8. listopadu 1957: Z radarů mizí let Pan Am 7 se 44 lidmi na palubě. Později jsou nalezeny trosky s mrtvými nesoucími znaky otravy.
Domů     Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
od 7.10.2024
2.7tis
Pohled na záhadné megality z letadla v roce 2021 Foto: David Castor / CC BY 4.0
276
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Více než tisíc kamenných lodí najdete po celé Skandinávii. Nejpozoruhodnější z nich se nazývá Ales Stenar a nachází se v jižním Švédsku. V jejích útrobách má být údajně ukryt hrob mýtického krále. 

Pohled na záhadné megality z letadla v roce 2021 Foto: David Castor / CC BY 4.0 Podélný výhled na kamennou loď. Foto: Bengt A Lundberg / Riksantikvarieämbetet - CC BY 2.5 Tento monument stojí v jižním Švédsku poblíž vesnice Kåseberga u historického města Ystad. Foto: CC BY-SA 4.0

Vědci se dokonce domnívají, že může jít o jakousi vesmírnou observatoř. Kdo ale loď vystavěl? A mohla mít další skryté účely?

Druid pokyne svým žezlem a země se začne chvět. Když druid máchne žezlem podruhé, vztyčí se ze země kvádry dvakrát tak vyšší než ti nejudatnější z válečníků. Následně utvoří tvar lodi a družina položí do jejího středu tělo mrtvého krále. Poslední odpočinek zde nachází mytický severský panovník Ale Silný. 

Kamenné lodě jsou jednou z největších záhad Švédska. Někteří se domnívají, že jejich vznik lze zařadit do období od roku 210 do 6. století našeho letopočtu. Jiní však mluví o tom, že jejich stáří může překonat až 5500 let.

To by znamenalo, že některé z nich jsou vůbec nejstaršími megalitickými památkami na světě. Nejznámější ze staveb ve tvaru vikinské lodě je Ales Stenar, nazývaná také Alesovy kameny.

Tento monument stojí v jižním Švédsku poblíž vesnice Kåseberga u historického města Ystad. A dodnes není jasné, kdo a jakým způsobem ho vytvořil. Jeho stáří se odhaduje na 1400 let. Vystavěli ho snad skandinávští mořeplavci, Vikingové? 

Podélný výhled na kemennou loď. Foto: Bengt A Lundberg / Riksantikvarieämbetet - CC BY 2.5
Podélný výhled na kemennou loď. Foto: Bengt A Lundberg / Riksantikvarieämbetet – CC BY 2.5

Kde vzali materiál?

Ales Stenar je vybudována z 59 kamenů, které se velikostně značně liší. Vysoké jsou mezi 8 až 2 metry a váží kolem 1800 kg. Celá loď měří 67 metrů. Výzkumy ukázaly, že nebyla vystavěna náhodně, ale na základě přesného geometrického návrhu.

Vědci si lámou hlavu s otázkou, kam přesně stavbu zařadit. Výsledky bádání z posledních let naznačují, že kameny byly vzaty z mnohem starší stavby.

„Našli jsme stopy po velkých balvanech,“ oznamuje v roce 2006 vedoucí archeolog Bengt Söderberg ze Švédského národního památkového úřadu. Jeho týmu se podaří odhalit strukturu ve tvaru kruhu o průměru 165 metrů, nacházející se 40 metrů opodál.

Pravděpodobně se jednalo o neolitickou pohřební svatyni, kterou tvořily ohromné balvany. „Všechny ty kameny byly odneseny pryč. A já bych řekl, že velmi pravděpodobně stojí o 40 metrů dál, kde se nachází kamenná loď, říká Söderberg. Jsou na nich vyryty značky typické pro nálezy z doby kamenné.

Pokud byly odkryty pozůstatky pohřební svatyně, zůstává záhadou, proč se na místě nenašly žádné kostry, nebo jiné předměty, které patřily k pohřebním rituálům.

Vzhledem k tomu, že do takových staveb byla ukládána těla pouze významných představitelů kmene, archeologové předpokládali nález šperků, nádobí a rituálních předmětů. Byli snad mrtví někam přestěhováni? Nebo stavba sloužila zcela jiným nám dosud neznámým účelům?

V kontaktu s vesmírem

Tento monument stojí v jižním Švédsku poblíž vesnice Kåseberga u historického města Ystad. Foto: CC BY-SA 4.0
Tento monument stojí v jižním Švédsku poblíž vesnice Kåseberga u historického města Ystad. Foto: CC BY-SA 4.0

Samotná loď Ales Stenar byla podrobena přesnému zkoumání, které odhalilo, že se může jednat o dokonale postavenou astronomickou observatoř.

Na její přídi a na zádi stojí dva výrazné menhiry, které jsou orientovány na místo východu Slunce o letním a zimním slunovratu. Tím, že byla loď vystavěna podle dráhy Slunce, mohla sloužit jako kamenný kalendář.

Možná tedy hrála důležitou roli při určování astronomických dat, nebo při náboženských slavnostech. Zajímavé ale je, že za astronomické kalendáře je považována většina velkých kamenných staveb nebo obrazců, jejichž původ si nedovedeme vysvětlit.

Všechny tyto objekty spojuje jediné. Jsou výrazné především z pohledu z výšky. Mohou mít souvislost s jinými vesmírnými civilizacemi? V jižním Švédsku byly na několika místech nalezeny neolitické kresby.

Není podivná náhoda, že se kamenná loď nachází nedaleko těchto památek? Na kresbách bývá znázorněná loď a jakési bytosti, které můžeme považovat za lidi. Mnohdy ale mají velmi deformované tělo. V existenci čeho tehdejší obyvatelé Skandinávie vlastně věřili?

Nachází se zde hrob krále?

Svůj název „Alesovy kameny“ monument nedostal pouhou náhodou. V místních legendách se totiž vypráví, že v jeho prostředku je pohřbený bájný král Ale Silný.

Během vykopávek v roce 1989 je skutečně v lodi nalezena hliněná nádoba, obsahující zpopelněné lidské ostatky. Archeologové je zařadili do období mezi 4. a 7. stoletím našeho letopočtu.

Někteří vědci se domnívají, že se jim skutečně podařilo nalézt ostatky Alese Silného, jiní se ale v těchto dohadech drží zpátky. 

Foto: CC
Lokalita:
Související články
od 7.11.2024 1.6tis
Do rozlehlé zalesněné oblasti Cannock Chase v britském Staffordshiru denně zavítají spousty lidí. Mnozí z nich se zde setkávají s jevy, které nedokážou pochopit. Paranormálních aktivit a přízračných zjevení je tu přitom tolik, že odborníci spekulují, zda se na tomto místě nenachází jakási brána do světa mrtvých… Když si Britka Michelle Mason se sy
od 7.11.2024 2.0tis
Ve tváři buddhistického lámy Daši Doržo Itigilova se nepohne ani sval. Sedí mírně předkloněn v lotosové pozici. Člověk by po zevrubnější prohlídce zřejmě došel k závěru, že je mrtvý. Je tomu ale tak? Když se klášterem začnou rozléhat modlitby, jeho tělesná teplota začne stoupat. Podle mnichů totiž není Itigilov mrtvý, ale jen hluboce rozjímá…   Hranice
od 6.11.2024 2.3tis
Jeho jméno není nutné milovníkům záhad představovat. Ivan Mackerle je totiž na tomto poli legendou! Navíc legendou, která by letos 12. března oslavila 75. narozeniny. ENIGMA proto na jeho počest přináší jedinečný přehled jeho nejznámějších a nejzajímavějších expedic. Kde všude Mackerle pátral po záhadách? A rozluštil nějaké? Po rozpáleném pí
od 6.11.2024 2.4tis
Záchranáři vynášejí z podpalubí stovky zakrvácených vojáků. Je 8. únor 1945 a v bostonském přístavu zakotvila válečná loď USS LeJeune. Zdravotníci z ní rychle odvážejí raněné námořníky. Je mezi nimi i muž, jemuž se u kotníku houpe cedulka se jménem Charles A. Jameson. Ten ovšem jakoby podle záznamů vůbec neexistoval…     Po dlouhých třech
od 5.11.2024 2.4tis
Konec Dannyho Vanzandta z americké Oklahomy je stejně děsivý jako nevysvětlitelný. Jeho tělo náhle vzplane v únoru 2013. Soudní lékaři se shodují, že hoří pomalu a vytrvale, nejméně 10 hodin. Co ale požár způsobilo? „Bylo to hodně bizarní. Mysleli byste si, že ho někdo musel polít hořlavinou a zapálit, ale nebyl tam žádný zdroj ohně!“ líčí okolnosti podivné smrti šerif okrsku Sequoyah Ron Lockhart
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se lidé na baraby dívali skrz prsty?
historyplus.cz
Proč se lidé na baraby dívali skrz prsty?
Kočují po Evropě a hloubí tunely. Žijí v uzavřené komunitě a s „cizáky“ se příliš nestýkají. I to je důvod, proč se jich lidé bojí a vidí v nich nebezpečné gaunery. Pravda, mezi baraby se najdou i kriminálníci, většinou jsou to však čestní a drsní chlapi, kteří nedají na svou práci dopustit!   V rakouské monarchii vypuká v polovině
Domácí křížaly
epochalnisvet.cz
Domácí křížaly
Sušené ovoce je pochoutka. To už věděli naši předkové, kteří si tento způsob konzervace oblíbili.   Pokud i vám křížaly chutnají, možná byste si je mohli letos udělat. Domácí sušení se navíc vyplatí, protože kupované jsou opravdu dost drahé. Navíc, i když vypadá často docela atraktivně, může být plné chemikálií.   Co sušit? Ideální je,
Junghans představuje velkolepý styl pro jednotlivce a páry
iluxus.cz
Junghans představuje velkolepý styl pro jednotlivce a páry
Hodinky Meister S Automatic a Meister S Chronoscope zajistí svým majitelům vždy reprezentativní vzhled v práci, při sportu i během volna. Varianty s půlnočně modrými číselníky a nápadnými náramky z uš
Designové auto roku s rekordem v Guinnnesovce
21stoleti.cz
Designové auto roku s rekordem v Guinnnesovce
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to prv
Štěpán Rak: Od klasické kytary jsem vždycky zdrhal
panidomu.cz
Štěpán Rak: Od klasické kytary jsem vždycky zdrhal
Světově uznávaný kytarový virtuos a skladatel Štěpán Rak byl hostem další hudebně zábavné talk show Hovory W, která se už několik let pravidelně koná v příjemném prostředí útulné rozhlasové kavárny Radiocafé v budově Českého rozhlasu v Praze. Moderátoři Jiří Werich Petrášek, Pavel Mészáros a pianista Karel Štolba si tentokrát pozvali pozoruhodnou hudební osobnost, která se
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
epochaplus.cz
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání
Žena si Blažka chodí hlídat!
nasehvezdy.cz
Žena si Blažka chodí hlídat!
Z účasti Filipa Blažka (51) ve StarDance není jeho žena Jolana (44) nijak nadšená. Herec sám prozradil, že na přímé přenosy bude manželka chodit, jen pokud zvládne svoji žárlivost. Chvíli před prv
Dijon, město vévodů
epochanacestach.cz
Dijon, město vévodů
Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic. Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera
Svatomartinské hodování: Pomalu pečená kachna s brusinkami
nejsemsama.cz
Svatomartinské hodování: Pomalu pečená kachna s brusinkami
Místo tradiční husy si můžete upéct i kachnu. Dlouhé pečení při nízké teplotě uchová maso šťavnaté a křehké. Potřebujete: ✿ 1 celou kachnu ✿ sůl ✿ 2 lžičky drceného kmínu ✿ 2 lžičky sušeného rozmarýnu ✿ 2 snítky rozmarýnu ✿ 4 menší jablka ✿ 2 pomeranče ✿ brusinkový kompot ✿ 200 ml smetany 1. Kachnu omyjte a osušte. Osolte ji zvnějšku i zevnitř, posypejte
Přepychový styl bývalé chatrče
rezidenceonline.cz
Přepychový styl bývalé chatrče
Opravdu originální bungalov, jak zvenčí, tak uvnitř, je dílem dnes už hvězdného manželského páru Roberta a Cortney Novogratzových. Dům ležící na břehu jezera v brazilském městečku Trancoso je o to zajímavější, že manželé jsou vlastně samouky. Žijí v něm se svými šesti dětmi. Zakladatelé firmy Sixx Design svůj domov charakterizují především jako klidný a chladivý,
Skutečný příběh jednoho kytarového mága
skutecnepribehy.cz
Skutečný příběh jednoho kytarového mága
Světově uznávaný kytarový virtuos a skladatel Štěpán Rak byl hostem další hudebně zábavné talk show Hovory W, která se už několik let pravidelně koná v příjemném prostředí útulné rozhlasové kavárny Radiocafé v budově Českého rozhlasu v Praze. Moderátoři Jiří Werich Petrášek, Pavel Mészáros a pianista Karel Štolba si tentokrát pozvali pozoruhodnou hudební osobnost, která se
Kuřecí stehna v křupavém obalu
tisicereceptu.cz
Kuřecí stehna v křupavém obalu
Stehenní řízky se hodí na nejrůznější účely, třeba na party pohoštění pro všechny masožravce. Minikuřátka navíc skvěle chutnají i zastudena. Ingredience 500 g stehenních kur
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz