22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Náboženství a okultismus
Kdo stál modelem pro obraz vodníka?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.8.2021
4.1tis
Podle některých skulptur vodníků v české krajině by se mohlo zdát, že se jejich vzhled inspiroval dobráckým sousedem milujícím pivo, tabák a svůj zelený kabátek jako památku na vojenskou službu.
215
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Vodníci do české kultury určitě patří. Topí doktory Mráčky, straší dítka při školní četbě. Turistům stanujícím někde na břehu rybníka kradou hrníčky z kempingové výbavy, aby se předzásobili na sběr a úschování dušiček pro další letní sezónu. Kdo ale mohl stát modelem pro první obraz vodníka?

Podle některých skulptur vodníků v české krajině by se mohlo zdát, že se jejich vzhled inspiroval dobráckým sousedem milujícím pivo, tabák a svůj zelený kabátek jako památku na vojenskou službu.   Sumec má velmi široká ústa. Vodník také.  Velký sumec dokáže pod vodu stáhnout i neopatrnou kachnu. Sumce najdete ve vodě i velmi blízko břehu. Stejně tak vodníka.  Když pod vodou objevíte zavěšené „dušičkové“ hrníčky, sumec za takové hrozivé podvodní  aranžmá jistě nemůže.

Vodník v naší lidové kultuře je většinou popisován jako nevzhledný, nehezký mužík se širokými ústy, nazelenalou pletí, vypoulenýma očima, zelenými vlasy. Také z něj má kapat voda. Jeho životní prostor je obvykle někde u mlýnského náhonu, u břehu porostlého stromy.

Lidová slovesnost rovněž uvádí, že se většinou ukazuje pouze v noci, kdy se ve vodě hlučně a s rozkoší převaluje.

Hledá se hastrman!

Pokud probereme druhy ryb obývající naše stojaté a tekoucí vody, nemůže být pochyb o tom, že modelem pro první obraz vodníka byla jistě naše největší ryba: sumec velký (Silurus glanis).

Sumec má velmi široká ústa. Vodník také.

Charakteristická jsou pro ni široká ústa a dlouhé hmatové vousy. Sumec je aktivní v noci. Pokud by se vynořila jeho hlava za úplňku z vody, musel to být pro pověrčivého mlynáře opravdu děsivý zážitek. Rovněž životní prostor vyhovující sumci by ocenil i vodník. Teorii, že předobrazem vodníka byl sumec velký, potvrzuje i psychiatrie či etnografie.

Velký sumec dokáže pod vodu stáhnout i neopatrnou kachnu.

Podoba i povaha

Vizuálem sumec odpovídá obrazu vodníka. Jak je to ale s povahou sumce a vodníka? Pravdou je, že vodníci mají nepěkný sběratelský zvyk ve smyslu deponování utopených lidských dušiček do hrníčků všech velikostí a tvarů.

Sumce najdete ve vodě i velmi blízko břehu. Stejně tak vodníka.

Takovou nutkavou vraždící anamnézu u sumců opravdu nenajdete. Na straně druhé je sumec vrcholový predátor našich vod. V bezpečí před ním není ani vodní ptactvo či menší savec, který mu plave nad hnízdem, nota bene například v čase, kdy zde tento vodní obr opatruje jikry.

Útok sumce na malého psa či kachnu není z říše pohádek, ale realitou. A že má každý vesnický rybník svého vodníka? Jak by neměl, když většina našich vodních ploch skrývá pod hladinou toho jednoho jediného vládce: velkého sumce velkého!

Když pod vodou objevíte zavěšené „dušičkové“ hrníčky, sumec za takové hrozivé podvodní aranžmá jistě nemůže.

A když se vydá takový dvoumetrový sumec k hladině, je to stejné, jako když pan Erben veršoval: Vyvalily se vlny zdola, roztáhnuly se v šírá kola…

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 21.1.2022 1.2tis
Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným odporem k jakýmkoliv nadpřirozeným jevům. Po setkání s jistým médiem se ale její život obrátí naruby. Začne se plně věnovat magii, věštění a parapsychologii. Nejdříve jako kartářka a pak jako médium, které řeší zločiny.     V minulosti by byla americká parapsycholožka Noreen Renier (*1937) jistojistě považována za čarodějnici […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.8tis
Lidé jsou toho přesvědčení, že když evoluce nabízí odpovědi na změny života, měla by také vysvětlovat i jeho vznik. I přes všemožná zjištění, jakými jsou nejrůznější adaptace v průběhu času, však evoluce dosud není schopna objasnit skutečný původ života. S evoluční teorií je možné nahlédnout o mnoho let zpět až k tzv. LUCA (Last Universal Common […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Mirek Brát 20.1.2022 2.7tis
V Podorlické pahorkatině se nachází poutní místo Rokole s pramenem údajně zázračné léčivé vody. Název Rokole pravděpodobně vychází z geografické polohy místa v roklině, tedy od slova rokle. Tamní lesní studánka je dobře známá v širokém okolí. Jaká legenda proměnila tuto lokalitu ve vyhledávané  poutní místo? Prvotní legenda spojená s oblastí Rokole má v sobě zřetelný nádech mariánského zázraku. Jde […]
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 3.0tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]