Skip to content

Záhada signálu Wow! vyřešena? Amatérský astronom možná našel jeho zdroj

Signál, který vědce stejně vzrušoval jako mátl, byl po více než čtyř dekádách možná konečně zbaven hávu tajemna. Do dlouhého pátrání po možném zdroji signálu nyní vstupuje nová teorie, podle níž byl vyslán od hvězdy téměř identické s naším Sluncem!

Radioteleskop The Big Ear, foto James Arthur

Radioteleskop The Big Ear, tedy Velké ucho, v Perkinsonově observatoři krátce před půlnocí 15. srpna roku 1977 zaznamenává silný úzkopásmový signál, jehož intenzita třicetinásobně převyšuje všechny zvuky hlubokého vesmíru.

Když se na vytištěném záznamu oné sekvence se místo obvyklých nízkých číslic objeví řada abecedně-číslicových znaků americký astronom Jerry R. Ehman ji v němém úžasu zakroužkuje červeným inkoustem a na kraj listu připíše výmluvné „Wow!“ Podle vědcovy spontánní a upřímné reakce pak signál dostává své jméno. Odkud byl vyslán? Amatérský astronom tvrdí, že konečně zná odpověď!

Jerry R. Ehman, foto SETI League
72 VTEŘIN A DOST

Signál ovšem trvá pouhých 72 vteřin, což je čas, po který je nepohyblivý teleskop schopen přijímat data z konkrétního bodu na obloze, než se vlivem zemské rotace dostane mimo dosah přijímače. Po 72 vteřinách vědci signál nenávratně ztrácejí a ačkoliv až do roku 1999 probíhají opakované pokusy zachytit jej znovu, už nikdy se neozve.

Známo je jen tolik, že neobvykle silný signál k Zemi dorazil z místa v souhvězdí Střelce. Když už to vypadá, že zájem o notoricky známý signál zcela opadl a pozornost vědců se nadobro přesunula jinam, přichází na scénu jeden ze zakladatelů YouTube kanálu The Exoplanets Channel, který se primárně zaměřuje na planety mimo naši sluneční soustavu, amatérský astronom Alberto Caballero. Caballero do hledání odpovědí na otázky kolem signálu Wow! Přináší nový svěží vítr a moderní nápady. K tomu m velkou měrou pomáhají údaje projektu Gaia, za nímž stojí Evropská vesmírná agentura. Cílem projektu Gaia je sestavení nejlepší mapy noční oblohy, která byla kdy vytvořena.

Výzkumný tým Gaia za dobu své existence od roku 2013 zmapovall již 1,3 miliardy hvězd a mezi nimi Caballero vybírá několik možných kandidátů na zdroj signálu. Je mezi nimi i skutečný zdroj?

Signál měl vyjít odněkud ze souhvězdí Střelce, foto Wikimedia Commons
HVĚZDNÉ DVOJČE

Caballero při své práci vychází z domněnky, že signál je skutečně umělého původu. Pokud by jej tedy vyslala mimozemská civilizace, pravděpodobně by žila na nějaké exoplanetě. A pokud by tomu tak bylo, dalo by se předpokládat, že taková forma života může žít na planetě podobné naší Zemi, která krouží kolem své vlastní hvězdy podobné našemu Slunci.

V duchu této logiky začíná Caballero prohledávat veřejně dostupnou databázi Gaia. Při svém pátrání postupně v oblasti, z níž signál přišel, nachází celkem 66 hvězd a mezi nimi také svého favorita. Hvězda s katalogovým označením 2MASS 19281982-2640123 je ze všech 66 kandidátů Slunci nejblíže.

Má stejnou teplotu, svítivost a poloměr jako naše mateřská hvězda. „Je to identické dvojče,“ prohlašuje amatérský astronom. Může kolem něj obíhat také dvojče naší planety?

Dva regiony v souhvězdí Střelce, z nichž signál mohl přijít, foto Wikimedia Commons
PŘÍLIŠ POZDĚ NA ODPOVĚĎ

I kdyby se tyto fantastické představy ukázaly jako pravdivé, je velice nepravděpodobné, že by mezi Zemí a neznámou exoplanetou proběhla jakákoliv vzájemná komunikace. Hvězda v oblasti souhvězdí Střelce je totiž od Země vzdálená 1800 světelných let.

Pokud tedy signál Wow! vyšel odsud, musel být vyslán v době, kdy například Velká Británie byla stále ještě pod římskou nadvládou a římským císařem byl Marcus Aurelius (121–180). „Tato hvězda leží příliš daleko na to, aby vyslala jakoukoli odpověď ve formě rádiového nebo světelného přenosu,“ uvádí Cabellero. Přesto však doufá, že teleskopy začnou s větším zájmem prozkoumávat jím vytipovanou oblast. Najdou v ní jednou obydlenou planetu?

Foto: Wikimedia Commons, SETI League, James Arthur
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

5 zajímavých českých mostů: Znáte je?
epochanacestach.cz

5 zajímavých českých mostů:...

Na našem území je spousta...
Dějepis jinak: Jak se Hitler dostal k moci?
epochaplus.cz

Dějepis jinak: Jak se...

Adolf Hitler. Jméno,...
Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
Nejtajuplnější hrad v Česku: Ukrývá Houska bránu do pekel?
epochanacestach.cz

Nejtajuplnější hrad v Česku:...

Snad každý hrad či...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Má málo kšeftů?
nasehvezdy.cz

Má málo kšeftů?

Herečka Klára Cibulková (45) má kromě seriálu...
Rizoto s čerstvým špenátem
nasehvezdy.cz

Rizoto s čerstvým špenátem

Recept na vynikající špenátové rizoto, které...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
epochalnisvet.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
epochaplus.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Záhada londýnského mordýře: Vraždil Jack Rozparovač v Chicagu?
epochalnisvet.cz

Záhada londýnského mordýře:...

Muž se sklání nad tělem mladé ženy a umně...