Skip to content

Vymysleli chemické zbraně starověcí Peršané?

Pod hradbami města Dura Europos vzniká tunel. Peršané jsou v plné práci. Z druhé strany k nim míří Římané. I oni pilně kopou. Zanedlouho se obě nepřátelské skupiny spatří tváří v tvář. Pro Římany bude tohle setkání posledním okamžikem v jejich životě.

Stáhněte se,“ přikáže velitel Peršanů svým bojovníkům. „Nezapomeňte ale umístit nádoby se směsí,“ připomíná jim. Vojáci poslechnou. Kladou na zem měděné hrnce naplněné jakousi podivnou směsí a pak mizí ve tmě tunelu.

Jenže ještě před tím, než opustí prostor, jeden perský voják zapaluje směsi v nádobách. Okamžitě se začne šířit kouř. Římané, kteří se právě prokopali k Peršanům, začínají kašlat. Dusí se. Jenom část z nich stihne opustit podzemí a vyběhnout na povrch.

Proč Peršané ve skutečnosti zemřeli?

Peršané se chopí omámených nepřátel a prostě a jednoduše je stáhnou na jednu hromadu. Další perský bojovník zapaluje novou nádobu. Jenže se o chvíli opozdí a nestihne už včas vyběhnout. I jeho proto zadusí štiplavý kouř.

Nyní už perští bojovníci nechávají tunel být. Podkopání hradeb je dostatečné, už se bez tunelu obejdou. Nepotřebují ho. Své nepřátele přitom zlikvidují velice elegantně pomocí smrtícího plynu. 20 římských vojáků se stane obětí prvního doloženého chemického útoku.

Dokázali druidi vnést paniku do řad spořádaných římských vojáků?

Peršané roku 256 dobývají město Dura Europos, nejvýchodnější cíp Římské říše, který se nachází na území dnešní Sýrie. Nepřátelé si dokážou vykopat kousek od hradební věže dost dlouhý tunel, který má zajistit, aby v pravou chvíli mohla do města napochodovat rovnou celá perská jednotka.

Terén je rovný, a tak Římané mohou sledovat, jak perští krtci pracují. „Musíme jim znemožnit přístup za hradby,“ rozhodnou se a začínají proto kopat tunel proti nim. Výkopy na obou stranách komplikují vápencové vrstvy.

Římští bojovníci plánují, že jakmile se v tunelu setkají v boji muž proti muži, nepřítele zaženou a pak tunel zasypou. Jenže s tímhle plánem neuspějí.

Dobití města Dura je také opředené mnoha otazníky.

Dokazuje to v 1. polovině 20. století nález francouzských archeologů. V tunelu pod hradbami města Dura Europos objevují ostatky 19 Římanů a jednoho Peršana. Francouzský archeolog Robert du Mesnil du Buisson (1895–1986), který výkopy tehdy vede, si myslí, že zde došlo k boji muže proti muži buď pomocí meče, nebo ohně.

Jeden z Peršanů už nestihl včas utéci a zemřel také. Zřejmě mu chtěl jeden z jeho spolubojovníků pomoci, ale už ho nezvládl včas odtáhnout do bezpečí, alespoň o tom svědčí poloha těla. Jenže když na počátku 21.

století provedou archeologové nový průzkum, dojdou k jinému názoru. „Římští vojáci, kteří zde zahynuli, nezemřeli, jak Robert du Buisson věřil, mečem nebo ohněm, ale byli úmyslně otráveni plynem,“ myslí si britský archeolog Simon James.

Archeolog Du Buisson se pokouší záhadě přijít na kloub.

Měděné nádoby nalezené v tunelu totiž podle vědců obsahovaly zbytky síry a bitumenu (živice, černá organická kapalina, její nejčastější formou je asfalt a dehet). Když se tato směs zapálí, výsledkem je jedovatý kouř, který dokáže zplodinami otrávit mnoho lidí.

Odborník James proto předpokládá, že vražedným nástrojem byl v tomto případě hlavně kouř. Jeho působení způsobilo daleko větší škody než jiné zbraně. Vědci tak možná jsou o kousek blíž odpovědi na otázku, kdy se poprvé objevily chemické zbraně.

Starověcí Peršané s nimi zřejmě uměli zacházet.

U města Dura nejspíš vraždil jedovatý kouř.
Foto: gatesofnineveh.wordpress.com, judithweingarten.blogspot.cz, www.elixirofknowledge.com, /media.artgallery.yale.edu
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články