Namočil si Maxmillien Bourdauloue svůj kapesník opravdu v tekoucí krvi Ludvíka XVI.? To je otázka, kterou si v současné době pokládá celá řada záhadologů. Jaká je pravda?
Období dějin Francie mezi léty 1789 až 1799 je nazýváno Velkou francouzskou revolucí. Vlády se tehdy zmocnil lid a monarchie se změnila na republiku. Tím také bylo zahájeno tvrdé pronásledování všech, kteří byli proti novým pořádkům a také katolíkům.
Samozřejmě se nejdříve obrátil hněv proti králi Ludvíku XVI. (1754–1793), vcelku neškodnému vladaři, a také proti jeho nejbližším a věrným. Král byl uvězněn a dne 21. ledna 1793 veřejně popraven gilotinou na Náměstí Republiky.
Ludvík si sám svlékl košili a veřejně prohlásil, že je nevinen, ale že svým nepřátelům odpouští. Po exekuci ještě kat s uťatou hlavou obešel dvakrát popraviště, aby se lid mohl vynadívat.
Toho využila řada lidí, aby z pověrčivosti si namočila dýky či šátky v tekoucí krvi.
Totéž učinil jistý Maxmillien Bourdaloue se svým kapesníkem, ale jako jediný si tuto relikvii schoval do prázdné čutory.
Později čutoru i s krvavým obsahem prodal a ta po delším putování je dnes v soukromé sbírce v Itálii. V současnosti je možné pomocí metody DNA srovnat lidské pozůstatky jak mezi sebou, tak i mezi jejich pokrevním příbuzenstvem.
Takže pozůstatky krve byly k dispozici v čutoře, ale otázka byla, s čím je srovnat.
I když královská rodina s Ludvíkem XVI. byla tradičně pohřbena nedaleko Paříže v opatství Saint Denis, rozběsněná lůza hroby zhanobila, ostatky z hrobů vytahala a hodila do odpadků. I když se podařilo některé ostatky znovu pohřbít, nelze již určit, komu konkrétně patřily a jako srovnávací předměty pro určení pravosti krve Ludvíka XVI. nemohly posloužit. Nalezla se však mumifikovaná lebka jeho dědečka Jindřicha IV. Navarrského (1553–1610) zabitého při atentátu v roce 1610, která je uchovávaná v jedné sbírce kuriozit. Provedené srovnání DNA obou příbuzenských pozůstatku v podstatě odpovídá, takže kapesník v čutoře by skutečně mohl obsahovat zbytky krve Ludvíka XVI. Jako vždy, i nyní se objevují různé pochybnosti. Proč by si tehdy Bourdaloue schovával tuto relikvii?