Je brzké ráno a hostomický pasák žene své stádo na pastvu. Na jednom místě u studánky Brdlavky v údolí za mlýnem Zátor roste mohutný starý dub. Když dojdou až k němu, všechna zvířata se zastaví a padnou na přední nohy, jako by klekala.
Totéž se nedaleko Hostomic (oblast Berounska – pozn. redakce) opakuje večer a každý den. Pasáčkovi začne být chování jeho svěřenců podivné a dub podrobně prozkoumá.
Jaké je jeho překvapení, když ve vykotlaném kmeni najde stříbrnou monstranci zabalenou do hedvábných látek!
Cenná gotická monstrance se za náboženských válek, patrně v průběhu 17. století, ztratila ze zdejšího kostela. A poté už se na ni docela zapomnělo. Teď je s velkou slávou vrácena a na místě jejího nálezu vztyčen kříž a umístěna mariánská soška.
JAK TO VYSVĚTLIT?
Zakládá se pověst na skutečnosti? Opravdu mohl kdysi uctívaný liturgický předmět vyzařovat energii, která působila na domácí zvířata a nutila je, aby se v jeho přítomnosti chovala jinak, než je obvyklé?
Nebo je všechno pouze půvabným povídáním a dávný pasáček nalezl vzácný předmět náhodou? V každém případě si hostomičtí své monstrance tak váží, že když má být roku 1810 na rozkaz císaře FRANTIŠKA I. RAKOUSKÉHO (1768 – 1835) roztavena, vykoupí ji vlastními penězi.