reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Paranormální jevy
Záhadná světla z Hornetu: Planoucí koule vznášející se nocí stále nemají vysvětlení
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.6.2022
1.8tis
Tajemný světla z Hornetu mají dlouhou historii, foto Pixabay
168
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Zářící koule vznášející se nad zemí či poskakující ve vzduchu, jako by snad měly vlastní vůli, se u Hornetu objevují už nejméně dvě staletí. Vědci tvrdí, že jde ve skutečnosti o odraz světel z nedaleké dálnice. To však vysvětluje jen část pozorování.

Tajemný světla z Hornetu mají dlouhou historii, foto Pixabay Fotografie z počátku 90. let zachycuje jedno ze světel Ďáblovy promenády, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Jako možné vysvětlení byla zvažována i bioluminiscence hub, foto Ylem / Creative Commons / volné dílo

Světla za městem Hornet se podle starousedlíků objevují už odedávna. Dnes je může spatřit každý, kdo zamíří z Oklahomy na východ směrem k hranici se státem Missouri a na okamžik si počká na malé ploše, pro kterou se ujal název „Silnice tajemných světel“, nebo dokonce „Ďáblova promenáda“.

Pozorovatelé tu každou noc od desáté hodiny večer až do svítání, kdy se vrcholky okolních kopců zahalí do ranní mlhy, mohou pozorovat neobvyklé světelné úkazy.

Světla prý někdy vypadají jako lucerna, kterou kdosi pomalu nese tmou. Jindy se zase objeví ve formě planoucí zářivé koule a prudce se rozletí přímo proti překvapenému pozorovateli. Většinou se pak zastaví téměř na dosah ruky před ním a vzápětí zmizí, aby se náhle objevila za jeho zády.

Zaznamenány jsou ovšem i případy, kdy světla prošla i vnitřkem automobilu nebo rozverně poskakovala po kapotě. Nejčastěji lze pozorovat slabé plápolavé světlo, které má neostré měnící se okraje a zlatavou barvu, výjimky ale existují.

„Viděl jsem, jak se (světlo) vzneslo nahoru tak, že osvětlovalo celé okolí,“ tvrdí místní novinář Joe Taylor. „Ale to je velmi vzácné.“ Co světla způsobuje nebo odkud vycházejí?

Fotografie z počátku 90. let zachycuje jedno ze světel Ďáblovy promenády, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

ZÁJEM ARMÁDY

Bylo již pořízeno mnoho fotografií či videonahrávek tajemných světel a stejně tolik bylo zveřejněno teorií, které mají jev vysvětlit. Dění u Hornetu neuniká pozornosti badatelů z mnoha oborů, od ufologů po armádu, která v Ďáblově promenádě v roce 1942 dokonce provádí výzkum.

O tři roky později na místo zamíří kansaský vědec George W. Ward. Ten během svého výzkumu dospěje k závěru, že jev ve skutečnosti způsobují auta projíždějící na nedaleké mezistátní silnici Route 66, která funguje od roku 1933.

Jde prý o optický klam podobný fata morganě způsobený zrcadlením světelného obrazu v atmosféře a jeho promítnutím až o kilometry dál.

„Relativní vlhkost a teplota mohou dosáhnout správné hustoty vzduchu k tomu, aby bylo světlo dostatečně ohnuto a jev pozorován,“ vysvětluje Ward. Tuto teorii si úspěšně ověří i Robert Gannon, když ze zmiňované silnice zabliká reflektory svého auta a ve stejnou dobu se blikající světla objeví i v Ďáblově promenádě. Byla tedy záhada spolehlivě vysvětlena?

Jako možné vysvětlení byla zvažována i bioluminiscence hub, foto Ylem / Creative Commons / volné dílo

STÁLE SPOUSTA NEJASNOSTÍ

Teorie noční fata morgany má jisté trhliny. Nevysvětluje například pozorování tohoto úkazu v době, kdy ještě ani neexistovaly automobily, natož silnice Route 66! Vědcům se podařilo vystopovat potvrzená svědectví až do roku 1830.

Automobilová éra se přitom začíná psát až o více než 50 let později. Některá světla se navíc ani jako světlomety aut vůbec nechovají. Oklahomský badatel Keith Partain proto přichází s tvrzením, že světla ze vzdálené silnice tvoří jen zlomek pozorování a zbytek zůstává stále bez vysvětlení.

Různé teorie pak světla označují za možné pozůstatky starých indiánských rituálů, nebo ducha zoufalého otce, který za městem hledal své dvě děti, které prý indiáni unesli. Pravděpodobnější hypotéza označuje za možného původce světélkující plyny unikající z tamních bažin.

Zvažována i je bioluminiscence hub či bakterií. Je právě toto správné vysvětlení, nebo jde skutečně o světla ze záhrobí, jak tvrdí legendy?

Foto: Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 3.7.2022 2.2tis
Malý chlapec vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neosloví ho. Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj.“ Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Vyšetřování násilných trestných činů dnes obvykle provází řada vědeckých metod, které vedou od zajištění stop na místě činu přes pátrání až po vytipování a usvědčení pachatele. Nicméně, v 70. letech se ve Spojených státech objevila policejní vyšetřovatelka, která prohlašovala, že má psychické schopnosti, které jí pomáhají při pátrání po zločincích. Její jméno zní Dorothy Allisonová a […]
od Mirek Brát 30.6.2022 3.0tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]