Skip to content

Záhada vrchu Bacín: Sloužily oběti jako potrava pro hladové duchy?

Někdejší obětní místo, které využívaly prastará civilizace na našem území, mezi kostmi různých zvířat vydalo také kosti lidské! Mezi nimi jsou i kosti dvouletého batolete! Oběti byly rozporcovány, uloženy do hrnců a zřejmě konzumovány. Proč?

Vrch Bacín vysoký 499 metrů n. m. se nad svým okolím tyčí asi 10 kilometrů jižně od Berouna. Dlouhá léta je nadějnou lokalitou všech speleologů, kteří doufají, že narazí na jeskyně či podzemní prostory.

V roce 1989 se na ně usměje štěstí. Při průzkumu v několika dalších letech vyjde najevo, že Bacín je oblíbeným místem už odpradávna. Jsou tu totiž nalezeny pozůstatky pravěkých kultur, také keramiku z raného středověku, hrot šípu ze 14.

století, džbán ze 17. století i novověký lovecký nůž. Nejpodivnější ale je obsah skalní pukliny, kterou speleologové začali v roce 1989 čistit v naději, že možná najdou vchod do nitra hory. Místo toho našli množství střepů a lidských koster.

Mezi nimi byly i kosti zvířecí. Vše poukazuje na to, že jde o další obětní jámu. Zvláštní však je, že se místo využívá ke stejnému účelu celá staletí. Má snad místní kopec nějaký magický význam?

Pohled z Bacínu
POTRAVA PRO DUCHY NEBO ZBYTEK KMENE?

„Ve vrstvách z doby železné, bronzové i kamenné se s šokující pravidelností objevovalo stále totéž: uprostřed keramický střepů zbytky rozlámaných lidských kostí dětí i dospělých spolu s kostmi kanců, beranů, býků a – což je zajímavé – zajíců,“ popisuje odkrývání skalní trhliny český spisovatel Otomar Dvořák (*1951). Z mladší doby kamenné se zachovaly kosti mladého muže ve věku 20 – 30 let, v mladší době kamenné bylo obětováno 10 – 12 let staré dítě a v době železné na dně jámy skončilo asi dvouleté batole. Zdá se, že těla lidí i zvířat byla rozsekána na malé kousky a v obřadních nádobách uložena na dno jámy.

Další nádoby byly možná naplněny krví obětí. Podobné jámy jsou hojně nalézány v Alpách, kde v nich skončila nejméně stovka obětí. Některé z těchto koster nesou stopy žáru a tak je pravděpodobné, že byly oběti duchům napřed upraveny.

Není rovněž vyloučena možnost rituálního kanibalismu. Toho se dopouštěly různé kmeny i u nás. Koho tedy měly nakrmit oběti z vrchu Bacín?

Otomar Dvořák
DUCHOVÉ ŽIJÍ VE ŠKVÍRÁCH

O tom, že oběť skutečně patří duchům, napovídají informace českého geologa a spisovatele Václava Cílka (*1955), které nasbíral na opačném konci světa. „V dodnes používaných indických skalních svatyních jsem pozoroval, že sídlem místní zázračné bytosti bývá často neprůlezná škvíra,“ píše ve svém článku a přirovnává tento prostor ke dveřím egyptských hrobek určených pro astrální tělo, kterými živý člověk ani při nejlepší vůli neprojde.

Stejně tak jsou duchům ukládány oběti do úzkého prostoru. „Jsou to cesty duchů, jimiž nikdy neprojde člověk ve své pozemské podobě,“ tvrdí Cílek a vysvětluje i psychologickou stránku věci. „Archetyp úzké brány, jež v představách psychoanalytiků odpovídá porodu a tedy přechodu a znovuzrození do nové fáze bytí, je univerzální v mnoha kulturách a typické pro skalní svatyně pro celém světě.

“ Otázkou ale zůstává, proč si dávné kultury napříč historií vybíraly za obětní místo opakovaně vrch Bacín. Že by je sem táhla neznámá energie?

Foto: Wikimedia Commons, sites.google.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Silně ohroženým rybákům se na pokusných ostrovech na Lipně zalíbilo
epochaplus.cz

Silně ohroženým rybákům se na...

Sedm hnízd a čtrnáct malých ptáčat rybáka obecného...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Špatné označení bojovníků se nevyplácí: Proč sedláci nepoznali urozené rytíře?
epochaplus.cz

Špatné označení bojovníků se...

Kvůli vévodství Limburk, ležícímu na strategické obchodní cestě...