reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Vyšetřovací zpráva CIA: Havanský syndrom není tím, čím se zdá být
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.2.2022
3.0tis
CIA nečekaně změnila názor na původ syndromu, foto foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo
297
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Ještě nedávno byli vyšetřovatelé přesvědčeni, že záhadné onemocnění amerických diplomatů způsobují cílené útoky neznámou zbraní v držení nepřátelské mocnosti, která usiluje o poškození zahraničních vztahů USA.

Nyní však CIA otočila a její znalci tuto teorii prohlašují za nepravděpodobnou.

CIA nečekaně změnila názor na původ syndromu, foto foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k některým z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo Havanský syndrom se projevuje například bolestí hlavy, foto Pixabay

Záhadný stav, který způsobuje řadu příznaků, jako je únava, bolesti hlavy a nevolnost či dokonce poškození mozku, je pojmenován podle série zatím neobjasněných incidentů, které začaly v roce 2016 v Havaně na Kubě, kde se onemocnění projevilo u řady amerických diplomatů či jejich blízkých.

Tehdy se předpokládalo, že se postižení stali terčem jakési řízené energetické zbraně neznámých zahraničních agentů s cílem narušit diplomatické styky s Kubou.

Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k některým z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo

CIA MĚNÍ NÁZOR

Od té doby se podobné příznaky objevily u desítek dalších amerických zaměstnanců v několika různých zemích, což ještě znásobilo snahy o vysvětlení tohoto jevu. Dřívější vyšetřování dospívá k jednoznačnému závěru, že symptomy způsobuje přesně cílený útok neznámou zbraní, která produkuje jakousi řízenou energii.

Nyní ale CIA takovou myšlenku zavrhuje. Nejnovější zjištění prý naznačují, že je nepravděpodobné, že by se na havanském syndromu podílela nějaká nepřátelská zahraniční mocnost. Vyšetřovatelé tuto možnost sice nedokázali zcela vyloučit, ale ve většině případů, kterých byly stovky, byla alternativní konvenční vysvětlení považována za pravděpodobnější.

Není ale zvláštní, že se takové onemocnění s výjimkou amerických diplomatů neprojevuje u kohokoliv dalšího? Nebo že velká část zaznamenaných případů začíná podivným bzučivým zvukem, který postižení zaslechli?

Havanský syndrom se projevuje například bolestí hlavy, foto Pixabay

OBĚTI NESOUHLASÍ

Ti, kterých se tento jev dotýká, považují poněkud nečekaný názorový zvrat, za velké zklamání. „Nově vydaná zpráva CIA je sice označena jako ‚průběžná‘ a v některých případech možná ponechává otevřená dvířka pro nějaké alternativní vysvětlení, ale pro desítky oddaných státních zaměstnanců, jejich rodiny a kolegy působí jako konečná a zavrženíhodná,“ uvádí jedna z podpůrných skupin ve svém prohlášení.

Skupina dále prohlašuje, že má důvod se domnívat, že průběžná zpráva ani nepředstavuje konsensus celé CIA, místo toho odráží názory části úředníků, kteří mají větší zájem na uzavření případu, než na jeho důkladném vyřešení a objasnění původu syndromu.

Za současného stavu věcí se nezdá, že by byl tento fenomén v dohledné době dostatečně vysvětlen ke spokojenosti všech. I kdyby většina případů měla konvenční vysvětlení, pokud i některé z nich mají na svědomí skutečné zahraniční útoky, pak to znamená, že za ně někdo musí být zodpovědný.

Ale kdo? Je možné, že CIA už viníka zná a proto se snaží celou věc zamést pod koberec?

Foto: Creative Commons, Pixabay
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 946
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.4tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.7tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.4tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.2tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]