Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Záhada havárie letu ČSA 540

V srpnu roku 1975 havarovalo nedaleko letiště v syrském Damašku československé dopravní letadlo Il-62. Jednalo se o let ČSA 540 na lince z Prahy do íránského Teheránu. V Damašku mělo mít letadlo plánované mezipřistání.

Příčiny nehody nebyly do současnosti objasněny. Jedna z teorií tvrdí, že letadlo se 117 cestujícími a 11 členy posádky bylo sestřeleno raketou.

Letadlo s registrační značkou OK-DBF byl dva roky starý proudový Iljušin Il-62 pilotovaný zkušenou posádkou, v rámci které však nepanovaly zrovna vřelé profesionální vztahy. Tato skutečnost i fakt, že pitva těla kapitána letadla prokázala požití alkoholu během letu, byly později považovány za nepřímé důkazy selhání lidského faktoru.

Pohled do kokpitu proudového Il-62. Zdroj foto: Florian Schäffer, CC BY-SA 2.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons

V podezření z možných příčin havárie byl i nefungující výškoměr, který měl pilotovi ukazovat chybná data o výšce během přistávacího manévru.

Důkazy zničil oheň

Havárii přežil pouze arabský student a čtyřletá dívka. Trosky letadla byly roztroušené na velké ploše nedaleko vyschlého jezera Uteibe. Velkou část trosek navíc zničil oheň, včetně zapisovače letových údajů – černé skříňky.

Na místo nehody se jako první dostali vojáci ze syrské vojenské základny. Později se k syrským vyšetřovatelům připojila i československá vyšetřovací komise. Závěrečná zpráva vyšetřovací komise konstatovala, že přesná příčina nehody nemohla být zjištěna.

Mezinárodní letiště v syrském Damašku, kde měl let ČSA 540 plánované mezipřistání před finálovou etapou cesty do íránského Teheránu. Zdroj foto: Bangin, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Konspirační teorie

Současně se však objevila i teorie, že byl let ČSA 540 sestřelen syrskou raketou. Této teorii nahrávala další letecká nehoda, která se odehrála v oblasti Blízkého východu o měsíc později. U libanonských břehů se zřítilo do moře letadlo maďarského národního dopravce.

Jednalo se o let Malév 240. Havárii maďarského Tu-154 nikdo nepřežil. V tomto případě se spekulovalo o explozi letadla ještě ve vzduchu. Důvodem útoku na civilní letadlo měla být přítomnost činitelů Organizace pro osvobození Palestiny na jeho palubě.

V tomto roce se totiž v Libanonu začínala rozhořívat občanská válka, do které byly zapojeny Sýrie, Izrael i již zmíněná Organizace pro osvobození Palestiny. Palestinci usilovali o mezinárodní uznání a začali zřizovat v některých evropských zemích diplomatické kanceláře.

Ty byly otevřeny i v Praze a Budapešti. Po otevření těchto kanceláří se měli činitelé Organizace pro osvobození Palestiny vracet lety ČSA 540 a Malév 240 domů. To mělo být důvodem k útoku na obě civilní letadla.

Maďarský Tupolev Tu-154, který se za záhadných okolností zřítil v roce 1975 u libanonského pobřeží v rámci letu Malév 240. Zdroj foto: Yevgeny Lebedev, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Radioaktivní náklad

V zavazadlovém prostoru československého Il-62 měl být zároveň přepravován předmět o váze dvou kilogramů označený za nebezpečný. Šlo údajně o radioaktivní izotop iridia 192. Komu byla zásilka určena, není známo.

Údajně byl tento předmět v poušti z trosek havarovaného letadla neznámým pachatelem odcizen. K teorii sestřelení československého letadla syrskou raketou přispělo i prohlášení tehdejšího generálního ředitele Československých aerolinií Miloslava Eliáše, který po příletu československé vyšetřovací komise z Damašku veřejně prohlásil, že let ČSA 540 byl sestřelen raketou.

Foto: foto 1 - Florian Schäffer, CC BY-SA 2.0 DE , via Wikimedia Commons, foto 2 - Bangin, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons, foto 3 - Yevgeny Lebedev, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons, foto 4 - Peter Ashton, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
Kletba staré ženy nikoho nešetřila!
skutecnepribehy.cz

Kletba staré ženy nikoho...

Ten dům jsme koupili levně....
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...