3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Vyšetřovací zpráva CIA: Havanský syndrom není tím, čím se zdá být
Vyšetřovací zpráva CIA: Havanský syndrom není tím, čím se zdá být
od 2.2.2022
3.0tis
CIA nečekaně změnila názor na původ syndromu, foto foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo
297
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Ještě nedávno byli vyšetřovatelé přesvědčeni, že záhadné onemocnění amerických diplomatů způsobují cílené útoky neznámou zbraní v držení nepřátelské mocnosti, která usiluje o poškození zahraničních vztahů USA.

Nyní však CIA otočila a její znalci tuto teorii prohlašují za nepravděpodobnou.

CIA nečekaně změnila názor na původ syndromu, foto foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k některým z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo Havanský syndrom se projevuje například bolestí hlavy, foto Pixabay

Záhadný stav, který způsobuje řadu příznaků, jako je únava, bolesti hlavy a nevolnost či dokonce poškození mozku, je pojmenován podle série zatím neobjasněných incidentů, které začaly v roce 2016 v Havaně na Kubě, kde se onemocnění projevilo u řady amerických diplomatů či jejich blízkých.

reklama

Tehdy se předpokládalo, že se postižení stali terčem jakési řízené energetické zbraně neznámých zahraničních agentů s cílem narušit diplomatické styky s Kubou.

Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k některým z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo
Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k některým z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo

CIA MĚNÍ NÁZOR

Od té doby se podobné příznaky objevily u desítek dalších amerických zaměstnanců v několika různých zemích, což ještě znásobilo snahy o vysvětlení tohoto jevu.

reklama

Dřívější vyšetřování dospívá k jednoznačnému závěru, že symptomy způsobuje přesně cílený útok neznámou zbraní, která produkuje jakousi řízenou energii. Nyní ale CIA takovou myšlenku zavrhuje.

Nejnovější zjištění prý naznačují, že je nepravděpodobné, že by se na havanském syndromu podílela nějaká nepřátelská zahraniční mocnost.

Vyšetřovatelé tuto možnost sice nedokázali zcela vyloučit, ale ve většině případů, kterých byly stovky, byla alternativní konvenční vysvětlení považována za pravděpodobnější.

Není ale zvláštní, že se takové onemocnění s výjimkou amerických diplomatů neprojevuje u kohokoliv dalšího? Nebo že velká část zaznamenaných případů začíná podivným bzučivým zvukem, který postižení zaslechli?

Havanský syndrom se projevuje například bolestí hlavy, foto Pixabay
Havanský syndrom se projevuje například bolestí hlavy, foto Pixabay

OBĚTI NESOUHLASÍ

Ti, kterých se tento jev dotýká, považují poněkud nečekaný názorový zvrat, za velké zklamání.

„Nově vydaná zpráva CIA je sice označena jako ‚průběžná‘ a v některých případech možná ponechává otevřená dvířka pro nějaké alternativní vysvětlení, ale pro desítky oddaných státních zaměstnanců, jejich rodiny a kolegy působí jako konečná a zavrženíhodná,“ uvádí jedna z podpůrných skupin ve svém prohlášení.

reklama

Skupina dále prohlašuje, že má důvod se domnívat, že průběžná zpráva ani nepředstavuje konsensus celé CIA, místo toho odráží názory části úředníků, kteří mají větší zájem na uzavření případu, než na jeho důkladném vyřešení a objasnění původu syndromu.

Za současného stavu věcí se nezdá, že by byl tento fenomén v dohledné době dostatečně vysvětlen ke spokojenosti všech.

I kdyby většina případů měla konvenční vysvětlení, pokud i některé z nich mají na svědomí skutečné zahraniční útoky, pak to znamená, že za ně někdo musí být zodpovědný. Ale kdo? Je možné, že CIA už viníka zná a proto se snaží celou věc zamést pod koberec?

Foto: Creative Commons, Pixabay
reklama
Související články
od 3.12.2022 489
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.6tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.