Obrovské prostory Tichého oceánu fascinovaly první evropské průzkumníky již od 17. století. Zejména žasli nad tím, jak mohly být osídleny i ty nejizolovanější ostrovy. Jak se tam lidé dostali? Jsou to ostrovy, to dá rozum, takže připluli na lodích. Jakých?
Odkud? Z východu, nebo západu?
Slavný mořeplavec a badatel Thor Heyerdahl (1914-2002) se domníval, že například ostrovy Polynésie byly osídleny z jihoamerické pevniny. Dokázat tuto teorii bylo i jeho motivací pro expediční plavbu balzového voru v závěru čtyřicátých let minulého století.
Ano, vor Kon-Tiki opravdu do Polynésie doplul. Je to však ten pádný důkaz pro tvrzení, že lidé připluli do Oceánie ze západu?

Argumenty genetiky
Velká část etnologů se však domnívala, že za populací Oceánie jsou obyvatelé jihovýchodní Asie, tudíž, že dávné plavby do Pacifiku směřovaly spíše z východu. Podle této hypotézy například Polynésané pocházejí z oblasti dnešního ostrova Tchaj-wan. Osidlování postupovalo směrem přes ostrovy Mikronésie a Melanésie.

Moderní genetické studie tuto teorii potvrzují. Jak je to však se zmíněnou teorií Thora Heyerdahla? Co si o ní myslet ve 21. století? Lze ji jednoznačně odmítnout?
Z východu i západu
Ukázalo se, že legendární plavba voru Kon-Tiki má hodnotu i nyní. Proč? K osidlování Oceánie totiž docházelo nejen z východu, ale i ze západu, a to z jihoamerické pevniny, jak správně předpokládal Heyerdahl.

Ačkoli osidlovací proud z východu mohl být výraznější, i ten západní zanechal otisk v genech komunit rozptýlených na pacifických ostrovech. Podařilo se dokonce určit i region, kde se východní a západní osidlovací proudy potkávaly. Jednalo se o souostroví Markézy v současné Francouzské Polynésii.