Historie osídlení Litvy sahá až do období před deseti tisíci lety. První písemná zmínka o této zemi však pochází teprve z roku 1009. Tento region se až do začátku 14. století bránil přijetí křesťanství.
Je to snad důvod pro vznik teorie, že Litevci jsou potomky Římanů, a to z pohanských časů?
Teorie, že Litevci mohou svůj původ odvozovat od Římanů, se masivněji objevila v kronikách počátkem 16. století. Tato spekulace zní možná fantazijně, ale odrážela deficit informací z nejstarších litevských dějin.
Dost možná, že reflektovala i podezřelý fakt, proč si tato oblast tak dlouho libovala v praktikování pohanských rituálů.

Za všechno může Nero
Stalo se to snad za doby panování římského císaře Nerona (37 – 68 n. l.). Blízký příbuzný krvežíznivého panovníka se tak obával nepředvídatelných excesů tyrana, že raději volil útěk z Říma. Nezamířil však do nějakých odlehlejších římských provincií. Vydal se na sever, a to až k Baltskému moři.

Přibližně se jednalo o směr, kudy vedla proslulá Jantarová stezka. Nejednalo se rovněž o útěk nějakého solitéra. Spolu s ním cestovalo několik stovek jeho věrných. Zachovalo se i jméno vysoce postaveného římského uprchlíka.
Byl to údajně Palemonas, někdy též uváděný jako Polemon II. Pontský. Co je na tomto záhadném příběhu pravdy?
Pravda versus fikce?
Badatelé vypátrali, že jako první tuto mysteriózní teorii proslovil polský kronikář a diplomat Jan Dlugosz (1415-1480). Pro svoje tvrzení však neposkytl žádný důkaz. Ve třicátých letech 16. století se této otázce věnují významné Litevské kroniky.
Ačkoli již v roce 1839 tuto teorii odmítl renomovaný polský slavista Joachim Lelewel, až do začátku 20. století se věřilo, že tato teorie by mohla být pravdivá.

Nyní se však historikové kloní k názoru, že legenda o římském původu Litevců odrážela především usilovnou snahu politické ideologie v Litvě šestnáctého století. V jakém smyslu? Odvodit počátky vlastní státnosti od antického Říma? Panečku, to by bylo něco!
Nebo je to všechno jinak a ve Vilniusu bychom měli zdravit latinským pozdravem Ave? Kdoví…