11. září roku 2001 se v americkém New Yorku hroutí dva monumentální mrakodrapy. Lidé si tuto tragédii vysvětlují různě. O deset dní později však otřese strašlivý výbuch také francouzským Toulouse a vyšetřovatelé ani konspirační teoretici se nemají čeho chytit!
Teroristé unášejí letadla a narážejí s nimi do newyorských „dvojčat“. Gigantické stavby se tak 11. září roku 2001 řítí k zemi a leckdo spekuluje, proč (více např. v Enigmě 7/2009).
Rozrušení jsou ale i obyvatelé francouzského Toulouse, velkého asi jako Bratislava a Brno dohromady. Městem totiž otřese „výbuch, který jako by vycházel ze samého středu Země. Měl jsem pocit, že nebe pukne ve dví.
Tlaková vlna se mi zařízla do plic a rozbila všechna okna,“ vzpomíná francouzský spisovatel Jean-Paul Dubois (*1950). Na dálnici jsou desítky aut smeteny na hromadu. „Pod nohama se mi zhoupla podlaha.
Napadlo mě, že kolegové v laboratoři to přehnali,“ vypráví český vědec David Hrabovský, který v září roku 2001 pobývá jako stážista na Toulouské univerzitě a zkoumá zde elektromagnetismus.
Pak si ale všímá oranžového mračna za kopcem a dochází mu, že o tři kilometry dál vybuchuje chemická továrna AZF!
ZÁHADA TRVÁ
Umírá 30 lidí, zraněných je přes 2000. Ulice metropole se vylidňují. Občané cítí, že vzduch je prosycen škodlivinami, ale také se bojí teroristů. Ještě v roce 2004 spekulují francouzská média o jakémsi islámském radikálovi z Tunisu.
Neznáme ale žádný přesvědčivý důkaz, že za tragédii může muslimský extrémista. Nepodložená je rovněž teorie, že fabriku vyhazuje do vzduchu její majitel, aby dostal peníze od pojišťovny.
Údajně využívá atmosféry po newyorských atentátech a likviduje svůj nepříliš výdělečný podnik s tím, že podezření padne na teroristy. Této hypotéze nahrává fakt, že AZF zřejmě nebude rekonstruována. Jisté je jen jediné:
Vyšetřovatelé ani později nedokážou říci, co toulouskou katastrofu způsobilo. Že by ničivá detonace opravdu vyšla ze samého středu Země, jak v prvním okamžiku intuitivně cítí Jean-Paul Dubois?