reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Záhada Sargasového moře: Lodi se odsud vrací bez posádky
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.1.2021
5.9tis
Posádka z lodi Ellen Austin zmizela hned třikrát po sobě.
180
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Říká se mu moře beze břehů a podle starých námořních legend v něm rostou lidožravé řasy, které napadají posádky lodí. Takto si pověrčiví námořníci vysvětlují incidenty, kdy se z moře vracejí plavidla bez jediné živé duše na palubě.

Posádka z lodi Ellen Austin zmizela hned třikrát po sobě. Sargasové moře obklopují oceánské proudy, foto Wikimedia Commons Bez posádky skončila i známá výletní jachta. Za zmizení námořníků jsou podle legend zodpovědné lidožravé řasy, foto Wikimedia Commons

Mohutná přepravní loď Ellen Austin se 5. prosince 1880 vydává na svou obvyklou cestu z Liverpoolu do New Yorku. Vše probíhá podle plánu až do chvíle, kdy se plavidlo na začátku roku 1881 dostane do vod Sargasového moře, kde se z mlhy náhle vynoří další loď.

Vypadá to, že se neznámý škuner bezcílně pohupuje po vlnách a nikdo jej ve skutečnosti neřídí. Když se kapitán lodi Ellen Austin ujistí, že nejde o pirátskou léčku, vyšle ke škuneru výzkumný tým. Ten se posléze vrátí s tím, že na lodi skutečně není ani živáčka.

Přitom tam ale zůstaly veškeré osobní věci posádky, zásoby jídla i velice drahý náklad. Chybí jen lodní deník a cedule se jménem lodi, podle kterého by bylo možné plavidlo identifikovat. Protože jde o dobrou nepoškozenou loď se skutečně cenným nákladem, je na ní vyslána posádka, která dostává za úkol držet se v těsné blízkosti Ellen Austin a v tandemu doplout do New Yorku.

Krátce na to ale obě plavidla oddělí bouře a když se moře uklidní, je bezejmenný škuner opět nalezen prázdný! A opět chybí pouze lodní deník.. Co se stalo s náhradní posádkou?

Sargasové moře obklopují oceánské proudy, foto Wikimedia Commons

DO TŘETICE

Dalo by se argumentovat, že původní posádku i tu další možná z paluby smetla bouře, ale pověrčiví námořníci z Ellen Austin mají jasno – loď je prokletá! Kapitán se ovšem odmítá cenného škuneru vzdát a tak i přes protesty svých mužů na jeho palubu posílá další posádku.

Tentokrát sice nepřijde bouře, ale obě lodě zahalí neuvěřitelně hustá mlha, v níž není možné plavidlo kamkoliv navigovat. Když se mlha opět zvedne, je prokletý škuner pryč. Tentokrát ale ani tvrdohlavý kapitán nemá v plánu loď znovu hledat a pokoušet se ji dopravit do New Yorku.

Šlo jen o neuvěřitelně smolnou souhru okolností, nebo na tajemný škuner zapůsobily jakési tajemné síly? Možná není náhodou, že jsou podobné incidenty ve vodách Sargasového moře podezřele časté!

Bez posádky skončila i známá výletní jachta.

ZMIZELÍ NÁMOŘNÍCI

Sargasové moře se od jiných anomálních zón moří a oceánů, kde beze stopy mizejí lodě či letadla, v jednom liší. Mizejí tu pouze lidé. Námořníci často nacházejí další lodě, které bezcílně bloumají vodami, a když se pokusí kontaktovat jejich posádku, zjistí, že jednoduše zmizela a nechala po sobě veškeré cennosti i užitečné věci jako například zásoby jídla.

Jeden takový případ je zaznamenán už v roce 1840. Tehdy se na moře vydá francouzská obchodní loď Rosalie, která je později nalezená s veškerým nákladem, ale bez posádky. Existují ale i mladší případy. Například 26.

září 1955 je nalezena výletní jachta Connemara IV., která se plaví opět zcela bez posádky. A řada dalších podobných zmizení námořníků různých typů plavidel přibývá vysokým tempem mezi 60. a 80. lety. Obvykle jsou lodi nacházeny nepoškozené, mají vytažené plachty a vše působí dojmem, jako by se posádka najednou vypařila. Co jejich zmizení způsobuje?

Za zmizení námořníků jsou podle legend zodpovědné lidožravé řasy, foto Wikimedia Commons

MOŘE BEZE BŘEHŮ

Sargasové moře je samo o sobě poněkud zvláštní. Říká se mu moře bez břehů neboť je jediným mořem na světě, jehož vody neomývají žádnou pevninu. Rozkládá se uprostřed Severního Atlantického oceánu u Bermud a je obklopeno oceánskými proudy.

Právě díky těmto proudům je Sargasové moře o poznání odlišné od Atlantiku, který jej obklopuje. Jeho vody jsou klidné, výrazně teplejší. Vlivem proudů také v moři dochází hromadění řas rodu Sargassum, odsud také pramení jeho název.

Ve snaze vysvětlit záhadná zmizení vzniká legenda o masožravých mořských řasách Sargasového moře, o nichž se věřilo, že pohltí celé námořníky a ponechá pouze loď. Jsou to skutečně jen legendy?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]