Skip to content

Výzva: Kdo najde prokleté zlato Aztéků?

Španělští vojáci opouštějí pod rouškou noci aztécké hlavní město Tenochtitlán. Každý z nich se prohýbá pod vahou zlata. Ale běda! Mnoho mužů končí ve vodě a váha kořisti je táhne ke dnu. Během takzvané Smutné noci se ztratí nesmírné množství aztéckých cenností. Kde jim je konec?

Když roku 1519 přicházejí Španělé pod vedením Hernanda Cortése (1485-1547) do hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu, nestačí žasnout. Aztékové je vítají jako bohy a zahrnují je zlatem. „Takové bohatství, kolik ho asi mají?“ zasvítí Cortésovi oči chtivostí. Uvězní aztéckého vládce Montezumu a společně s indiánskými spojenci z kmene Tlaxcalanů rabuje výstavní chrámy a mučí místní obyvatele, aby mu prozradili cestu k pokladům. V květnu roku 1920 se Španělé dopustí velkého masakru civilistů během aztéckého svátku Toxcatl. Tehdy Aztékům s „bohy“ dojde trpělivost. Začnou se bouřit. Cortés se pokusí davy uklidnit pomocí svého rukojmí Montezumy. Jenže hněv Aztéků tím neutiší. Naopak, panovníka prý ukamenují k smrti vlastní lidé. Španělé vidí, že jim nezbývá nic jiného než se spasit útěkem. Co však udělají se všemi nakradenými cennostmi?

Cortés se stal symbolem nesmírné hrabivosti.
ZÁHADNÉ ZMIZENÍ POKLADU

Vezměte tolik zlata, kolik unesete,“ klade prý svým mužům na srdce Cortés. V noci 1. července 1520 a Španělé se vykrádají z Tenochtitlánu, který se rozkládá na ostrovech. Jenže Aztékové je nenechají odejít jen tak. Zaútočí na ně. Mnohé muže se jim podaří shodit do vody. Část Španělů utone. Spolu s nimi skončí na dně jezera i jejich cenná kořist. Tato událost vstoupí do dějin jako Smutná noc. Následující rok se však karta obrací ve prospěch Španělů. Cortésovi vojáci bez milosti zamordují desítky tisíc Aztéků. Během zběsilého vraždění prý Španělé nepřestávají hledat své ztracené poklady. Avšak marně. Podle jedné verze vyprávění aztécké zlato dosud spočívá na dně jezera Texcoco v hlavním městě Mexika. Přestože mexická vláda v honbě za pokladem nechá jezero vysušit, žádné bohatství v něm neobjeví. Co se s ním tedy stalo? Možná se Španělům přece jen cennosti podařilo nalézt. Pak zlato naložili na loď, jenže ta při cestě do rodné země v bouři ztroskotala. Anebo se vše seběhlo ještě jinak?

Zlato se prý ztratilo během útěku Španělů z Tenochtitlánu.
UKRYLI ZLATO KNĚŽÍ?

Průvod Aztéků se vydává na sever. Každý z nich sebou nese cennosti. Na příkaz kněží vybudují úkryt pro nesmírné množství zlata, stříbra a uměleckých předmětů. Pak spáchají sebevraždu, aby nikomu nemohli vyzradit, kde poklad odpočívá. Tak líčí osud Montezumova bohatství jedna z pověstí. Opravdu se aztéčtí kněží obávali Cortésova návratu, a proto nařídili množství cenností skrýt? Podle většiny lovců pokladů se pohádkové dědictví aztécké říše nachází kdesi v Utahu. „Archeologové věří, že Aztékové považovali tuto oblast za svou domovinu,“ upozorňuje například místní žurnalista a historik Matt Brown. V tom, kde by se konkrétně poklad měl nacházet, se však názory různí. Traduje se například příběh horníka Freddyho Crystala. Ten prý na počátku dvacátého století nalezne při průzkumu zchátralého kostela v Mexico City starý rukopis. Ten údajně sepsal krátce po rozvrácení aztécké říše španělský mnich. Rukopis prý ukrývá mapu cesty ke ztracenému pokladu. Kam plánek Crystala zavede?

Aztékové o ukrytých pokladech nepromluvili ani při mučení.
CO LÁKÁ LOVCE POKLADŮ DO KANABU?

V utažském městečku Kanab vypuká zlatá horečka. Právě sem údajně přichází Crystal se svým plánkem. V okolí najde aztécké petroglyfy. Dojde k přesvědčení, že Montezumův poklad se skrývá v Johnsonově kaňonu v útvaru zvaném Bílá hora. Zde prý objeví zapečetěný vchod a chodbu se starobylými sochami. Pozve místní, aby mu pomohli poklad hledat. Přestože kopáči neúnavně pátrají ve skále několik let, jejich snaha vyjde na prázdno. Přišli snad na špatné místo? Podle některých hledačů pokladů se aztécké bohatství ve skutečnosti skrývá v jednom ze tří jezer u Kanabu, z nějž se lze údajně dostat do zatopené jeskyně. Toto přesvědčení zastává především rodina Childova, jíž pozemky kolem vodní plochy patří. Proč však jmění nesmírné ceny dosud neobjevila?

Naznačují tyto petroglyfy, kde se nachází skrýš s pokladem?
CHRÁNÍ POKLAD KRVELAČNÍ DUCHOVÉ?

Aztékové údajně dokázali vytvářet důmyslné vodní pasti k ochraně svých pokladů. Přístupu k Montezumově bohatství však nebrání pouze voda, ale také duchové těch, kteří zlato ukryli. „Jestliže kletby existují, pak je toto místo prokleté. Pokaždé, když došlo k pokusu o nalezení pokladu, staly se špatné věci,“ tvrdí současný majitel ranče Three lakes Lon Child. Podle jeho slov se do jezera ponořilo mnoho potápěčů. Všichni prý po vynoření se nad hladinu křičeli: „Viděli jsme duchy!“ Mohli mít odvážlivci halucinace, nebo v jezeře působí nadpřirozené síly? Child přidává ještě další strašidelnou historku. Roku 1998 jeho otec najme muže, aby vrtákem vyhloubil díru do skryté jeskyně. Najatý dělník skutečně vyhloubí menší otvor a na konci jeho vrtáku údajně zůstanou stopy zlata. Dojde si pro větší vrták, jenže ten se porouchá. Ještě tu noc pětačtyřicetiletý muž umírá na srdeční příhodu. O tři týdny později se loučí se životem i jeho žena. Zahubila je snad aztécká kletba? Child věří, že ano. Přesto se stále pokouší poklad nalézt. Hledá však skutečně na správném místě? Hledači pokladů míří za Montezumovým bohatstvím také do arizonského pohoří Superstition Mountains či Velkého kaňonu…

Leží zlato na dně jezera?
Foto: En.wikipedia.org, Commons.wikimedia.org, Youtube(Terry Carter), Youtube (jwebb1975), Pirates. wikia. com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Evropská agentura GSA pořádá dny otevřených dveří
21stoleti.cz

Evropská agentura GSA pořádá...

Prostory sídla Evropské agentury GNSS (GSA) v Praze budou...
Křupavé rohlíky od Antonína až do domu
iluxus.cz

Křupavé rohlíky od Antonína...

Antonínovo pekařství v Praze platí již od svého...
Jan van Eyck své ženě dopřál výsady králů
epochalnisvet.cz

Jan van Eyck své ženě dopřál...

„Můj manžel Jan mě dokončil 17. června 1439. Je...
Na Antarktidě se od ledovce odtrhla obří ledová kra!
21stoleti.cz

Na Antarktidě se od ledovce...

Odtrhnutí kry od ledovce Pine Island...
Hloubky oceánů nepřestávají udivovat: Další podivné zvíře zachyceno na kameru
epochaplus.cz

Hloubky oceánů nepřestávají...

Je to odhozené vyporcované kuře? Je to...
Vymřeli dinosauři, protože seděli na vejcích příliš dlouho?
epochalnisvet.cz

Vymřeli dinosauři, protože...

Dinosauři vládli světu v období druhohor před 134...
Pustila ho zpěvačka k vodě?
nasehvezdy.cz

Pustila ho zpěvačka k vodě?

Britský herec a známý lamač ženských srdcí...
Nepodceňujte plicní choroby!
21stoleti.cz

Nepodceňujte plicní choroby!

Plicní lékaři se snaží najít jedince, jež mají...
Zlatá medaile pro místo, kde se nejen pracuje
rezidenceonline.cz

Zlatá medaile pro místo,...

V prosinci loňského roku se v čínské Šanghaji...
Jaká byla olympiáda v Berlíně v roce 1936?
epochaplus.cz

Jaká byla olympiáda v...

V roce 1931 se Mezinárodní olympijský výbor schází v...
Michaela Badinková: Proč se tak změnila?
nasehvezdy.cz

Michaela Badinková: Proč se...

O citl se milostný vztah MICHAELY BADINKOVÉ (39) a...
Jak léčit nemocného astronauta?
epochaplus.cz

Jak léčit nemocného...

Člověk, který míří v kosmické lodi do vesmíru,...