23. října 1982: V Arizoně probíhá přestřelka s příslušníky tamní náboženské sekty, vedené fanatickým pastorem.
Domů     Záhada pravěkých rondelů: Kam zmizeli jejich stavitelé?
Záhada pravěkých rondelů: Kam zmizeli jejich stavitelé?
od 23.10.2024
218
Co za stavby se kdysi nacházelo na území Česka a Slovenska? Proč zrovna u nás bylo tolik tajemných rondelů, a k čemu byly?

Letecké mapování terénu odhaluje na mnoha místech střední Evropy a Britských ostrovů pozůstatky kruhových staveb. Zřejmě jde o předchůdce slavných kamenných kruhů. Kdo tyto rondely postavil a jaký je jejich účel?

Vědci stále tápou a hypotéz je nepřeberné množství. Jsou to závodiště, obětiště, astronomické observatoře, nebo snad slouží k usměrňování tajemných zemských energií?

Co za stavby se kdysi nacházelo na území Česka a Slovenska? Proč zrovna u nás bylo tolik tajemných rondelů, a k čemu byly? Jeden rondel najdeme například na kraji Vinoře, ani o něm ale nevíme, proč mohl být postaven. Vinořský rondel je jedním z těch největších a je dokonce starší než Stonehenge!

Pravěké rondely jsou obvykle ohraničené nevysokým valem a jedním až třemi příkopy a jámami, do nichž stavitelé vsadili dřevěnou palisádu. Kruhovou strukturu na několika místech přerušují vchody. Většinou jsou čtyři.

Průměr kruhů se pohybuje od osmi do několika stovek metrů. Takto vypadají tajemné stavby, které vznikají před 7000 let na dvou místech na světě. Tím prvním jsou Britské ostrovy, druhé místo je pak střední Evropa.

Pozůstatky staveb, pro než se vžilo označení rondely, jsou nalézány v severním Maďarsku, Rakousku, jižním Německu, Slovensku a také v České republice. Slovensko a Česko přitom nabízí ta nejvýznamnější naleziště. Zdejší stavby navíc patří mezi ty nejstarší.

Nikdo v nich ale nepřebýval. Uvnitř kruhů ani v jejich blízkosti nebyly odkryty žádné nálezy, které by otázku účelu tajemných staveb mohly zodpovědět.

Nic nevíme ani o jejich stavitelích, kteří podle všeho přišli, vybudovali velký tajemný kruh a zanedlouho zase zmizeli. Kdo a proč prastaré rondely postavil?

Jeden rondel najdeme například na kraji Vinoře, ani o něm ale nevíme, proč mohl být postaven.
Jeden rondel najdeme například na kraji Vinoře, ani o něm ale nevíme, proč mohl být postaven.

Vznik a účel neznámý

Drtivá většina rondelů je odhalena při leteckém mapování terénu, neboť ze země nejsou jejich pozůstatky téměř vůbec patrné. Příkop i nevysoký val během tisíců let pozvolna splynul s krajinou a dřevěná palisáda už dávno podlehla hladovým zubům času.

Přesto se archeologům alespoň zčásti daří odhadnout původní vzhled staveb a jejích stáří. Jejich průměr se pohyboval nejčastěji mezi 55 až 97 metry, ale mohl dosahovat až několik set metrů.

Bývaly tvořeny valem, jedním či více příkopy a zaraženými dřevěnými kůly. Do kruhu zvenčí vedou obvykle čtyři vchody a nezřídka jsou orientovány podle světových stran.

Později jsou kůly zřejmě nahrazeny kameny a vznikají tak známé kamenné monumenty jako například legendární Stonehenge.

Jejich podoba díky novému stavebnímu materiálu přečká tisíce let, a tak jsou kamenné kruhy lákavější a také slavnější než jejich pravděpodobní předchůdci – rondely. Oba druhy staveb však sdílejí společná tajemství. Nikdo totiž netuší, proč vlastně vznikly.

Vinořský rondel je jedním z těch největších a je dokonce starší než Stonehenge!
Vinořský rondel je jedním z těch největších a je dokonce starší než Stonehenge!

Jen na skok…

Rondely podle archeologů vznikají v době neolitu, asi 5000 let př. n. l., tedy v době, kdy jsou veškeré nástroje pravěkých lidí tvořeny z kamene. Na vybudování takových staveb proto museli vynaložit obrovské úsilí. Musely tedy mít velký význam.

O to více zarážející je jejich rychlé opuštění. „Odborníci se většinou klaní k názoru, že se rondely nepoužívaly déle než po jednu generaci.

Poté byly opuštěny a jen zřídka se dočkaly nějakého druhotného využití,“ popisuje český spisovatel Aleš Česal (*1976).

Všechny středoevropské rondely jsou stavěny stejnou technologií a vznikají v krátkém časovém období v rozmezí 100 až 200 let, což nasvědčuje tomu, že šlo o jakousi akutní potřebu.

Pak jejich stavitelé mizí a o 1000 let později se objevují na Britských ostrovech, kde později rondely nahrazují slavnější menhiry. Jaké okolnosti vedly dávné stavitele k budování rondelů na tak krátké využití? Proč byly tak rychle opuštěny?

A kam na celé tisíciletí zmizeli jejich stavitelé? Existuje množství hypotéz. A pro každou z nich lze najít podpůrné důkazy.

Zdroje informací: letorost.cz - Pravěký rondel, lumyd.eu - Nejlépe prozkoumané české a moravské rondely, sciencemag.cz - Rondely – vcelku nejasná záležitost, Jaroslav Řídký - Rondely a struktura sídelních areálů v mladoneolitickém období, vesmir.cz - Středoevropské rondely, sever.rozhlas.cz - Rondely stále záhadné
1. Pixabay 2. Jana Plavec, Tomáš Kopecký, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, https://www.avcr.cz/cs/fotoreportaze/Praveky-rondel-archeologove-prozkoumali-temer-7-tisic-let-starou-stavbu/ 3. mapy.cz, Ladislav Coufal
Související články
od 23.10.2024 592
Velikonoční ostrov je zvláštní a tajuplné místo známé především díky svým monumentálním kamenným sochám zvaným moai. Kdo je postavil? A za jakým účelem? V posledních měsících se badatelé údajně přiblížili k rozluštění této záhady, která po staletí vyzývala lidskou představivost! Vydá ostrov svá tajemství? Přijde to jako rána z čistého nebe.
od 22.10.2024 1.7tis
Gisors býval důležitý hrad, který měl upevnit anglické državy v Normandii. Tato středověká fortifikace je ovšem spojena i se záhadou templářských rytířů. Dokonce se spekuluje, že by právě zde mohla být ukrytá odpověď na otázku, kam se poděl legendární poklad tohoto rytířského řádu. Ve čtrnáctém století bylo na hradě vězněno několik prominentních te
od 21.10.2024 2.4tis
Řada politiků a nacionalisticky smýšlejících obyvatel Německa je krátce po konci první světové války znechucena současným stavem národa. Ti aktivnější se proto snaží obnovit zašlý věhlas  idylické minulosti. K tomu jim slouží starogermánské runy.   Obecně se předpokládá, že runové písmo pochází ze Skandinávie, Němci si jej však z politických důvo
od 20.10.2024 3.0tis
Starověké divy světa patrně nikdy nepřestanou udivovat a fascinovat. Zvláště pak ty, které se do dnešní doby nedochovaly a o kterých můžeme pouze spekulovat. Visuté zahrady Semiradiny jsou přesně takovým divem. Jak podle dávných popisů vlastně vypadaly? A kde se mohlo toto mýtické místo nacházet?     Asyrská královna Semiramis se rozhlédne
od 19.10.2024 3.3tis
Teorie britského přírodovědce Charlese Darwina (1809–1882) o přirozeném výběru druhů, který se stal „motorem“ evoluce, je většinou obyvatelstva brána jako platná. To, že jsou šimpanzi našimi nejbližšími příbuznými, je vědecké dogma. Jenže co když se Darwin mýlí? V jeho době ještě nemají badatelé k ruce nástroje a poznatky, které máme dnes. O genetice si m
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
epochaplus.cz
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte
Vrah do knížete Svatopluka zapíchl kopí
historyplus.cz
Vrah do knížete Svatopluka zapíchl kopí
„Jeď!“ pobídne udýchaný Svatopluk svého koně. Slunce už zapadlo a jeho družina má před sebou ještě notný kus cesty. Vtom však vzduchem prosviští kopí a zabodne se knížeti přímo mezi lopatky. Než se kdokoliv stačí vzpamatovat, zmizí neznámý atentátník v šeru. Tajemného vraha se nikdy nepodaří vypátrat. Kronikář Kosmas (asi 1045–1125) o jeho dalším osudu mlčí.
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
21stoleti.cz
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nanda
Vyhnat krtka ze zahrady může být problém
panidomu.cz
Vyhnat krtka ze zahrady může být problém
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
epochalnisvet.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku…Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané,
Komfort vnitřního prostředí
rezidenceonline.cz
Komfort vnitřního prostředí
Dostatečná vlhkost, příjemná teplota a čistota vzduchu v interiéru jsou důležitými faktory, jež významným způsobem ovlivňují kvalitu a uživatelský komfort obytného prostoru. Podílejí se na něm svými parametry samozřejmě také samotné budovy, dosažení potřebných hodnot je však leckdy nemožné bez odpovídajících zařízení. Ideální řešení představují novostavby, v nichž lze daného cíle dosáhnout aplikací vhodných řešení,
Ponořte se do Teplic!
nejsemsama.cz
Ponořte se do Teplic!
Termální prameny, silné příběhy a nečekané zážitky lákají na sever. Až přejedete magické vrcholky Českého středohoří, jste na místě. V údolí leží Teplice. Zámek Teplice Město Teplice má i svůj zámek. Uvnitř jeho budov jsou dochovány hodnotné interiéry, jako například sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál se štukovou výzdobou či pokoje s empírovým a biedermeierovským
Ananasový koktejl
tisicereceptu.cz
Ananasový koktejl
Tomuto koktejlu se říká „tekuté zlato“. Nejenže vás zahřeje, ale díky enzymům z ananasu a skořici podpoříte i hubnutí. Zkusit můžete i variantu bez alkoholu. Potřebujete 1 litr ananasového džusu
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Za Pitta se vydávali španělští podvodníci
nasehvezdy.cz
Za Pitta se vydávali španělští podvodníci
Pětice španělských kriminálníků se rozhodla pro zajímavý způsob přivýdělku. Založili si účty na sociálních sítích a předstírali, že jsou americký herec Brad Pitt (60). Jejich cílem bylo zmanipulovat
Honila nás po lese divá žena, ukradla nám nasbírané houby
skutecnepribehy.cz
Honila nás po lese divá žena, ukradla nám nasbírané houby
Všichni nás varovali, že v tom lese straší. My jsme tomu ale nevěřili a vydali se do těch míst na houby, kterých tam rostlo opravdu hodně. Jsme s manželem nadšení houbaři. Zejména koncem léta cílíme svou dovolenou do míst, kde jsou houbařské ráje. Tentokráte jsme se vypravili do Lužických hor do penzionu, který nám doporučili známí. Před naší
Hublot se spojil s organizací SORAI, aby společně bojovali za změnu
iluxus.cz
Hublot se spojil s organizací SORAI, aby společně bojovali za změnu
Hublot pokračuje ve spolupráci s organizací SORAI, Save Our Rhinos Africa and India, kterou založil bývalý mezinárodní kriketista a ambasador Hublot Kevin Pietersen. Švýcarský výrobce luxusních hodine
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz