reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Náboženství a okultismus
Záhada přeměny těla na energii
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 24.8.2021
5.5tis
505
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Co je duhové tělo? Jde o jev, kdy se fyzické tělo přemění na čistou energii. Právě pro tento úkaz se používá často výraz „duhové tělo“. Ale na různých místech či v různých učeních se používají i jiné názvy, jako například „diamantové tělo“, „božské tělo“, „zářící tělo bytosti“, „zlaté tělo“ a další výrazy.

Podstatou tohoto jevu je to, že tělo umírajícího se po několika dnech výrazně zmenšuje, až z něho nezbude obvykle nic. A jeho tělesná schránka se změní v pět barevných složek duhy, zářících nad místem skonu takového člověka.

Čhögjal Namkhai Norbu. FOTO: Francesc / Creative Commons / CC BY 2.0 Tulku Pema Rigtsal. FOTO: Yeshedorje / Creative Commons Khenpo Achö. FOTO: Adam /Creative Commons

KDO DOSÁHNE DUHOVÉHO TĚLA?

V průběhu věků bylo zaznamenáno tisíce pozorování přeměny. Nejde však jen o nějaký jev z dávné minulosti, ale i z doby nedávné. Ale aby některý z mnichů dosáhl takové přeměny, je potřeba velmi dlouhých duchovních cvičení, rozjímání a odříkání.

Takový mnich musí po mnoho let usměrňovat své myšlenky, hluboce meditovat a udržovat pouze pozitivní mysl. Podle některých údajů je možné, že to občas nějaký z mnichů dokáže, že dosáhne tohoto stavu. Jde o velmi náročný proces.

Mniši, kteří tohoto stavu dosáhli, údajně dokázali i obtisknout během proměny svoji ruku nebo nohu do kamene.

Namkhai Norbu 2.jpg
Čhögjal Namkhai Norbu. FOTO: Francesc / Creative Commons / CC BY 2.0

JAK PŘEMĚNA PROBÍHÁ?

Podle očitých svědků trvá zhruba sedm dní, než se tělo zmenší a poté přemění v čisté světlo. Tak například Francis Tiso, katolický kněz, který často navštěvoval Tibet, popsal případ muže jménem Khenpo Achö, mnicha z Khamu.

Mnich zemřel v roce 1998 a údajně dokázal proměnit své tělo ve světlo. Tiso údajně na vlastní oči spatřil duhu nad domem, ve kterém bydlel několik dnů před jeho smrtí. Po jeho smrti se tato duha nad domem objevila v dalších několika desítkách případů.

Podle očitých svědků, kteří byli během jeho smrti a krátce po ní přítomni, se tělo Khenpa Achö začalo měnit. Jeho kůže se zbarvila bíle. Mniši jej poté zabalili do žluté róby. Během pár dní se tělo se začalo velmi rychle zmenšovat a po sedmi dnech z něj nakonec nezůstalo vůbec nic. Událost zdokumentoval i místní tisk s tím, že se jednalo o výskyt „duhového těla“.

Mnich Tulku Pema Rigtsal z Nepálu zase transformaci popsal následovně: „Dne 29. srpna 1998 v Dome Khamngak v Azi Rong v Tibetu, mnich Khenpo Achö, ve věku 80 let, dosáhl fyzického rozložení. Jednoho dne ležel na svém loži, aniž trpěl nějakou nemocí a meditoval.

Jak se jeho tělo měnilo ve světlo, jeho vrásky mizely a vypadal jako osmileté dítě s nádhernou pletí. Poté, co uběhl týden, a lidé se dozvěděli o jeho smrti, provedli posmrtný rituál puja. Uvnitř domu a nad ním se objevila duha a místo zalilo příjemné aroma.

Jeho tělo se postupně stále více smršťovalo, až nakonec nezůstalo nic, dokonce ani vlasy a nehty.“

Khenpo Achö. FOTO: Adam /Creative Commons

Také buddhistický mistr Khenpo Choga Rinpoche zaznamenal podobnou událost, při které jeho učitel Lama Karma dokázal proměnit své tělo ve světlo. Když zemřel 11. listopadu 2013, jeho tělo se dramaticky zmenšilo.

Lama Karma měřil asi 175 cm, ale asi do dvou týdnů se zmenšilo jeho tělo na cca 20 cm. Pokud se tělo bude dál zmenšovat, považuje to Ripoche za dosažení malého duhového těla.

Je popsán i příběh tibetského jogína z první poloviny 20. století, Togdena Orgjen Tendzina. Ten duhového těla dosáhl při svém věznění ve východním Tibetu. Svědky události se stali i čínští úředníci. Autorem tohoto příběhu, který popsal ve své knize, je Togdenův synovec Čhögjal Namkhai Norbu (nar. 1938), také jeden z velkých mistrů.

A tak lze jen konstatovat, že je celá řada jevů, které nám zůstávají zatím neznámé a jsou určené jen pro ty, kteří celý svůj život plně zasvětí některým duchovním praktikám.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]