reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhady historie
Žabí válka v Connecticutu: Žáby se zmasakrovaly navzájem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.11.2020
4.7tis
Žáby se z neznámého důvodu vydaly do boje.
36
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Stovky či možná tisíce žab zaplavily okolí malé americké osady. Za neustávajícího nářku, který připomínal bitevní vřavu, na sebe vzájemně útočily několik dlouhých hodin. Když bylo po všem, bylo okolí zaplaveno těly mrtvých žab.

Žáby se z neznámého důvodu vydaly do boje. Žabí válku dnes připomíná tento pomník, foto Wikimedia Commons Žába se dostala také na staré bankovky, foto Wikimedia Commons

Je to scéna jako z nějakého biblického příběhu o příchodu soudného dne. Kolonie Windham v Connecticutu se v červnu roku 1754 potýká s neobvyklým suchem, a navíc právě propukla francouzsko-indiánská válka.

Obyvatelé kolonie očekávají útok směrem z Kanady, místo toho se tu odehraje jiná bizarně děsivá bitva. K večeru se vzduch začne podivným hlukem, zprvu sotva znatelné bručení se kolem půlnoci mění v ohlušující řev skutečně podobný bitevní vřavě či přinejmenším bojovému pokřiku stovek indiánských válečníků.

V tu chvíli se nejednoho obyvatele Windhamu zmocní strach, že se nedožije rána. Jenže ve skutečnosti to nejsou žádní vojáci. Kolonii místo toho zaplňuje neskutečné množství žab, které na sebe divoce útočí navzájem! Co spustilo toto žabí šílenství?

Žabí válku dnes připomíná tento pomník, foto Wikimedia Commons

HYSTERIE NA OBOU STRANÁCH

Historik reverend Samuel Peters (1735–1826), který v době incidentu studuje na univerzitě v Yale, později popisuje, jak obyvatelé Windhamu vybíhali ze svých postelí nazí a řítili se neznámo kam „s řevem horším než tím, který vydávaly žáby“.

Běsnění žab je tak hlasité, že vojáci z nedalekého tábora propadnou panice a domnění, že se blíží nepřátelský vyšlou na místo tři vyjednavače. Vše trvá několik hodin. Ráno je okolí Windhamu poseto stovkami či možná až tisíci mrtvých žab.

Co se tu oné noci odehrálo? Podle nejčastěji přijímané teorie za vše může přetrvávající sucho, které dalo žáby do pohybu. Jedna místní černošská otrokyně dokonce tvrdí, že její pán den před touto událostí záměrně vypustil umělé jezírko zvané Žabí rybník, aby na něm opravil stavidlo.

Nedostatek vody možná donutil zdejší žabí populaci k okamžité migraci. Stojí i za jejich nezvyklou agresí? Možná žáby propadly určité hysterii, kterou jejich chování následně vyvolalo také u lidských obyvatel kolonie.

Žába se dostala také na staré bankovky, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.1tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 726
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]