Dílo spisovatele Karla Čapka je všeobecně známé a uznávané doma i v zahraničí. V mnoha ohledech se Čapek ukázal jako vizionář, který dobře odhadl i směry vědeckého a technického vývoje. Na místě je však i záhadná otázka, kde tento humanista a pacifista „přišel“ k tak silné výbušnině, jakou byl krakatit?!
Krakatit je Čapkův román z roku 1922. Jeho hlavní myšlenkou je zneužití vědy pro vojenské účely. Konkrétním produktem, na který je směrována čtenářova pozornost, je výbušnina krakatit. Při hodnocení krakatitu se nabízí srovnání s účinky jaderné zbraně.

Exploze sopky Krakatoa
Pokládáme-li si otázku, z čeho Karel Čapek „vyrobil“ krakatit, nemáme tím samozřejmě na mysli, že by snad slavný spisovatel chvíli psal, aby se poté věnoval práci v chemické laboratoři. Na mysli máme spíše inspiraci pro vizi tak silné výbušniny.
Zde se Čapek prozrazuje již v samotném názvu románu: Krakatit.

I na Karla Čapka silně zapůsobila katastrofa, kterou způsobil v roce 1883 výbuch indonéské sopky Krakatoa. Zahynulo zde 36 000 lidí. Měřeno moderní optikou, exploze indonéské sopky byla srovnatelná s účinky desítek vodíkových pum. Výbuch slyšeli i obyvatelé 3000 kilometrů vzdálené Austrálie.

Na několik let se snížila průměrná teplota na planetě, Evropu vyděsily krvavé západy slunce. Karel Čapek měl o názvu knihy i samotné výbušniny nepředstavitelné síly jasno: Krakatit.
Výbuch muničního skladu
Výbuch sopky Krakatoa byl však i pro Karla Čapka historickou událostí (narodil se v roce 1890). Byl spisovatel svědkem nějakého katastrofálního výbuchu, který zůstal v jeho mysli a spojil se později se symbolem krakatitu?
Badatelé se shodují na tom, že Karla Čapka v mnohém ovlivnila Bolevecká katastrofa v roce 1917.

Tehdy vybuchlo velké množství trhaviny v muniční továrně Škodových závodů. Zahynulo 150 lidí. Čapek výbuch pozoroval ze zámku Chyše vzdáleného 40 kilometrů. Pracoval zde jako vychovatel. Nad továrnou se objevil i obří hřib dýmu.
Kdoví, třeba se o pár let později Karel Čapek rozhodoval, jestli výbušninu v připravovaném románu pojmenuje krakatit nebo bolevec…