Obec Mikuleč najdeme v okrese Svitavy v Pardubickém kraji. Váže se k ní skutečně děsivý příběh…
Záhadný kosterní nález
Psal se rok 1932, když sudetští dělníci, pracující na výstavbě márnice na místním hřbitově u kostela svatého Jiří, narazili na podivné kosterní nálezy. Mrtví měli svázané ruce a uprostřed čela podivný kruhový otvor.
Vyděšení muži okamžitě děsivý nález ohlásili správci místní fary, který o pomoc požádal známého pražského archeologa inženýra Červinku. Ten se na místo vypravil se svým kolegou profesorem Hällerem z Vídně.
Ani po měsíčním výzkumu se jim však nepodařilo přijít tajuplným nebožtíkům na kloub. Každý z odborníků vypracoval naprosto odlišnou zprávu. Obě šetření se shodovala pouze v základních věcech…
Dva různé závěry…
Červinka se například domníval, že se jedná o oběti nechvalně proslulé ,,svaté inkvizice“. Podle něj se tedy mohlo jednat o domnělé upíry či čarodějnice. Profesor Häller si zase myslel, že šlo o oběti třicetileté války.
Tři záhadná úmrtí!
března 1936 byl ve svém vídeňském bytě profesor Häller nalezen mrtev. V jeho tváři se údajně zračila obrovská hrůza a děs, na jejichž následky prý zemřel.
Z jeho pracovny podle výpovědi služebné zmizely lebky všech zkoumaných nebožtíků pocházejících z mikulečského hřbitova. Jen o měsíc později byl však nalezen mrtev i Červinka. Také v jeho obličeji měl být zapsán nevídaný strach…
Navíc po II. světové válce došlo ve vsi k dalšímu objevu obdobných kosterních pozůstatků, k nimž byl pozván archeolog Petr Černý. Rovněž i jeho si však měsíc poté, co zkoumal nový kosterní nález, vzala smrt…
Jen pouhá náhoda?
Co stálo za děsivou smrtí těchto odborníků? Mohlo se snad jednat o nějakou kletbu? Zajímavé jistě také je, že všichni tři zemřeli za úplňku. Navíc se zkoumané kosterní pozůstatky ztratily neznámo kam…
Podobně též z depozitáře Národního muzea zmizely i kosterní nálezy čelákovických „upírů“, objevených v roce 1966. Může se jednat jen o pouhou náhodu?