27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Náboženství a okultismus
Záhada přeměny těla na energii
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 24.8.2021
5.5tis
505
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Co je duhové tělo? Jde o jev, kdy se fyzické tělo přemění na čistou energii. Právě pro tento úkaz se používá často výraz „duhové tělo“. Ale na různých místech či v různých učeních se používají i jiné názvy, jako například „diamantové tělo“, „božské tělo“, „zářící tělo bytosti“, „zlaté tělo“ a další výrazy.

Podstatou tohoto jevu je to, že tělo umírajícího se po několika dnech výrazně zmenšuje, až z něho nezbude obvykle nic. A jeho tělesná schránka se změní v pět barevných složek duhy, zářících nad místem skonu takového člověka.

Čhögjal Namkhai Norbu. FOTO: Francesc / Creative Commons / CC BY 2.0 Tulku Pema Rigtsal. FOTO: Yeshedorje / Creative Commons Khenpo Achö. FOTO: Adam /Creative Commons

KDO DOSÁHNE DUHOVÉHO TĚLA?

V průběhu věků bylo zaznamenáno tisíce pozorování přeměny. Nejde však jen o nějaký jev z dávné minulosti, ale i z doby nedávné. Ale aby některý z mnichů dosáhl takové přeměny, je potřeba velmi dlouhých duchovních cvičení, rozjímání a odříkání.

Takový mnich musí po mnoho let usměrňovat své myšlenky, hluboce meditovat a udržovat pouze pozitivní mysl. Podle některých údajů je možné, že to občas nějaký z mnichů dokáže, že dosáhne tohoto stavu. Jde o velmi náročný proces.

Mniši, kteří tohoto stavu dosáhli, údajně dokázali i obtisknout během proměny svoji ruku nebo nohu do kamene.

Namkhai Norbu 2.jpg
Čhögjal Namkhai Norbu. FOTO: Francesc / Creative Commons / CC BY 2.0

JAK PŘEMĚNA PROBÍHÁ?

Podle očitých svědků trvá zhruba sedm dní, než se tělo zmenší a poté přemění v čisté světlo. Tak například Francis Tiso, katolický kněz, který často navštěvoval Tibet, popsal případ muže jménem Khenpo Achö, mnicha z Khamu.

Mnich zemřel v roce 1998 a údajně dokázal proměnit své tělo ve světlo. Tiso údajně na vlastní oči spatřil duhu nad domem, ve kterém bydlel několik dnů před jeho smrtí. Po jeho smrti se tato duha nad domem objevila v dalších několika desítkách případů.

Podle očitých svědků, kteří byli během jeho smrti a krátce po ní přítomni, se tělo Khenpa Achö začalo měnit. Jeho kůže se zbarvila bíle. Mniši jej poté zabalili do žluté róby. Během pár dní se tělo se začalo velmi rychle zmenšovat a po sedmi dnech z něj nakonec nezůstalo vůbec nic. Událost zdokumentoval i místní tisk s tím, že se jednalo o výskyt „duhového těla“.

Mnich Tulku Pema Rigtsal z Nepálu zase transformaci popsal následovně: „Dne 29. srpna 1998 v Dome Khamngak v Azi Rong v Tibetu, mnich Khenpo Achö, ve věku 80 let, dosáhl fyzického rozložení. Jednoho dne ležel na svém loži, aniž trpěl nějakou nemocí a meditoval.

Jak se jeho tělo měnilo ve světlo, jeho vrásky mizely a vypadal jako osmileté dítě s nádhernou pletí. Poté, co uběhl týden, a lidé se dozvěděli o jeho smrti, provedli posmrtný rituál puja. Uvnitř domu a nad ním se objevila duha a místo zalilo příjemné aroma.

Jeho tělo se postupně stále více smršťovalo, až nakonec nezůstalo nic, dokonce ani vlasy a nehty.“

Khenpo Achö. FOTO: Adam /Creative Commons

Také buddhistický mistr Khenpo Choga Rinpoche zaznamenal podobnou událost, při které jeho učitel Lama Karma dokázal proměnit své tělo ve světlo. Když zemřel 11. listopadu 2013, jeho tělo se dramaticky zmenšilo.

Lama Karma měřil asi 175 cm, ale asi do dvou týdnů se zmenšilo jeho tělo na cca 20 cm. Pokud se tělo bude dál zmenšovat, považuje to Ripoche za dosažení malého duhového těla.

Je popsán i příběh tibetského jogína z první poloviny 20. století, Togdena Orgjen Tendzina. Ten duhového těla dosáhl při svém věznění ve východním Tibetu. Svědky události se stali i čínští úředníci. Autorem tohoto příběhu, který popsal ve své knize, je Togdenův synovec Čhögjal Namkhai Norbu (nar. 1938), také jeden z velkých mistrů.

A tak lze jen konstatovat, že je celá řada jevů, které nám zůstávají zatím neznámé a jsou určené jen pro ty, kteří celý svůj život plně zasvětí některým duchovním praktikám.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.3tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.5tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.8tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]