Literární „hrabě Drákula“ má svůj reálný předobraz. Je jím valašský kníže Vlad III. Napichovač (1431-1477).
Zatímco ve většině zemí světa je tento šlechtic znám především díky legendám o krutých excesech, v Rumunsku a Bulharsku oceňují i jeho úspěchy při bojích s Osmany. Všechny ale zajímá, kde by mohlo být místo jeho posledního odpočinku.
Vlad III. měl údajně zahynout v bitvě s osmanskou armádou. Jeho hlava byla odeslána do metropole Osmanské říše, tělo prý bylo ukryto mnichy z kláštera Snagov a pohřbeno podle křesťanských zvyklostí.
Snad to bylo i symbolické poděkování za skutečnost, že v roce 1456 nechal Vlad III. tento klášter opevnit a zvelebit. To dá rozum, že nezapomněl ani na novou mučírnu.
Rumunsko, nebo Itálie?
V roce 1931 byla údajná hrobka v klášterním areálu Snagov otevřena. Neobsahovala však žádné tělo… Kde byl Vlad III. pohřben? Rumunští badatelé zvažují i možnost, že jeho ostatky mohou být například ukryté v nějakém jiném rumunském klášteře.
Existuje ale i eventualita, že se tělo dostalo daleko za hranice současného Rumunska. Kam? Do italské Neapole, konkrétně pak do tajné krypty tamního kostela Santa Maria La Nova.
Ačkoli se spojení Vlada III. a Neapole zdá nepravděpodobné, historické prameny dosvědčují, že valašský kníže s tímto městem opravdu udržoval diplomatické styky. Důvod? Hledal spojence pro boj proti Osmanům. Dokonce prý Neapol i osobně navštívil.
Tajná kostelní krypta
V průběhu návštěvy Neapole si měl nechat postavit i tajnou kryptu v kostele Santa Maria La Nova. Pravda je, že legenda o jakési tajné hrobce v tomto kostele se traduje již celá staletí. Nikdo ji však nedával do souvislostí s Vladem III.
Vlnu zájmu o toto téma vzbudily až novější archeologické výzkumy celé lokality, které odhalily zatím neznámé podzemí – a v něm i starobylý sarkofág. Zkoumání těchto nálezů zatím nepřineslo jednoznačné výsledky.
Záhada místa posledního odpočinku „hraběte Drákuly“ však trvá a „neapolská stopa“ zcela jistě nevychladla!