3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Hladový jezevec vyhrabal poklad z dob starého Říma
Hladový jezevec vyhrabal poklad z dob starého Říma
od 2.2.2022
3.2tis
Hladový jezevec našel poklad, foto Pixabay
311
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Více než 200 cenných mincí ze starověkého Říma bylo objeveno v blízkosti jezevčího doupěte uvnitř jeskyně La Cuesta v severní části Španělska. Předpokládá se, že poklad vyhrabalo hladové zvíře při hledání potravy.

Hladový jezevec našel poklad, foto Pixabay Mince pocházejí z období starověkého Říma, foto Pixabay https://pixabay.com/photos/cave-tunnel-light-stone-passage-5438620/

Více než 90 mincí vyhrabaných jezevcem v jeskyni objevil místní obyvatel Roberto García, který následně kontaktoval archeology. Ti poté na místě vykopali ještě několik desítek dalších.

reklama

Celkem bylo v jeskyni nalezeno 209 mincí z období mezi lety 200 až 400 našeho letopočtu, tedy z éry pozdní doby římské, kdy na Pyrenejský poloostrov přišli barbaři.

Většina jde o mince z bronzu či mědi, největší mince však byla vyrobena ze 4 % stříbra, vážila přes osm gramů a nejspíše byla vyražena v Londýně.

Některé další mince mohly být vyraženy až v ve vzdáleném řeckém městě Soluň a slavné Konstantinopoli, tedy v dnešním tureckém Istanbulu.

Mince pocházejí z období starověkého Říma, foto Pixabay
Mince pocházejí z období starověkého Říma, foto Pixabay

BUDE JICH VÍC?

Vědci nečekaně objevený poklad označují za výjimečný a velmi významný objev. Jde totiž o dosud největší zásobu římských mincí, která kdy byla nalezena ve španělské jeskyni.

reklama

Archeologové se navíc domnívají, že by nově objevené mince mohly být součástí mnohem většího pokladu, který byl kdysi z bezpečnostních důvodů ukryt.

„Myslíme si, že je to odraz sociální a politické nestability, která přišla spolu s pádem Říma a příchodem skupin barbarů do severního Španělska,“ vysvětluje vedoucí archeologických vykopávek Alfonso Fanjul.

Mince z jeskyně La Cuesta se nyní čistí a budou vystaveny pro veřejnost v Archeologickém muzeu v Asturii. Výzkumníci se plánují na místo vrátit a provést další vykopávky.

„Chceme zjistit, zda se jednalo o jednorázovou skrýš, nebo zde žila skupina lidí,“ přemýšlí Fanjul. Rozšíří se ještě kolekce mincí, kterou v jeskyni odkryl hladový jezevec?

https://pixabay.com/photos/cave-tunnel-light-stone-passage-5438620/
https://pixabay.com/photos/cave-tunnel-light-stone-passage-5438620/
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 536
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112