30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Záhada Pandořiny skřínky
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 14.4.2020
4.3tis
193
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Jednou ze známých bájí řecké mytologie je ta, která vypráví o osudu krásné ženy jménem Pandora. Co si vlastně pod pojmem skříňka představit?

Když kdysi Erasmus Rotterdamský příběh překládal, tak zřejmě za slovo „pithos“ dosadil latinské slovo „axis.“ Přitom pithos značí řeckou velkou hliněnou uzavírací nádobu pro uskladnění různých potravin a materiálů.

Tedy zřejmě něco jiného, než nějakou klasickou skříňku. Ale ve výsledku to smysl příběhu nemění.

Otevírání Pandořiny skříňky FOTO: Okultura.cz Pandora FOTO: Wikimedia Commons Symbol zhoubného daru FOTO: Rozhlas.cz

HNĚV NEJVYŠŠÍHO BOHA OLYMPU A JEHO POMSTA

Ani bohové na Olympu nebývali vždy jednotní. Zeus nebyl lidem příliš nakloněn, na rozdíl od Prométhea, který jak známo pro ulehčení života lidí pro ně ukradl z Olympu oheň. Lidé s jeho pomocí se naučili různým řemeslům, žili spokojeně. Ale začali se méně bát bohů, nepřinášeli dostatečné obětní dary.

To rozlítilo nejvyššího boha. Zeus přísahal lidem pomstu. Nařídil božskému kováři Héfaistovi, aby vytvořil z hlíny a vody hliněnou ženu. Nato čtyři Větry musely do ní vdechnout život. Také ostatním bohům na Olympu poručil, aby přispěli svými možnosti k její dokonalosti.

FOTO: Wikimedia Commons
Symbol zhoubného daru FOTO: Rozhlas.cz

Tak například bohyně Athéna ji naučila ženským pracím, Afrodíté jí zase vdechla milostnou touhu, Bůh Hermés ji obdaroval svůdností, lstí a lží. Od jiných dostala krásu. Mezi dary byly ale i takové, kterých se bohové s uspokojením zbavili.

A tak všechny tyto dary byly uzavřeny do oné pověstné „skříňky“. Stvořená žena obdržela jméno Pandora. To v překladu znamená něco jako „všemi dary obdarovaná“.

Bůh Hermés měl za úkol ji odvést na svět. Pandora si truhličku nesla jako hotový poklad. Nabídl ji za ženu Epimétheovi, bratru Prométhea. Ten nedbal varování bratra, do Pandory se zamiloval a vzal si ji za ženu.

Pandora FOTO: Wikimedia Commons

DOKONALÁ POMSTA LIDSTVU

A tak se vyplnilo to, s čím Zeus počítal. Zvědavost manželům nedala a tak skříňku otevřeli. Ze schránky okamžitě vyletěly všechny „dary“, kterých se bohové rádi zbavili. Byly mezi nimi i nemoci, zlo, bída, strádání, závist, zlo, spory, války.

Než Pandora stačila schránku uzavřít, tak se již dary rozlétly do celého světa, aby jej ovládly.

POUČENÍ PRO SVĚT

Až na samém dně zbyl jen jeden dar a tím je – naděje. Proto také v různých špatných situacích na světě se jako na poslední instanci lidé upínají právě k naději při překonávání nepřízně.

A pojem „Pandořina skříňka“ se stala symbolem zhoubného daru a uvolněného zla.

Foto: Otevírání Pandořiny skříňky FOTO: Okultura.cz Pandora FOTO: Wikimedia Commons Symbol zhoubného daru FOTO: Rozhlas.cz
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 381
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 487
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]