Jako mandaly jsou označovány magické obrazce, které údajně přinášejí do života harmonii a pomáhají s problémy psychického i fyzického charakteru.
Blahodárný stav je prý možné navodit tím, že člověk mandalu sleduje a nechává do sebe proudit její harmonizující energii. Působí údajně i to, pokud ji přímo tvoří. Opravdu to funguje?
Slovo mandala pochází ze staroindického jazyka sanskrtu a znamená kruh nebo oblouk. Jejich pozitivního vlivu využívá celá řada kultur. Například buddhisté obrazce používají při meditacích nebo během různých obřadů. Indiáni zase při léčebných rituálech.
„Mandaly se do Evropy dostaly z Indie a hinduismu, do širšího povědomí vešly až v průběhu 20. století,“ říká exkluzivně pro ENIGMU česká malířka mandal Petra Němečková (*1985), která si říká La Petien.
Byl to totiž až švýcarský lékař a psychoterapeut Carl Gustav Jung (1875–1961), který je v západním světě zpopularizoval. On sám je nejdříve využíval k léčbě sebe sama, a když viděl, jak fungují, začal s nimi léčit také své pacienty.
Dnes si mandaly nechává vytvářet, nebo se do jejich zhotovování pouští na vlastní pěst, čím dál více lidí.
Osobní a rodinná mandala
Osobní mandala je vždy vytvořena konkrétní osobě na míru. „Měla by být pomocníkem, když se člověk točí v kruhu, když se mu v něčem nedaří, někdy ukazatelem směru, jindy udržitelem rovnováhy a harmonie na duši i na těle,“ uvádí Petra Němečková.
Osobní mandala podle ní pomáhá na cestě za opravdovými sny, jako jsou hojnost, početí či zdraví. Rodinná mandala naopak poukazuje na jedinečnost každého člena rodiny. Vede prý ke vzájemnému respektu, toleranci, k vidění skutečných rodinných hodnot a k lásce.
Partnerská a firemní mandala
Mandala partnerská prý zase napomáhá páru na jeho společné cestě životem. Měla by být nositelem toho, co dva spojuje. Údajně připomíná, že v páru není třeba boje, ale respektu, důvěry, lásky a svobody. Vytvořit si ale můžete i mandalu pro celou firmu!
Ta pak údajně nese hodnoty a společný záměr celé společnosti.
„Sjednocuje firmu, majitele i zaměstnance ve společný kořen, který je za jedno v budování firemní atmosféry a naplňování cílů a zároveň připomíná důležitost a jedinečnost každého jejího člena,“ tvrdí Petra Němečková. Má pravdu?
Jak na samotnou tvorbu?
Nejjednodušší mandaly jsou vyrývány pomocí hůlky do písku. Tak to často funguje například v moderní Indii, kde se výtvory vzápětí rituálně ničí. Je možné, aby obrazec po rozprášení uvolnil svou energii?
Mandalu můžete také nakreslit do notýsku nebo na velký arch papíru. Následně je možné ji využívat dlouhodoběji. Typické kruhy lze vytvářet pomocí kružítka, další tvary a symboly by pak měly plynule vycházet z vašeho podvědomí.
Pokud všemu necháte průchod, výsledná mandala by měla určitým způsobem znázorňovat vaše nejniternější já. Obrazec nemusí být vždy kruhového tvaru. Existují i takové, které mají podobu obdélníku či čtverce.