20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Reportáže
Přetahovaná o Marka Pola
Mirek Brát
od Mirek Brát 24.8.2021
4.0tis
Marco Polo Nigrocorcyrensis. Nápis na pamětní plaketě nepřipouští v očích Chorvatů pochybnost. Marko Polo byl z Černé Korkyry, jak se také dříve Korčula označovala.
364
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Třinácté století je nepříliš prosvětlené poznáním. Armády pustoší města a cesty nejsou bezpečné. Ten malý chlapec přesto už poněkolikáté zabloudil pohledem na pevninu s poloostrovem Pelješac a přemýšlí, co je za těmi horami na obzoru.

Marko Polo, narozen 1254, benátský kupec, cestovatel, autor knihy Milion… Opravdu benátský kupec?

Korčula má velmi zachovanou fortifikaci. Jedna z obranných bašt v hlavním městě ostrova. 
 
Marco Polo Nigrocorcyrensis. Nápis na pamětní plaketě nepřipouští v očích Chorvatů pochybnost. Marko Polo byl z Černé Korkyry, jak se také dříve Korčula označovala.    Pohled na město Korčulu z průlivu mezi ostrovem a poloostrovem Pelješac na pevnině. Marko Polo se stal součástí i „street art“ na Korčule.

Zmatky kolem místa narození i života Marka Pola pochází z nedostatku vhodných písemných pramenů. V literatuře jsou za místa narození Marka Pola označováni dva vážní kandidáti: italské Benátky a chorvatská Korčula.

Jedna z obranných bašt v hlavním městě ostrova.

Sledujete – li vědeckou argumentaci o původu rodiny Polo, je to dobrodružná výprava hodná jména velkého cestovatele. Zdá se, že v přetahované o Marka Pola může být Korčula i „těžší vahou“ v porovnání s městem na laguně.

Dobrodružství jazykovědy

Jméno rodiny Polo se totiž na tomto ostrově neztrácí někdy ve středověku, ale prostupuje staletími až do současnosti. Každý turistický průvodce informuje o tom, že rodina Polo žije na ostrově dodnes. Ne všechny bedekry vám ovšem prozradí, že nyní se příjmení Polo proměnilo na Depolo.

Korčula má velmi zachovanou fortifikaci.

Kromě silného emocionálního náboje musí mít Polové v zásobě i houževnatý genetický materiál. Už sčítání lidu v roce 1948 uvádí, že na Korčule i v přilehlé Dalmácii žije 15 rodin Depolo čítajících 40 jmen.

Depolové žijí v Dubrovniku, Rijece, Zagrebu i Splitu. Vlna emigrace je zanesla i do USA, Chile, Argentiny.

Polo versus Pilich

Někteří historikové se kloní k názoru, že rodina Polů pochází svými kořeny z chorvatského Šibeniku, konkrétně pak nedalekého Drnisu. Klíčem ke genealogické záhadě je přitom význam jména Polo, které má v italštině co do činění s kuřetem.

A protože bylo zvykem, aby si kdysi původní charvátská jména vytvářela svoje latinské – italské ekvivalenty, opírají se vědci o jméno Pilich (v překladu taktéž kuře). Italský Polo a charvátský Pilich prý jedno jsou.

V 50. letech 20. století žilo v okolí Šibeniku 25 rodin Pilichů se 130 jmény.

Marko Polo se stal součástí i „street art“ na Korčule.

A tak se možná první Marco Polo jmenoval Marko Pilich. Jisté je, že první písemná zmínka o jméně Polo (ve variantě Dupolo) pochází z roku 1400. Od roku 1430 jsou poté Polové uváděni jako významní stavitelé lodí, notáři, obchodníci a příslušníci dalších vážených profesí a hodností. Jméno Marko Polo prostupuje celou Korčulou.

Pohled na město Korčulu z průlivu mezi ostrovem a poloostrovem Pelješac na pevnině.

Najdete zde hotel Marko Polo, turistickou kancelář Marko Polo, kulturní akce věnované slavnému cestovateli. Nejvíce navštěvovaná vyhlídka na Korčule? Věž v rodném domě Marka Pola. Benátky to mají složitější.

Jeho údajný rodný dům zde byl již dávno zbourán. Přetahovaná o Marka Pola nekončí. Kde se slavný cestovatel narodil? To je otázka „za milion“!

Foto: autor
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]