27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Náboženství a okultismus
Kdo stál modelem pro obraz vodníka?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.8.2021
4.1tis
Podle některých skulptur vodníků v české krajině by se mohlo zdát, že se jejich vzhled inspiroval dobráckým sousedem milujícím pivo, tabák a svůj zelený kabátek jako památku na vojenskou službu.
215
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Vodníci do české kultury určitě patří. Topí doktory Mráčky, straší dítka při školní četbě. Turistům stanujícím někde na břehu rybníka kradou hrníčky z kempingové výbavy, aby se předzásobili na sběr a úschování dušiček pro další letní sezónu. Kdo ale mohl stát modelem pro první obraz vodníka?

Podle některých skulptur vodníků v české krajině by se mohlo zdát, že se jejich vzhled inspiroval dobráckým sousedem milujícím pivo, tabák a svůj zelený kabátek jako památku na vojenskou službu.   Sumec má velmi široká ústa. Vodník také.  Velký sumec dokáže pod vodu stáhnout i neopatrnou kachnu. Sumce najdete ve vodě i velmi blízko břehu. Stejně tak vodníka.  Když pod vodou objevíte zavěšené „dušičkové“ hrníčky, sumec za takové hrozivé podvodní  aranžmá jistě nemůže.

Vodník v naší lidové kultuře je většinou popisován jako nevzhledný, nehezký mužík se širokými ústy, nazelenalou pletí, vypoulenýma očima, zelenými vlasy. Také z něj má kapat voda. Jeho životní prostor je obvykle někde u mlýnského náhonu, u břehu porostlého stromy.

Lidová slovesnost rovněž uvádí, že se většinou ukazuje pouze v noci, kdy se ve vodě hlučně a s rozkoší převaluje.

Hledá se hastrman!

Pokud probereme druhy ryb obývající naše stojaté a tekoucí vody, nemůže být pochyb o tom, že modelem pro první obraz vodníka byla jistě naše největší ryba: sumec velký (Silurus glanis).

Sumec má velmi široká ústa. Vodník také.

Charakteristická jsou pro ni široká ústa a dlouhé hmatové vousy. Sumec je aktivní v noci. Pokud by se vynořila jeho hlava za úplňku z vody, musel to být pro pověrčivého mlynáře opravdu děsivý zážitek. Rovněž životní prostor vyhovující sumci by ocenil i vodník. Teorii, že předobrazem vodníka byl sumec velký, potvrzuje i psychiatrie či etnografie.

Velký sumec dokáže pod vodu stáhnout i neopatrnou kachnu.

Podoba i povaha

Vizuálem sumec odpovídá obrazu vodníka. Jak je to ale s povahou sumce a vodníka? Pravdou je, že vodníci mají nepěkný sběratelský zvyk ve smyslu deponování utopených lidských dušiček do hrníčků všech velikostí a tvarů.

Sumce najdete ve vodě i velmi blízko břehu. Stejně tak vodníka.

Takovou nutkavou vraždící anamnézu u sumců opravdu nenajdete. Na straně druhé je sumec vrcholový predátor našich vod. V bezpečí před ním není ani vodní ptactvo či menší savec, který mu plave nad hnízdem, nota bene například v čase, kdy zde tento vodní obr opatruje jikry.

Útok sumce na malého psa či kachnu není z říše pohádek, ale realitou. A že má každý vesnický rybník svého vodníka? Jak by neměl, když většina našich vodních ploch skrývá pod hladinou toho jednoho jediného vládce: velkého sumce velkého!

Když pod vodou objevíte zavěšené „dušičkové“ hrníčky, sumec za takové hrozivé podvodní aranžmá jistě nemůže.

A když se vydá takový dvoumetrový sumec k hladině, je to stejné, jako když pan Erben veršoval: Vyvalily se vlny zdola, roztáhnuly se v šírá kola…

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.3tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.5tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.8tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]