Skip to content

Záhada Sargasového moře: Lodi se odsud vrací bez posádky

Říká se mu moře beze břehů a podle starých námořních legend v něm rostou lidožravé řasy, které napadají posádky lodí. Takto si pověrčiví námořníci vysvětlují incidenty, kdy se z moře vracejí plavidla bez jediné živé duše na palubě.

Mohutná přepravní loď Ellen Austin se 5. prosince 1880 vydává na svou obvyklou cestu z Liverpoolu do New Yorku. Vše probíhá podle plánu až do chvíle, kdy se plavidlo na začátku roku 1881 dostane do vod Sargasového moře, kde se z mlhy náhle vynoří další loď.

Vypadá to, že se neznámý škuner bezcílně pohupuje po vlnách a nikdo jej ve skutečnosti neřídí. Když se kapitán lodi Ellen Austin ujistí, že nejde o pirátskou léčku, vyšle ke škuneru výzkumný tým. Ten se posléze vrátí s tím, že na lodi skutečně není ani živáčka.

Přitom tam ale zůstaly veškeré osobní věci posádky, zásoby jídla i velice drahý náklad. Chybí jen lodní deník a cedule se jménem lodi, podle kterého by bylo možné plavidlo identifikovat. Protože jde o dobrou nepoškozenou loď se skutečně cenným nákladem, je na ní vyslána posádka, která dostává za úkol držet se v těsné blízkosti Ellen Austin a v tandemu doplout do New Yorku.

Krátce na to ale obě plavidla oddělí bouře a když se moře uklidní, je bezejmenný škuner opět nalezen prázdný! A opět chybí pouze lodní deník.. Co se stalo s náhradní posádkou?

Sargasové moře obklopují oceánské proudy, foto Wikimedia Commons
DO TŘETICE

Dalo by se argumentovat, že původní posádku i tu další možná z paluby smetla bouře, ale pověrčiví námořníci z Ellen Austin mají jasno – loď je prokletá! Kapitán se ovšem odmítá cenného škuneru vzdát a tak i přes protesty svých mužů na jeho palubu posílá další posádku.

Tentokrát sice nepřijde bouře, ale obě lodě zahalí neuvěřitelně hustá mlha, v níž není možné plavidlo kamkoliv navigovat. Když se mlha opět zvedne, je prokletý škuner pryč. Tentokrát ale ani tvrdohlavý kapitán nemá v plánu loď znovu hledat a pokoušet se ji dopravit do New Yorku.

Šlo jen o neuvěřitelně smolnou souhru okolností, nebo na tajemný škuner zapůsobily jakési tajemné síly? Možná není náhodou, že jsou podobné incidenty ve vodách Sargasového moře podezřele časté!

Bez posádky skončila i známá výletní jachta.
ZMIZELÍ NÁMOŘNÍCI

Sargasové moře se od jiných anomálních zón moří a oceánů, kde beze stopy mizejí lodě či letadla, v jednom liší. Mizejí tu pouze lidé. Námořníci často nacházejí další lodě, které bezcílně bloumají vodami, a když se pokusí kontaktovat jejich posádku, zjistí, že jednoduše zmizela a nechala po sobě veškeré cennosti i užitečné věci jako například zásoby jídla.

Jeden takový případ je zaznamenán už v roce 1840. Tehdy se na moře vydá francouzská obchodní loď Rosalie, která je později nalezená s veškerým nákladem, ale bez posádky. Existují ale i mladší případy.

Například 26. září 1955 je nalezena výletní jachta Connemara IV., která se plaví opět zcela bez posádky. A řada dalších podobných zmizení námořníků různých typů plavidel přibývá vysokým tempem mezi 60.

a 80. lety. Obvykle jsou lodi nacházeny nepoškozené, mají vytažené plachty a vše působí dojmem, jako by se posádka najednou vypařila. Co jejich zmizení způsobuje?

Za zmizení námořníků jsou podle legend zodpovědné lidožravé řasy, foto Wikimedia Commons
MOŘE BEZE BŘEHŮ

Sargasové moře je samo o sobě poněkud zvláštní. Říká se mu moře bez břehů neboť je jediným mořem na světě, jehož vody neomývají žádnou pevninu. Rozkládá se uprostřed Severního Atlantického oceánu u Bermud a je obklopeno oceánskými proudy.

Právě díky těmto proudům je Sargasové moře o poznání odlišné od Atlantiku, který jej obklopuje. Jeho vody jsou klidné, výrazně teplejší. Vlivem proudů také v moři dochází hromadění řas rodu Sargassum, odsud také pramení jeho název.

Ve snaze vysvětlit záhadná zmizení vzniká legenda o masožravých mořských řasách Sargasového moře, o nichž se věřilo, že pohltí celé námořníky a ponechá pouze loď. Jsou to skutečně jen legendy?

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Až bude nejhůř, půjde tu o prsa!
nasehvezdy.cz

Až bude nejhůř, půjde tu...

Oslavila třiapadesátiny, připila si s dcerou...
Unikátní trezor pro poklady miliardářů
epochalnisvet.cz

Unikátní trezor pro poklady...

Když se spojí dvojice značek, které jsou...
Kanceláře udržitelně a bez uniformity
rezidenceonline.cz

Kanceláře udržitelně a bez...

Nové sídlo švýcarské hodinářské firmy Swatch v Bielu...
Fanoušci zuří. Už je Hámy trochu moc!
nasehvezdy.cz

Fanoušci zuří. Už je Hámy...

Osobitý humor a stále dobrá nálada bylo to, co...
Mormoni: Modlitby, kasina i polygamie
epochaplus.cz

Mormoni: Modlitby, kasina i...

Životy zasvětili odříkávání modliteb a pečlivému...
Nejtajuplnější hrad v Česku: Ukrývá Houska bránu do pekel?
epochanacestach.cz

Nejtajuplnější hrad v Česku:...

Snad každý hrad či...
Král souhvězdí Orionu chystá monstrózní nebeské divadlo
21stoleti.cz

Král souhvězdí Orionu chystá...

Souhvězdí Orionu je jedním z nejvýraznějších hvězdných...
Nejen na zámek do Světlé nad Sázavou
epochanacestach.cz

Nejen na zámek do Světlé nad...

Světlá nad Sázavou se...
Jarní romantika v PBG Studiu stojí za to
iluxus.cz

Jarní romantika v PBG Studiu...

Značka PBG Studio v roce 2021 přestavuje...
Tragédie domu Mooreových: Kdo vyvraždil početnou rodinu a její hosty?
epochalnisvet.cz

Tragédie domu Mooreových: Kdo...

Během jediné noci kdosi ozbrojený pouze sekerou...
Mileva Einsteinová se kvůli manželovi vzdala kariéry
epochaplus.cz

Mileva Einsteinová se kvůli...

„Bez tebe postrádám sebedůvěru, potěšení z práce, radost ze života – krátce řečeno:...
Splňte si sen, staňte se astronautem či astronautkou!
21stoleti.cz

Splňte si sen, staňte se...

Evropská kosmická agentura (ESA) hledá...