reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Náboženství a okultismus
Kdo stál modelem pro obraz vodníka?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.8.2021
4.1tis
Podle některých skulptur vodníků v české krajině by se mohlo zdát, že se jejich vzhled inspiroval dobráckým sousedem milujícím pivo, tabák a svůj zelený kabátek jako památku na vojenskou službu.
215
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Vodníci do české kultury určitě patří. Topí doktory Mráčky, straší dítka při školní četbě. Turistům stanujícím někde na břehu rybníka kradou hrníčky z kempingové výbavy, aby se předzásobili na sběr a úschování dušiček pro další letní sezónu. Kdo ale mohl stát modelem pro první obraz vodníka?

Podle některých skulptur vodníků v české krajině by se mohlo zdát, že se jejich vzhled inspiroval dobráckým sousedem milujícím pivo, tabák a svůj zelený kabátek jako památku na vojenskou službu.   Sumec má velmi široká ústa. Vodník také.  Velký sumec dokáže pod vodu stáhnout i neopatrnou kachnu. Sumce najdete ve vodě i velmi blízko břehu. Stejně tak vodníka.  Když pod vodou objevíte zavěšené „dušičkové“ hrníčky, sumec za takové hrozivé podvodní  aranžmá jistě nemůže.

Vodník v naší lidové kultuře je většinou popisován jako nevzhledný, nehezký mužík se širokými ústy, nazelenalou pletí, vypoulenýma očima, zelenými vlasy. Také z něj má kapat voda. Jeho životní prostor je obvykle někde u mlýnského náhonu, u břehu porostlého stromy.

Lidová slovesnost rovněž uvádí, že se většinou ukazuje pouze v noci, kdy se ve vodě hlučně a s rozkoší převaluje.

Hledá se hastrman!

Pokud probereme druhy ryb obývající naše stojaté a tekoucí vody, nemůže být pochyb o tom, že modelem pro první obraz vodníka byla jistě naše největší ryba: sumec velký (Silurus glanis).

Sumec má velmi široká ústa. Vodník také.

Charakteristická jsou pro ni široká ústa a dlouhé hmatové vousy. Sumec je aktivní v noci. Pokud by se vynořila jeho hlava za úplňku z vody, musel to být pro pověrčivého mlynáře opravdu děsivý zážitek. Rovněž životní prostor vyhovující sumci by ocenil i vodník. Teorii, že předobrazem vodníka byl sumec velký, potvrzuje i psychiatrie či etnografie.

Velký sumec dokáže pod vodu stáhnout i neopatrnou kachnu.

Podoba i povaha

Vizuálem sumec odpovídá obrazu vodníka. Jak je to ale s povahou sumce a vodníka? Pravdou je, že vodníci mají nepěkný sběratelský zvyk ve smyslu deponování utopených lidských dušiček do hrníčků všech velikostí a tvarů.

Sumce najdete ve vodě i velmi blízko břehu. Stejně tak vodníka.

Takovou nutkavou vraždící anamnézu u sumců opravdu nenajdete. Na straně druhé je sumec vrcholový predátor našich vod. V bezpečí před ním není ani vodní ptactvo či menší savec, který mu plave nad hnízdem, nota bene například v čase, kdy zde tento vodní obr opatruje jikry.

Útok sumce na malého psa či kachnu není z říše pohádek, ale realitou. A že má každý vesnický rybník svého vodníka? Jak by neměl, když většina našich vodních ploch skrývá pod hladinou toho jednoho jediného vládce: velkého sumce velkého!

Když pod vodou objevíte zavěšené „dušičkové“ hrníčky, sumec za takové hrozivé podvodní aranžmá jistě nemůže.

A když se vydá takový dvoumetrový sumec k hladině, je to stejné, jako když pan Erben veršoval: Vyvalily se vlny zdola, roztáhnuly se v šírá kola…

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]