10. srpna 2019: Federální letecká správa USA uzavírá vzdušný prostor nad Oblastí 51, mohlo to souviset s testováním utajovaných technologií?
Domů     Paranormální jevy
Výzva: Kdo najde prokleté zlato Aztéků?
Blanka Fišarová
od Blanka Fišarová 11.5.2018
5.3tis
208
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Španělští vojáci opouštějí pod rouškou noci aztécké hlavní město Tenochtitlán. Každý z nich se prohýbá pod vahou zlata. Ale běda! Mnoho mužů končí ve vodě a váha kořisti je táhne ke dnu. Během takzvané Smutné noci se ztratí nesmírné množství aztéckých cenností. Kde jim je konec?

Když roku 1519 přicházejí Španělé pod vedením Hernanda Cortése (1485-1547) do hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu, nestačí žasnout. Aztékové je vítají jako bohy a zahrnují je zlatem.

„Takové bohatství, kolik ho asi mají?“ zasvítí Cortésovi oči chtivostí. Uvězní aztéckého vládce Montezumu a společně s indiánskými spojenci z kmene Tlaxcalanů rabuje výstavní chrámy a mučí místní obyvatele, aby mu prozradili cestu k pokladům.

V květnu roku 1920 se Španělé dopustí velkého masakru civilistů během aztéckého svátku Toxcatl. Tehdy Aztékům s „bohy“ dojde trpělivost. Začnou se bouřit. Cortés se pokusí davy uklidnit pomocí svého rukojmí Montezumy.

Jenže hněv Aztéků tím neutiší. Naopak, panovníka prý ukamenují k smrti vlastní lidé. Španělé vidí, že jim nezbývá nic jiného než se spasit útěkem. Co však udělají se všemi nakradenými cennostmi?

Cortés se stal symbolem nesmírné hrabivosti.

ZÁHADNÉ ZMIZENÍ POKLADU

„Vezměte tolik zlata, kolik unesete,“ klade prý svým mužům na srdce Cortés. V noci 1. července 1520 a Španělé se vykrádají z Tenochtitlánu, který se rozkládá na ostrovech. Jenže Aztékové je nenechají odejít jen tak.

Zaútočí na ně. Mnohé muže se jim podaří shodit do vody. Část Španělů utone. Spolu s nimi skončí na dně jezera i jejich cenná kořist. Tato událost vstoupí do dějin jako Smutná noc. Následující rok se však karta obrací ve prospěch Španělů.

Cortésovi vojáci bez milosti zamordují desítky tisíc Aztéků. Během zběsilého vraždění prý Španělé nepřestávají hledat své ztracené poklady. Avšak marně. Podle jedné verze vyprávění aztécké zlato dosud spočívá na dně jezera Texcoco v hlavním městě Mexika.

Přestože mexická vláda v honbě za pokladem nechá jezero vysušit, žádné bohatství v něm neobjeví. Co se s ním tedy stalo? Možná se Španělům přece jen cennosti podařilo nalézt. Pak zlato naložili na loď, jenže ta při cestě do rodné země v bouři ztroskotala. Anebo se vše seběhlo ještě jinak?

Zlato se prý ztratilo během útěku Španělů z Tenochtitlánu.

UKRYLI ZLATO KNĚŽÍ?

Průvod Aztéků se vydává na sever. Každý z nich sebou nese cennosti. Na příkaz kněží vybudují úkryt pro nesmírné množství zlata, stříbra a uměleckých předmětů. Pak spáchají sebevraždu, aby nikomu nemohli vyzradit, kde poklad odpočívá.

Tak líčí osud Montezumova bohatství jedna z pověstí. Opravdu se aztéčtí kněží obávali Cortésova návratu, a proto nařídili množství cenností skrýt? Podle většiny lovců pokladů se pohádkové dědictví aztécké říše nachází kdesi v Utahu.

„Archeologové věří, že Aztékové považovali tuto oblast za svou domovinu,“ upozorňuje například místní žurnalista a historik Matt Brown. V tom, kde by se konkrétně poklad měl nacházet, se však názory různí.

Traduje se například příběh horníka Freddyho Crystala. Ten prý na počátku dvacátého století nalezne při průzkumu zchátralého kostela v Mexico City starý rukopis. Ten údajně sepsal krátce po rozvrácení aztécké říše španělský mnich.

Rukopis prý ukrývá mapu cesty ke ztracenému pokladu. Kam plánek Crystala zavede?

Aztékové o ukrytých pokladech nepromluvili ani při mučení.

CO LÁKÁ LOVCE POKLADŮ DO KANABU?

V utažském městečku Kanab vypuká zlatá horečka. Právě sem údajně přichází Crystal se svým plánkem. V okolí najde aztécké petroglyfy. Dojde k přesvědčení, že Montezumův poklad se skrývá v Johnsonově kaňonu v útvaru zvaném Bílá hora.

Zde prý objeví zapečetěný vchod a chodbu se starobylými sochami. Pozve místní, aby mu pomohli poklad hledat. Přestože kopáči neúnavně pátrají ve skále několik let, jejich snaha vyjde na prázdno. Přišli snad na špatné místo?

Podle některých hledačů pokladů se aztécké bohatství ve skutečnosti skrývá v jednom ze tří jezer u Kanabu, z nějž se lze údajně dostat do zatopené jeskyně. Toto přesvědčení zastává především rodina Childova, jíž pozemky kolem vodní plochy patří. Proč však jmění nesmírné ceny dosud neobjevila?

Naznačují tyto petroglyfy, kde se nachází skrýš s pokladem?

CHRÁNÍ POKLAD KRVELAČNÍ DUCHOVÉ?

Aztékové údajně dokázali vytvářet důmyslné vodní pasti k ochraně svých pokladů. Přístupu k Montezumově bohatství však nebrání pouze voda, ale také duchové těch, kteří zlato ukryli. „Jestliže kletby existují, pak je toto místo prokleté.

Pokaždé, když došlo k pokusu o nalezení pokladu, staly se špatné věci,“ tvrdí současný majitel ranče Three lakes Lon Child. Podle jeho slov se do jezera ponořilo mnoho potápěčů. Všichni prý po vynoření se nad hladinu křičeli:

„Viděli jsme duchy!“ Mohli mít odvážlivci halucinace, nebo v jezeře působí nadpřirozené síly? Child přidává ještě další strašidelnou historku. Roku 1998 jeho otec najme muže, aby vrtákem vyhloubil díru do skryté jeskyně.

Najatý dělník skutečně vyhloubí menší otvor a na konci jeho vrtáku údajně zůstanou stopy zlata. Dojde si pro větší vrták, jenže ten se porouchá. Ještě tu noc pětačtyřicetiletý muž umírá na srdeční příhodu.

O tři týdny později se loučí se životem i jeho žena. Zahubila je snad aztécká kletba? Child věří, že ano. Přesto se stále pokouší poklad nalézt. Hledá však skutečně na správném místě? Hledači pokladů míří za Montezumovým bohatstvím také do arizonského pohoří Superstition Mountains či Velkého kaňonu…

Leží zlato na dně jezera?
Foto: En.wikipedia.org, Commons.wikimedia.org, Youtube(Terry Carter), Youtube (jwebb1975), Pirates. wikia. com
reklama
Související články
od Pavel Polcar 10.8.2022 258
Tento příběh se vyprávěl před několika lety v Singapuru. Popisuje snahu jedné zbloudilé duše dostat se domů. V zemích, jako je Singapur, je zcela normální, že v jednom bytě žije několik generací, obvykle to bývají děti, rodiče a prarodiče. V bytě, kterého se týká tento příběh, žila žena s manželem, jedním dítětem a manželovými rodiči. […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 460
Hrůza může mít různou tvář, ale někdy ji nemá vůbec! Dartmoor je oblast mokřin umístěná v srdci anglického hrabství Devon a právě odtud přichází ve 20. letech minulého století hodně podivné zprávy… Na silnici B3212 mezi osadou Postbridge a místem zvaným Two Bridges řidiči často ztrácí kontrolu nad svými vozy či motocykly. A údajně za […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 862
Londýnský hřbitov Highgate by byl koncem 60. let hororovým místem i bez jakýchkoliv paranormálních jevů. Zchátralé hroby jsou prorostlé hustou zelení, hrobky a rakve rozlámané, někdy dokonce tak, že můžete spatřit hnijící ostatky mrtvých. A mezi tím vším se má pohybovat stín patřící králi upírů… Každý hřbitov je obklopený duchařskými historkami a s Highgate to […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 1.8tis
Huntingdon College je jen jednou z mnoha strašidelných vysokých škol v Americe. Tento údajně pravdivý příběh pochází z University of Michigan v Ann Arbor. K strašení došlo v roce 1972 na večírku pořádaném studenty University of Michigan, kteří bydleli na Ashley Street. Podle listu The Michigan Daily 15letá dívka, jež tam v první řadě pravděpodobně neměla co dělat, […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen málo z nich se kamarádí s hravým poltergeistem. „Moje sousedka Diane a já jsme roky měli hravého poltergeista a říkali jsme mu Billy,“ začal své vyprávění Dean. Vždy když přišel domů, nacházel věci na různých místech – mléko ve skříni, toaletní papír v lednici, prací prostředek ve vaně […]