibiře obletí svět.

Onen mohutný výbuch následovaný dvěma dalšími, který způsobí ve městě Vanavara hotovou spoušť, se odehraje ve vzdálenosti 65 kilometrů. Slyšet je ale až 1000 kilometrů daleko! Co přesně má explozi způsobit?

Nejpravděpodobnější verze hovoří o výbuchu kosmického tělesa, zřejmě meteoritu, asi pět až deset kilometrů nad zemským povrchem. V zemi totiž nezůstane žádný kráter.

Viděl jsem jasnou žlutou kouli, jak letí po nebi,“ říká jeden z mnoha svědků, kteří na vlastní oči vidí těleso, jak prolétává atmosférou. Žhne tak silně, že asi kolem půlnoci ozáří noční hvězdnou oblohu dokonce až nad územím Česka!

Síla exploze nemá v moderní historii obdoby. Těleso způsobí apokalypsu 185krát silnější než výbuch atomové bomby v Hirošimě! V oblasti 2000 kilometrů čtverečních nadělá z přibližně 60 milionů vzrostlých stromů jen třísky.

Celá stáda zvířat mizí beze stopy, vypaří se sobi i hlídací psi.

Tunguzská oblast se mění v měsíční krajinu. Tím ale katastrofa zdaleka nekončí. V závěsu za explozí se začíná otřásat země. Zemětřesení je tak silné, že jej zaznamenají seismologické stanice po celém světě.

Okolí výbuchu okamžitě sežehnou plameny, které se slijí v mohutný požár. Hořící lesy jsou vidět stovky kilometrů daleko. Vzduch nasaje miliardy malých částic popela a proměňují místo v pekelnou krajinu zalévanou černým deštěm.

Dalo by se čekat, že taková událost přiláká tisíce vědců, kteří budou chtít přijít explozím na kloub. Opak je však pravdou! Proč zůstává vesměs neobydlená oblast ležet ladem ještě dlouhé roky? První vědecká expedice sem míří až v roce 1921.

Důvody jsou však nasnadě. Jedná se o špatně dostupnou destinaci, která navíc leží v tehdy velmi nestabilním carském Rusku. Musí se tedy čekat, až jsou největší válečné hrozby zažehnány.

Jaké překvapení však čeká na expedici profesora Leonida Kulika (1883–1942), který zkoumá celou oblast. Na místě nenalézá žádný kráter! Dochází tak k závěru, že přilétající kosmické těleso musí vybuchnout kilometry nad zemí.

Proto se vědci v budoucnu zaměří zejména na chemické rozbory v celém okolí, aby pátrali po jasných důkazech, že v Tunguzce vybuchl meteorit.

S teorií o výbuchu přijde poprvé profesor Leonid Kulik.

Do oblasti míří v následujícím století řada výzkumných výprav. Žádná z nich však nemůže přijít s jasnými závěry. V místě exploze nenacházejí abnormální koncentrace chemických prvků či sloučenin, které by dokazovaly výbuch asteroidu.

Trochu zvýšený obsah iridia v půdě – to je vše, s čím se mohou výzkumníci vytasit. Postupem času tak vyvěrají na povrch všemožné hypotézy, které se snaží objasnit výjimečnou událost z počátku 20. století.

Muselo jít o malou kometku,“ přichází se svým názorem britský astronom Francis Whipple (1876–1943). Odvolává se na výpovědi některých lidí, kteří odhalují nová svědectví – podle jedněch se pohybovalo těleso z jihu na sever a později zase z východu na západ, další svědci by odpřisáhli, že těleso určitým způsobem manévrovalo.

Kdyby se však jednalo o kometu, vybuchla by výš, namítá přední astronom dr. Zdeněk Sekanina (*1936). Proto se dnes většina vědců kloní k myšlence, že u Tunguzky vybuchla malá planetka.

I přes vědecké závěry však řada lidí nevěří, že tak obří výbuch může způsobit nějaké kosmické těleso, aniž by po sobě zanechalo stopy. Ve hře je kupříkladu obří havárie zemního plynu, který se v oblasti nashromáždil.

Centrální Sibiř se nalézá v silně tektonicky aktivní oblasti, proto i někteří vědci berou verze o kosmickém původu exploze s rezervou. Zejména astrofyzik z Univerzity v Bonnu Wolfgang Kundt přichází s teorií, podle níž se mohly v Tunguzce uvolnit sopečnou erupcí desítky milionů tun plynů.

Ty pak explodovaly kvůli elektrickému výboji vzniklému třením metanu o atmosféru. Co když je ale pravda daleko tajemnější, než se nám snaží oficiální verze dokázat?

Svědectví o manévrování tělesa před výbuchem nahrává hypotéze o havárii kosmické lodi. Kdyby zde však explodovalo kosmické plavidlo, musely by se po něm v Tunguzce najít stopy. Ještě jedna výpověď je však natolik konkrétní, že podporuje další možnou teorii – na Sibiři došlo v roce 1908 k jadernému výbuchu!

Podle některých očitých svědků totiž z místa exploze stoupá do nebe zvětšující se mrak, který se postupně formuje do tvaru stromu, jehož koruna se rozzáří do pronikavé oslnivé záře.

Za vše hovoří výpověď sovětského spisovatele Alexandera Kazanceva (1906–2002). Ten si vše dává do souvislosti v roce 1945, když navštíví po výbuchu atomové bomby japonskou Hirošimu. Kazancev se zahledí na okolní stromy, kterým exploze doslova strhla koruny a všechny větve.

Muži se ihned vybaví obrázky z Tunguzky. I v sibiřské oblasti vypadají stromy stejně a stejně jako v Japonsku chybí kráter.

Často se tak vědecké výpravy pořádané do tunguzské oblasti soustředí na testování odebraných vzorků půdy na přítomnost radioaktivity. Ovšem silné radioaktivní ozáření nenaznačují žádné naměřené hodnoty, chybí i přítomnost takzvaných radioaktivních izotopů, které se tvoří po nukleárním výbuchu.

Více nenapovídá ani tvar zničeného lesního porostu. Co tedy stojí za nevídanou explozí?

Jisté odpovědi stále chybějí. Planeta Země se údajně může v červnu 1908 setkat s malou černou dírou, která svým zánikem způsobuje explozi. Za katastrofou může stát i střet s částí hmoty ze slunečního plazmatu.

Není však možné definitivně vyloučit ani otázku, která napadá nejednoho záhadologa – dochází v Tunguzce k setkání s UFO?

Foto: Wikimedia.org, Shutterstock. Autor textu: Ingrid Tůmová. Pro web upravil: Miroslav Horký
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byl Bush junior nejhorším prezidentem v historii USA?
epochaplus.cz

Byl Bush junior nejhorším...

Syn úspěšného otce, symbol války proti teroru. George...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...
Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar
epochanacestach.cz

Novinky v Plzni: Opravená...

Nový minipivovar Proud,...
Temné dějiny Vatikánu: Papež mrtvému předchůdci usekne prsty!
epochaplus.cz

Temné dějiny Vatikánu: Papež...

„Náš papež Formosus (asi 816-896) zemřel,“ nese se Římem,...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Ve vnoučkovi žije zesnulý strýc
nasehvezdy.cz

Ve vnoučkovi žije zesnulý...

Před dvanácti lety zemřel můj milovaný...
Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě
epochalnisvet.cz

Vědci z Přírodovědecké fakulty se...

Není známá, přesto jí trpí 4 až 12 milionů...
Bvlgari Hotel Roma – Nový klenot v kolébce módy
epochalnisvet.cz

Bvlgari Hotel Roma –...

Už jen samotný pohled do jejich nitra evokuje...
Chronograf inspirovaný betonovou džunglí New York City
iluxus.cz

Chronograf inspirovaný...

Od chvíle, kdy Hublot otevřel brány svého...
Oldřich Vízner – Prostě Saturnin
nasehvezdy.cz

Oldřich Vízner –...

Neúspěšný medik Bobo, který kokrhal na kohouta. Nebo...