8. července 1947: Noviny poprvé píší o nejslavnějším UFO incidentu všech dob, když v americkém městě Roswell o šest dní dříve údajně havaruje mimozemská loď.
Domů     Záhadná Mappa Mundi: Středověká mapa světa ukazuje bájná místa, nestvůrné lidi a podivná monstra!
Záhadná Mappa Mundi: Středověká mapa světa ukazuje bájná místa, nestvůrné lidi a podivná monstra!
od 10.11.2024
2.8tis
Herefordská mapa světa
297
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Hnědá pergamenová telecí kůže o rozměrech 1,59 x 1,34 metru odborníky nepřestává fascinovat. Při pohledu na ni se před člověkem rozkládá největší dochovaná středověká mapa světa.

Zachycuje 420 měst, 33 rostlin a zvířat, 32 lidských i nelidských bytostí, 15 biblických příběhů, 5 scén z antické mytologie.

Vznikla před rokem 1300 a dohromady představuje dějiny, zeměpis, ale prý také osud lidstva, tak, jak jej chápala křesťanská Evropa.

Herefordská mapa světa Na mapě se mísí reálná místa s těmi mytickými či dávno ztracenými. Detail Britských ostrovů s drakem, který chrlí oheň, foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ježíš Kristus ze svého trůnu na vrcholu mapy shlíží na veškerý život. Ruce má zvednuté, aby celý svět viděl díry po hřebech, jimiž ho přibili ke kříži. Rána na boku po bodnutí kopí je rovněž nezhojená.

Po jeho pravici z hrobů vstávají věřící, aby mohli vkročit do nebeského království. Po levici jsou hříšníci a kacíři svlékáni do naha, spoutáváni k sobě, tažení k branám pekla.

V samém středu mapy i tehdejšího křesťanstva leží svaté město Jeruzalém, tak, jak to podle Bible zamýšlel sám Bůh. Zajímavé je, že světové strany na Mappa Mundi v Herefordu musíme vnímat trochu jinak. Nahoře, kde sedí Ježíš, je totiž východ, nikoliv sever.

Touto výsadní Ježíšovou pozicí se zdůrazňuje důležitost křesťanské víry, navíc právě z východu, kde vycházelo slunce, očekávala církev návrat spasitele.

Mapa dále ukazuje přesnou polohu Edenu, ráje obklopeného ohnivým kruhem, tak aby byl nedostupný, Babylonskou věž, Noemovu archu či Rudé moře rozestoupené před Mojžíšem. Máme věřit, že by mohlo jít o skutečné lokace? A co dalšího ke zkoumání badatelům nabízí?

Na mapě se mísí reálná místa s těmi mytickými či dávno ztracenými.
Na mapě se mísí reálná místa s těmi mytickými či dávno ztracenými.

Tajemný bestiář

Herefordskou mapu obývá množství přirozených i nadpřirozených stvoření. Nutno podotknout, že středověcí Evropané by mezi kryptidy leckdy zařadili i pro nás zcela běžná zvířata, jako jsou zde vyobrazení sloni nebo velbloudi.

Přidávají jim také některé dodnes tradované vlastnosti, např. to, že se sloni bojí myší. Zároveň se ale dle tvrzení dobových tvůrců sloni dožívají 300 let, velbloudi mohou pít pouze bahnitou vodu a rysové někdy močí vzácné kameny ohnivého zbarvení.

Navíc prý dokáží vidět skrze zdi! Takže přirovnání o tom, že někdo „má oči jako rys“, je rovněž již pěkných pár stovek let staré. Dalším zvířecím tvorem do bestiální party je bájný jednorožec.

Ale pozor, zde se nejedná o pohádkovou ladnou kobylku poskakující po lukách, naopak jde o obávané a zuřivé zvíře, které se svým ostrým rohem nezalekne ani slona! Zkrotit jej dokáže leda nevinná panna, jíž rád složí hlavu do klína.

Není ale zajímavé, že stvoření, které považujeme za výplod fantazie, je zde popisováno ve společnosti reálných, existujících zvířat? Našim očím se tu předvádí také malý ohnivý drak salamandr.

Poletuje po mapě světa jen díky umělecké licenci tvůrce, jímž má být jistý Richard de Bello, nebo ho bylo kdysi možné spatřit i doopravdy?

Detail Britských ostrovů s drakem, který chrlí oheň, foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Detail Britských ostrovů s drakem, který chrlí oheň, foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Lidské monstrozity

Mnozí středověcí cestovatelé v průběhu let hlásí pozorování děsivé válečnické rasy zvané blemmyes. Jedná se o bezhlavé humanoidy, jejichž veškeré obličejové rysy jsou zaražené do prostředku jejich hrudi!

Mappa mundi z Herefordu je zasazuje na africký kontinent, střetnout se s nimi měl i slavný císař Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.). Hodně bizarním národem jsou sciapodi, jinak také monopodi. Jde o lidi, kteří mají jen jednu velkou, silnou nohu.

Tu používají jako ochranu před sluncem, a také se po ní prý dokáží extrémně rychle pohybovat. Podle mapy žili v Indii, nevznikly ale pověsti o nich na základě zdejších častých a neobvyklých tělesných deformací?

Velmi obávaní byli rovněž afričtí troglodyti, jeskynní lidé. Krvelační nazí bojovníci se zvířecí silou a instinkty a kanibalové. Šlo o tlupy, které minul veškerý civilizační vývoj, existovali údajně dál, jako kdyby pravěk neskončil.

Historky o nich děsily v pozdějších staletích i kovboje na divokém západě. Mohou někde přežívat dodnes? Dalšími podivnými, ale nám povědomými humanoidy, jsou tzv. cynocephalové, lidské postavy s psí hlavou, o nichž slýcháme již od starověku. Může jít o zobrazení legendárních vlkodlaků?

Trocha antiky

Křesťanský výtvor se nevyhýbá ani několika známým motivům z antických mýtů. Herkulovy sloupy u Gibraltarského průlivu značí pro západ konec civilizovaného světa. Prý na nich stál nápis:

„Dál už nic není.“ Zlaté rouno, za nímž musel putovat řecký hrdina Iásón a jeho Argonauti, najdeme u pobřeží Černého moře, a nechybí ani Minotaurův labyrint.

Bludiště se ve středověku celkově často nacházela na podlahách katedrál, symbolizovala duchovní cestu, jíž musí každý poutník projít. Snažil se nám dávný umělec skrze mapu naznačit, že na takové výpravě je dosud i samo lidstvo? A ukrývá herefordská Mappa mundi odpověď na to, jak z ní nakonec vyvázneme?

Zdroje informací: Multimediální učebnice Dějiny kartografie: Mappae Mundi [online]. Geografický ústav Masarykovy univerzity, wikipedia.org, Terkla, Dan (2004). "The Original Placement of the Hereford Map". Imago Mundi: The International Journal for the History of Cartography
Foto: 1 neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, 2 WolfgangW. / Creative Commons / CC BY-SA 3 Detail Britských ostrovů s drakem, který chrlí oheň, foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo 3.0
Lokalita:
Související články
od 6.7.2025 2.1tis
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? Podle Homéra se svými schopnostmi v boji zcela vyrovnaly každému muži. Údajně sídlily mezi Černým a Kaspickým mořem a byly zvány „Amazonky“, což ve starořečtině znamená „bez prsou“. [caption id="att
od 5.7.2025 3.0tis
V roce 1937 se celý svět s napětím díval na Amelii Earhartovou, průkopnickou letkyni, která se pokoušela o heroický oblet světa. Její let se však proměnil v jednu z největších záhad 20. století. Nad nekonečnými vodami Tichého oceánu, jen kousek od cíle, její letadlo zmizelo beze stopy. Co se stalo s touto ikonou letectví a jejím navigátorem Fredem Noonanem? Pád do moře, zajetí, nebo
od 5.7.2025 3.3tis
V lednu 1972 dochází k jedné z nejzávažnějších leteckých havárií na našem území. Letadlo mířící do tehdejší Jugoslávie se po ohlušujícím výbuchu zřítí k zemi. Jeho trosky pokryjí rozsáhlé území kolem České Kamenice. Oficiálně je nehoda přičítána na vrub chorvatským teroristům. Podle jiné verze za to ale může československá armáda! Let J
od 4.7.2025 2.6tis
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící se na Ahu (kamenných platformách), jsou němými svědky dávno zaniklé civilizace. Jejich existence vyvolává jednu z největších archeologických otázek: Jak byly tyto obrovské sochy, vážící desítky tun,
od 4.7.2025 3.1tis
Již tisíce let stojí v britské krajině monumentální kamenný kruh – Stonehenge. Jak se podařilo prehistorickým lidem postavit tuto masivní stavbu bez moderních technologií? A co víc, k jakému účelu sloužila? Je to prastará observatoř, pohřebiště, nebo snad místo pro rituály, které dodnes přesahují naše chápání? Odhalte s námi největší záhady jednoho z nejikoničtějších monumentů světa. Stonehenge,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz