27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Záhadná hrobka Jakuba Krčína: Jaké ukrývá tajemství?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 27.1.2019
4.9tis
404
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Kdo by neznal vodohospodářské dílo Jakuba Krčína (1535-1604), které po sobě zanechal tento regent z Jelčan a Sedlčan v jižních Čechách. Narodil se v roce 1535 v rodině nižšího zemana v Kolíně. Ale on nebyl jen oním vynikajícím rybníkářem.

Pro své organizátorské schopnosti, přesto že nedostudoval univerzitu, působil na několika panství známých šlechticů.

Nejlépe se prosadil ve službách jednoho z nejmocnějších a to Viléma z Rožmberka (1535-1592). Stal se purkrabím na zámku v Krumlově, budoval ovčíny, jezy, rekonstruoval pivovary a také důmyslnou soustavu rybníků s vysokými výnosy ryb.

A tak se stává nejvyšším rožmberským regentem, jemuž Vilém z Rožmberka věnuje panství Leptáč a Jelčany. Přitom samozřejmě nezapomíná na další zvyšování svého majetku. Vybudoval si honosnou tvrz v Křepenicích, koupil i několik vesnic a dostal doživotně Sedlčany.

Nebyl to rozhodně žádný lidumil, ale naopak postrach poddaných. Traduje se, že při výstavbě rybníků na poddané dohlížel i kat. Sám se věnoval rovněž alchymii, a proto není divu, že jeho úspěchy lidé dávali do spojitosti s jeho smlouvou s ďáblem.

V roce 1490 odešel ze služeb rodu Rožmberků. Z nové tvrze v Obděnicích, kam se přestěhoval, dál řídí svůj majetek a bádá, jak vyrobit zázračný lektvar, který by mu, jak stárnoucímu muži, umožnil mužského dědice. Ač dvakrát ženatý, narodilo se mu sice šest dcer, ale žádný lektvar nepomohl.

Byl zvyklý racionálně uvažovat a tak si předem připravil svoje poslední místo odpočinku. Buduje si hrobku pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích. Dokonce na náhrobní desku si nechal po obvodu předem vytesat latinský nápis, jenž v češtině znamená:

„Léta Páně .…. zemřel statečný a urozený muž, rytíř Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, města Sedlčan, nového zámku Krčínského a hradu Obděnického pán. Duše jeho raduje se v nebi, tělo odpočívá ve svatém pokoji ke dni vzkříšení amen.“

Krčínův dům v Třeboni

Jen stačilo doplnit po jeho smrti datum. Ten se tam však neobjevil. Přesto všichni věřili, že tam leží jeho ostatky a to až do roku 1944. Při opravě kostela byla tato hrobka otevřena. K úžasu všech byla prázdná a vše nasvědčovalo tomu, že tam Jakub Krčín nikdy nebyl pohřben.

Teorie záhadného zmizení mrtvého těla regenta jsou různé. Těsně před smrtí žil v rodině nejstarší dcery Kateřiny na tvrzi v Mitrovicích. Mohl být proto v tichosti pohřben v kostele sv. Vavřince v Prčicích, místo honosného pohřbu do hrobky v Obděnicích.

Roli v tom mohla sehrát jak spořivost dcery, tak třeba i povětrnostní podmínky na přelomu ledna a února. Ale podle lidového podání si jeho tělo odnesl čert. Tomu se prý Jakub Krčín upsal vlastní krví, aby mu dopomohl k moci a bohatství. A samozřejmě v tom hrála roli i jeho krutost vůči poddaným.

Ale jak to bylo doopravdy s jeho koncem, se již asi nikdy nedozvíme. Kostel v Prčicích byl po zákazu pohřbívání uvnitř svatostánků vyklizen a všechny kosti skončily v hromadném hrobě. Jak říká lidové pořekadlo:

„Lidská sláva, polní tráva“. Po Jakubovi Krčínovi sice zůstalo dodnes částečně funkční rybníkářské dílo, ale nezachoval se po něm ani hrob a dokonce ani žádný reálný obraz jeho tváře.

Foto: wikipedie
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.6tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.4tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.4tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]