Cvičný let pod vedením zkušeného pilota čítající pět bombardérů a 14 členů posádky, z nepochopitelných důvodů zmizí kdesi poblíž kdesi Bahamský ostrovů. Během rozsáhlého pátrání stejně záhadným způsobem mizí také jeden ze záchranných letounů.
Z letecké námořní základny Fort Lauderdale na Floridě 5. prosince roku 1945 pár minut po druhé hodině odpolední startuje pět torpédových bombardérů Avenger.
Cvičný let se souhrnným označení let 19, který má prověřit navigační schopnosti mužstva během přeletu mořem, je veden zkušeným poručíkem námořnictva Spojených států a veteránem z 2. světové války Charlesem Carrollem Taylorem.
Taylor má nalétáno již asi 2500 hodin, většinou v letadlech tohoto typu, zatímco 13 dalších účastníků tréninku má na kontě celkem 300 letových hodin a 60 hodin v Avengeru. Jde o naprosto standardní let, u kterého nikdo neočekává jakékoliv komplikace.
Jenže během přeletu nad Bahamskými ostrovy se něco pokazí a záhadně zmizí nejen pětice bombardérů s celkem 14 muži na palubě, ale následně také jeden ze záchranných letounů nasazených do pátrání.
Zasáhly letouny tajemné síly nechvalně proslulého Bermudského trojúhelníku, uvnitř kterého se stroje pohybovaly?
Nevím, kde jsme
První polovina mise probíhá podle plánu. Atrapy bomb jsou shozeny na cvičné cíle a bombardéry se vydávají na druhou část své mise. Právě tehdy se začínají dít podivné věci.
Velitel letu Charles Taylor si stěžuje na nefunkční kompas a tvrdí, že všechna letadla letí špatným směrem.
Při zmateném bloumání nad ostrovy, kdy se piloti marně snaží zorientovat, zachytí rádiovou konverzaci osádky bombardérů další letadlo amerického námořnictva, které zrovna prolétá kolem. Jeho pilot, poručík Robert F. Cox, bloudícím letcům nabízí pomoc.
„Oba mé kompasy jsou mimo provoz a já se snažím najít Fort Lauderdale na Floridě. Jsem nad pevninou, ale ta je rozbitá.
Jsem si jistý, že jsem nad Keys (menší ostrovy Bahamského souostroví–pozn, red.), ale nevím, jak daleko,“ odpovídá vyděšený hlas Charlese Taylora.
Operátoři ve stále slábnoucím rádiovém spojení ještě zaslechnou, jak Taylor několikrát zmateně přikáže změnit směr a pak s vědomím toho, že bombardérům brzy dojde palivo, rezignovaně pronese mrazivá slova:
„Půjdeme všichni společně ke dnu.“ Může za zkázu letu chyba velitele, nebo nadpřirozené síly?
Bermudská záhada
Podle pozdějších oficiálních závěrů vyšetřování je za zmizení pětice letounů zodpovědný právě velitel letu Charles Taylor, neboť bombardéry ve zmatku navedl daleko na moře, kde se po spotřebování paliva zřítily.
Jenže celá řada dalších indicií nasvědčuje tomu, že se možná Taylor stal stejně jako jeho muži obětí temných sil Bermudského trojúhelníku, v němž beze stopy mizí dlouhá řada loď i letadel.
Poruchy navigačních přístrojů včetně kompasů a náhlá dezorientace patří mezi charakteristické jevy hojně zaznamenávané v oblasti mezi Floridou, Portorikem a Bermudami. V této oblasti se nachází také většina Bahamských ostrovů, kde se letci dostali do problémů.
Ve prospěch působení záhadných sil vypovídá také svědectví rádiových operátorů, kteří vzpomínají, že vysílání letu 19 na konci jejich komunikace vykazovalo podivné statické rušení, načež zcela utichlo.
I to má být jedním z častých projevů zdejších tajemných sil. Je skutečným viníkem zmizení bombardérů Bermudský trojúhelník?
Mizí i záchranáři
O možné nevině zkušeného pilota v čele letu 19 vypovídají také události odehrávající se těsně po jeho zmizení. Námořnictvo téměř okamžitě po přerušení rádiového spojení vysílá pátrací týmy, po letu 19 se však nedaří najít jedinou stopu.
A aby toho nebylo málo, při záchranné akci nevysvětlitelně zmizí také jeden z letounů nasazených do pátrání, PBM Mariner se 13člennou posádkou na palubě. Jako příčina tohoto zmizení je později uvedeno nepříznivé počasí a pravděpodobná exploze stroje.
Není ale zvláštní, že námořnictvo při pátrání po zmizelých letadlech prohledá téměř 5000 kilometrů čtverečních a přitom nenarazí na žádné trosky, žádnou palivovou skvrnu na hladině, ani těla celkem 27 pohřešovaných?
Záhada zmizení pětice bombardérů a Marineru, který se je vydala hledat, dodnes nebyla uspokojivě vysvětlena.