reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Zázraky
Vznášející se mnich v Cupertinu: Šlo o zázrak?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 20.2.2018
5.1tis
508
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Sochy ronící lidské slzy, zázračná uzdravení nebo třeba zjevení svatých mají často spousty svědků, jsou popsána i fotografována a přesto se pro ně nenachází vysvětlení. Tyto zázraky uvádějí v úžas představitele církve i vědy. Jedním z nich je i létající mnich. 

Vysocí představitelé církve a dokonce i tehdejší papež Urban VIII. jsou zděšeni. Z italského městečka Cupertino přišla totiž zpráva, že se v říjnu 1630 jeden z františkánských mnichů při slavnostním procesí vznesl do vzduchu a vznášel se nad shromážděným davem.

Tím mnichem byl Josef Desa, známý jednak svou prostoduchostí a také velkou zbožností. Nebylo to ale zdaleka naposledy, kdy se před lidmi vznášel v náboženské extázi a brzy se díky tomu stal proslulým. Cestoval pak po italských klášterech a kázal o lásce boží.

POD DOHLEDEM INKVIZICE 

Někteří věřící se však domnívali, že jeho vznášení je podvod a poslali na něj inkvizici. V té době se navíc podobné úkazy přičítaly spolčení s ďáblem. Vyšetřování ale skončilo, když byl Josef předvolán před papeže.

Tam se prý Josef, omráčený papežským majestátem, vznesl přímo před hlavou církve. Vysoce postavení kněží jej pak z obavy, že by Josef svými kousky mohl vyvolat bouře mezi věřícími, odvezli do vzdáleného františkánského kláštera v Alpách.

Zbytek života pak strávil pod dohledem inkvizice jako asketa žijící v malé klášterní cele. Za skutky a kajícný život Josefa církev odměnila až sto let po jeho smrti. V roce 1767 byl svatořečen a přejmenován na Svatého Josefa Kopertinského.

I přes desítky dobových svědectví o Létajícím Cupertinovi se však dodnes nepodařilo vědecky objasnit, zda šlo o podvod, nebo opravdový zázrak.

Foto: wikimedia.org
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 3.0tis
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 833
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]