2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Záhadná světla z Hornetu: Planoucí koule vznášející se nocí stále nemají vysvětlení
Záhadná světla z Hornetu: Planoucí koule vznášející se nocí stále nemají vysvětlení
od 20.6.2022
1.8tis
Tajemný světla z Hornetu mají dlouhou historii, foto Pixabay
168
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Zářící koule vznášející se nad zemí či poskakující ve vzduchu, jako by snad měly vlastní vůli, se u Hornetu objevují už nejméně dvě staletí. Vědci tvrdí, že jde ve skutečnosti o odraz světel z nedaleké dálnice. To však vysvětluje jen část pozorování.

Tajemný světla z Hornetu mají dlouhou historii, foto Pixabay Fotografie z počátku 90. let zachycuje jedno ze světel Ďáblovy promenády, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Jako možné vysvětlení byla zvažována i bioluminiscence hub, foto Ylem / Creative Commons / volné dílo

Světla za městem Hornet se podle starousedlíků objevují už odedávna.

Dnes je může spatřit každý, kdo zamíří z Oklahomy na východ směrem k hranici se státem Missouri a na okamžik si počká na malé ploše, pro kterou se ujal název „Silnice tajemných světel“, nebo dokonce „Ďáblova promenáda“.

reklama

Pozorovatelé tu každou noc od desáté hodiny večer až do svítání, kdy se vrcholky okolních kopců zahalí do ranní mlhy, mohou pozorovat neobvyklé světelné úkazy.

Světla prý někdy vypadají jako lucerna, kterou kdosi pomalu nese tmou. Jindy se zase objeví ve formě planoucí zářivé koule a prudce se rozletí přímo proti překvapenému pozorovateli.

Většinou se pak zastaví téměř na dosah ruky před ním a vzápětí zmizí, aby se náhle objevila za jeho zády. Zaznamenány jsou ovšem i případy, kdy světla prošla i vnitřkem automobilu nebo rozverně poskakovala po kapotě.

Nejčastěji lze pozorovat slabé plápolavé světlo, které má neostré měnící se okraje a zlatavou barvu, výjimky ale existují.

reklama

„Viděl jsem, jak se (světlo) vzneslo nahoru tak, že osvětlovalo celé okolí,“ tvrdí místní novinář Joe Taylor. „Ale to je velmi vzácné.“ Co světla způsobuje nebo odkud vycházejí?

Fotografie z počátku 90. let zachycuje jedno ze světel Ďáblovy promenády, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Fotografie z počátku 90. let zachycuje jedno ze světel Ďáblovy promenády, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

ZÁJEM ARMÁDY

Bylo již pořízeno mnoho fotografií či videonahrávek tajemných světel a stejně tolik bylo zveřejněno teorií, které mají jev vysvětlit.

reklama

Dění u Hornetu neuniká pozornosti badatelů z mnoha oborů, od ufologů po armádu, která v Ďáblově promenádě v roce 1942 dokonce provádí výzkum. O tři roky později na místo zamíří kansaský vědec George W. Ward.

Ten během svého výzkumu dospěje k závěru, že jev ve skutečnosti způsobují auta projíždějící na nedaleké mezistátní silnici Route 66, která funguje od roku 1933. Jde prý o optický klam podobný fata morganě způsobený zrcadlením světelného obrazu v atmosféře a jeho promítnutím až o kilometry dál.

„Relativní vlhkost a teplota mohou dosáhnout správné hustoty vzduchu k tomu, aby bylo světlo dostatečně ohnuto a jev pozorován,“ vysvětluje Ward.

Tuto teorii si úspěšně ověří i Robert Gannon, když ze zmiňované silnice zabliká reflektory svého auta a ve stejnou dobu se blikající světla objeví i v Ďáblově promenádě. Byla tedy záhada spolehlivě vysvětlena?

Jako možné vysvětlení byla zvažována i bioluminiscence hub, foto Ylem / Creative Commons / volné dílo
Jako možné vysvětlení byla zvažována i bioluminiscence hub, foto Ylem / Creative Commons / volné dílo

STÁLE SPOUSTA NEJASNOSTÍ

Teorie noční fata morgany má jisté trhliny.

Nevysvětluje například pozorování tohoto úkazu v době, kdy ještě ani neexistovaly automobily, natož silnice Route 66! Vědcům se podařilo vystopovat potvrzená svědectví až do roku 1830. Automobilová éra se přitom začíná psát až o více než 50 let později.

Některá světla se navíc ani jako světlomety aut vůbec nechovají. Oklahomský badatel Keith Partain proto přichází s tvrzením, že světla ze vzdálené silnice tvoří jen zlomek pozorování a zbytek zůstává stále bez vysvětlení.

Různé teorie pak světla označují za možné pozůstatky starých indiánských rituálů, nebo ducha zoufalého otce, který za městem hledal své dvě děti, které prý indiáni unesli.

Pravděpodobnější hypotéza označuje za možného původce světélkující plyny unikající z tamních bažin. Zvažována i je bioluminiscence hub či bakterií. Je právě toto správné vysvětlení, nebo jde skutečně o světla ze záhrobí, jak tvrdí legendy?

Foto: Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 659
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 1.2tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.3tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 2.9tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o
od 29.11.2022 2.5tis
Říká se, že stavby, rekonstrukce či podobné zásahy do domů a krajiny mohou být spouštěčem, který odstartuje výskyt paranormálních jevů. Možná to je také případ obchvatu u britského města Stocksbridge v Jižním Yorkshiru. Ten si získal pověst silnice duchů ještě dříve, než po něm projela první vozidla!     Už když se se stavbou začalo, byly