reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Reportáže
Přetahovaná o Marka Pola
Mirek Brát
od Mirek Brát 24.8.2021
4.0tis
Marco Polo Nigrocorcyrensis. Nápis na pamětní plaketě nepřipouští v očích Chorvatů pochybnost. Marko Polo byl z Černé Korkyry, jak se také dříve Korčula označovala.
364
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Třinácté století je nepříliš prosvětlené poznáním. Armády pustoší města a cesty nejsou bezpečné. Ten malý chlapec přesto už poněkolikáté zabloudil pohledem na pevninu s poloostrovem Pelješac a přemýšlí, co je za těmi horami na obzoru.

Marko Polo, narozen 1254, benátský kupec, cestovatel, autor knihy Milion… Opravdu benátský kupec?

Korčula má velmi zachovanou fortifikaci. Jedna z obranných bašt v hlavním městě ostrova. 
 
Marco Polo Nigrocorcyrensis. Nápis na pamětní plaketě nepřipouští v očích Chorvatů pochybnost. Marko Polo byl z Černé Korkyry, jak se také dříve Korčula označovala.    Pohled na město Korčulu z průlivu mezi ostrovem a poloostrovem Pelješac na pevnině. Marko Polo se stal součástí i „street art“ na Korčule.

Zmatky kolem místa narození i života Marka Pola pochází z nedostatku vhodných písemných pramenů. V literatuře jsou za místa narození Marka Pola označováni dva vážní kandidáti: italské Benátky a chorvatská Korčula.

Jedna z obranných bašt v hlavním městě ostrova.

Sledujete – li vědeckou argumentaci o původu rodiny Polo, je to dobrodružná výprava hodná jména velkého cestovatele. Zdá se, že v přetahované o Marka Pola může být Korčula i „těžší vahou“ v porovnání s městem na laguně.

Dobrodružství jazykovědy

Jméno rodiny Polo se totiž na tomto ostrově neztrácí někdy ve středověku, ale prostupuje staletími až do současnosti. Každý turistický průvodce informuje o tom, že rodina Polo žije na ostrově dodnes. Ne všechny bedekry vám ovšem prozradí, že nyní se příjmení Polo proměnilo na Depolo.

Korčula má velmi zachovanou fortifikaci.

Kromě silného emocionálního náboje musí mít Polové v zásobě i houževnatý genetický materiál. Už sčítání lidu v roce 1948 uvádí, že na Korčule i v přilehlé Dalmácii žije 15 rodin Depolo čítajících 40 jmen.

Depolové žijí v Dubrovniku, Rijece, Zagrebu i Splitu. Vlna emigrace je zanesla i do USA, Chile, Argentiny.

Polo versus Pilich

Někteří historikové se kloní k názoru, že rodina Polů pochází svými kořeny z chorvatského Šibeniku, konkrétně pak nedalekého Drnisu. Klíčem ke genealogické záhadě je přitom význam jména Polo, které má v italštině co do činění s kuřetem.

A protože bylo zvykem, aby si kdysi původní charvátská jména vytvářela svoje latinské – italské ekvivalenty, opírají se vědci o jméno Pilich (v překladu taktéž kuře). Italský Polo a charvátský Pilich prý jedno jsou.

V 50. letech 20. století žilo v okolí Šibeniku 25 rodin Pilichů se 130 jmény.

Marko Polo se stal součástí i „street art“ na Korčule.

A tak se možná první Marco Polo jmenoval Marko Pilich. Jisté je, že první písemná zmínka o jméně Polo (ve variantě Dupolo) pochází z roku 1400. Od roku 1430 jsou poté Polové uváděni jako významní stavitelé lodí, notáři, obchodníci a příslušníci dalších vážených profesí a hodností. Jméno Marko Polo prostupuje celou Korčulou.

Pohled na město Korčulu z průlivu mezi ostrovem a poloostrovem Pelješac na pevnině.

Najdete zde hotel Marko Polo, turistickou kancelář Marko Polo, kulturní akce věnované slavnému cestovateli. Nejvíce navštěvovaná vyhlídka na Korčule? Věž v rodném domě Marka Pola. Benátky to mají složitější.

Jeho údajný rodný dům zde byl již dávno zbourán. Přetahovaná o Marka Pola nekončí. Kde se slavný cestovatel narodil? To je otázka „za milion“!

Foto: autor
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]