Dát si ráno sprchu, uronit slzu u dojemného filmu nebo proběhnout deštěm – i takové obyčejné kratochvíle ale můžou způsobit utrpení, které oslepuje mysl a znemožňuje člověku normálně fungovat. Důvodem je alergie na vodu.
Teď přitom nemluvíme jen o té kohoutkové vodě s přídavkem kdoví čeho, ale o jakékoliv H2O v kapalné formě, ať už je to jezero v divočině, déšť nebo sud s dešťovou vodou. Onemocnění postihuje častěji ženy a poprvé ho lékaři diagnostikovali už v roce 1964.
Alergickou reakci způsobí i pot
Alergie se projevuje zejména vyrážkou na kůži tam, kde přišla do kontaktu s vodou. Člověk pak cítí silné pálení, jako když je kůře v jednom ohni, a bolest. Nejvíc se to projevuje na pažích, hrudníku, břichu, zádech i nohách.
U některých je alergie tak silná, že se vyrážka projeví i v reakci na vlastní slzy nebo pot. Takovým případem je i 23letá Niah Selwayová z anglického města Hastings, pro kterou je i krátká sprcha nebo procházka v dešti (respektive úprk před ním) utrpením.
Pozor na vlhkost vzduchu
Ba co víc, kvůli vyčerpávajícím projevům alergie, kdy se Selwayová svíjí v bolestech i celé hodiny, nemůže chodit do práce. Není ale jediná. Dalším člověkem, který alergií na vodu trpí, je i jistý Roger Hayward z Nového Zélandu, a to už skoro 40 let.
Ten na alergii šel od lesa – když se aspoň půl roku nesprchuje (uf!), tak si může jít několikrát i zaplavat, než si jeho tělo po takové pauze vzpomene, že má vlastně alergii na vodu, a začnou se projevovat příznaky.
Jeho alergie je navíc dost silní na to, aby jím otřásla i vyšší vlhkost vzduchu.
V lékařských bichlích je zatím popsaných ani ne 100 případů, a tak možná nepřekvapí, že se lékařům dodnes nepodařilo přijít na zaručený způsob, jak nešťastné alergiky nadobro vyléčit, aby kontakt s vodou nezpůsoboval bolest.
Stejnou záhadou je i to, co alergii způsobuje.