Možná už spoustu skeptiků pátrání po tvorech, které současná věda nezná, unavuje. Svět se náhle velmi zmenšil a už prý není co objevovat. Máme opatřit všechny záhady nálepkou fikce? Nelamte nad kryptidy hůl! Řekneme vám, proč?
Nejprve si vymezíme pojmy „záhada“ a „fikce“. Záhada je definována jako stav lidského poznání, který zatím neumožňuje seriózní popis skutečnosti. Na slůvko zatím dejme důraz…Fikce je něco úplně jiného. Je to smyšlenka, naprostý opak reality.
Varan jako bájný drak
Ponechme kryptidy v kolonce záhady. Ačkoli se šance na objevení například nového živočišného druhu stále snižují, rozhodně nejsou fikcí. Nemusí to být jen případ latimérie podivné, živoucí fosilie, kterou na naší planetě jaksi pozapomněla evoluce.
V minulosti, a to nepříliš dávné, byla zaznamenána řada dalších příkladů, kdy si lidé museli na setkání s tvorem z bájí a legend trpělivě počkat. Jedná se nepochybně i o příběh varana komodského, známého také jako komodský drak.
Nové výzkumy ukazují, že varan komodský je reliktem australské fauny epochy pleistocénu – staršího období čtvrtohor. Varan byl popsán teprve v roce 1912. Do té doby si lidé mohli myslet, že draci žijí opravdu jen v pohádkách.
Gorila i jednorožec
Napadlo vás, že i taková gorila byla kdysi kryptid? Setkal se s ní pravděpodobně již kartaginský mořeplavec Hanno v pátém století před naším letopočtem. Na definitivní uznání vědou si však gorila musela počkat až do roku 1847. A co takhle bájný jednorožec?
V podobě, se kterou s tímto bájným zvířetem pracoval středověk, se s ním asi nikdy nesetkáte. Vědci se ale shodují, že předobrazem jednorožců byla zcela konkrétní zvířata, od praturů, přes nosorožce, až po narvala.
Záhadný jednorožec byl mytickým tvorem pouze do té doby, než se s konkrétním zvířetem lidé dokonale seznámili. Pak už nastal čas pro řádnou vědeckou klasifikaci.
Kdoví, možná za pár desítek let se podobné vysvětlující legendy objeví u tajemných tvorů typu lochnesky, chupacabry nebo mokele-mbembe. Jestli tomu tak bude, to je ovšem záhada.