20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Náboženství a okultismus
Záhada přeměny těla na energii
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 24.8.2021
5.5tis
505
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Co je duhové tělo? Jde o jev, kdy se fyzické tělo přemění na čistou energii. Právě pro tento úkaz se používá často výraz „duhové tělo“. Ale na různých místech či v různých učeních se používají i jiné názvy, jako například „diamantové tělo“, „božské tělo“, „zářící tělo bytosti“, „zlaté tělo“ a další výrazy.

Podstatou tohoto jevu je to, že tělo umírajícího se po několika dnech výrazně zmenšuje, až z něho nezbude obvykle nic. A jeho tělesná schránka se změní v pět barevných složek duhy, zářících nad místem skonu takového člověka.

Čhögjal Namkhai Norbu. FOTO: Francesc / Creative Commons / CC BY 2.0 Tulku Pema Rigtsal. FOTO: Yeshedorje / Creative Commons Khenpo Achö. FOTO: Adam /Creative Commons

KDO DOSÁHNE DUHOVÉHO TĚLA?

V průběhu věků bylo zaznamenáno tisíce pozorování přeměny. Nejde však jen o nějaký jev z dávné minulosti, ale i z doby nedávné. Ale aby některý z mnichů dosáhl takové přeměny, je potřeba velmi dlouhých duchovních cvičení, rozjímání a odříkání.

Takový mnich musí po mnoho let usměrňovat své myšlenky, hluboce meditovat a udržovat pouze pozitivní mysl. Podle některých údajů je možné, že to občas nějaký z mnichů dokáže, že dosáhne tohoto stavu. Jde o velmi náročný proces.

Mniši, kteří tohoto stavu dosáhli, údajně dokázali i obtisknout během proměny svoji ruku nebo nohu do kamene.

Namkhai Norbu 2.jpg
Čhögjal Namkhai Norbu. FOTO: Francesc / Creative Commons / CC BY 2.0

JAK PŘEMĚNA PROBÍHÁ?

Podle očitých svědků trvá zhruba sedm dní, než se tělo zmenší a poté přemění v čisté světlo. Tak například Francis Tiso, katolický kněz, který často navštěvoval Tibet, popsal případ muže jménem Khenpo Achö, mnicha z Khamu.

Mnich zemřel v roce 1998 a údajně dokázal proměnit své tělo ve světlo. Tiso údajně na vlastní oči spatřil duhu nad domem, ve kterém bydlel několik dnů před jeho smrtí. Po jeho smrti se tato duha nad domem objevila v dalších několika desítkách případů.

Podle očitých svědků, kteří byli během jeho smrti a krátce po ní přítomni, se tělo Khenpa Achö začalo měnit. Jeho kůže se zbarvila bíle. Mniši jej poté zabalili do žluté róby. Během pár dní se tělo se začalo velmi rychle zmenšovat a po sedmi dnech z něj nakonec nezůstalo vůbec nic. Událost zdokumentoval i místní tisk s tím, že se jednalo o výskyt „duhového těla“.

Mnich Tulku Pema Rigtsal z Nepálu zase transformaci popsal následovně: „Dne 29. srpna 1998 v Dome Khamngak v Azi Rong v Tibetu, mnich Khenpo Achö, ve věku 80 let, dosáhl fyzického rozložení. Jednoho dne ležel na svém loži, aniž trpěl nějakou nemocí a meditoval.

Jak se jeho tělo měnilo ve světlo, jeho vrásky mizely a vypadal jako osmileté dítě s nádhernou pletí. Poté, co uběhl týden, a lidé se dozvěděli o jeho smrti, provedli posmrtný rituál puja. Uvnitř domu a nad ním se objevila duha a místo zalilo příjemné aroma.

Jeho tělo se postupně stále více smršťovalo, až nakonec nezůstalo nic, dokonce ani vlasy a nehty.“

Khenpo Achö. FOTO: Adam /Creative Commons

Také buddhistický mistr Khenpo Choga Rinpoche zaznamenal podobnou událost, při které jeho učitel Lama Karma dokázal proměnit své tělo ve světlo. Když zemřel 11. listopadu 2013, jeho tělo se dramaticky zmenšilo.

Lama Karma měřil asi 175 cm, ale asi do dvou týdnů se zmenšilo jeho tělo na cca 20 cm. Pokud se tělo bude dál zmenšovat, považuje to Ripoche za dosažení malého duhového těla.

Je popsán i příběh tibetského jogína z první poloviny 20. století, Togdena Orgjen Tendzina. Ten duhového těla dosáhl při svém věznění ve východním Tibetu. Svědky události se stali i čínští úředníci. Autorem tohoto příběhu, který popsal ve své knize, je Togdenův synovec Čhögjal Namkhai Norbu (nar. 1938), také jeden z velkých mistrů.

A tak lze jen konstatovat, že je celá řada jevů, které nám zůstávají zatím neznámé a jsou určené jen pro ty, kteří celý svůj život plně zasvětí některým duchovním praktikám.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 20.1.2022 1
V Podorlické pahorkatině se nachází poutní místo Rokole s pramenem údajně zázračné léčivé vody. Název Rokole pravděpodobně vychází z geografické polohy místa v roklině, tedy od slova rokle. Tamní lesní studánka je dobře známá v širokém okolí. Jaká legenda proměnila tuto lokalitu ve vyhledávané  poutní místo? Prvotní legenda spojená s oblastí Rokole má v sobě zřetelný nádech mariánského zázraku. Jde […]
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 1.5tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Mirek Brát 18.1.2022 2.1tis
V dříve používaných délkových mírách měl význačné postavení loket. Používal se již ve starověku v Egyptě, Mezopotámii, Persii i Řecku. Na lokty měřil i „Ten“ nahoře, což dokládají pokyny, které obdržel Noe při stavbě archy. Potíž je však v tom, že není jasné, kolik takový biblický loket měřil. Loket je přitom měřidlo, které má každý pohotově při sobě. […]
od Mirek Brát 14.1.2022 3.1tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]