Mohly starověké civilizace ovládat technologie, které moderní věda objeví až o tisíce let později? Některé archeologické nálezy napovídají, že ano.
A rakouský spisovatel a záhadolog Reinhard Habeck je přesvědčen, že rentgen je jedním z vynálezů objevených nadvakrát. V Číně prý existoval už ve 3. století př. n. l.!
Paprsky X, později podle svého objevitele označované jako rentgenové záření, v roce 1895 poprvé popíše německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923).
O šest let později mu tento objev získává Nobelovu cenu za fyziku a postupem času si rentgen nachází cestu do zdravotnických zařízení, kde dnes zastává nenahraditelnou funkci.
Rakouská dvojice spisovatelů a záhadologů Reinhard Habeck (*1962) a Peter Krassa (1938–2005) však během svých cest po Egyptě narazí na muže, který prohlašuje, že Röntgen nebyl první, kdo paprsky X znal a používal. Komu tedy toto významné prvenství patří?
V Egyptě prý podobné zařízení existovalo už dobách dávných faraonů. Stejný artefakt zmiňují také legendy ze starověké Číny, kde měl přístroj vlastnit jeden z císařů už o dvě tisíciletí před objevením rentgenu Wilhelmem Röntgenem.
Podle Habecka s Krassou by dokonce mohlo jít o přístroj mimozemského původu. Může na těchto odvážných tvrzeních být pověstné zrnko pravdy?
Kouzelné zrcadlo
Na teorii o existenci starověkého rentgenu je zajímavý zejména fakt, že artefakty, které svým popisem odpovídají tomuto zařízení, jsou zmiňovány hned v několika pramenech pocházejících ze dvou odlišných kultur nezávisle na sobě.
Jeden z těchto „rentgenů“ byl údajně nalezen v oáze Dakhle v Lybijské poušti před několika desítkami let. Mělo by jít o takzvané „kouzelné zrcadlo“, zmiňované v prastarých spisech z říše dávných faraónů.
O nálezu se rakouská dvojice badatelů při putování Egyptem dozvídá od jednoho z místních znalců.
„Lékař a egyptolog Dr. Fawzi Soueha z Káhiry spatřuje v tomto archeologickém nálezu znázornění preegyptského rentgenu,” píše ve své knize Záhadné fenomény a mystéria Reinhard Habeck.
O působivé vyspělosti a ohromujících znalostech starověkých Egypťanů není pochyb, mohli by ale být natolik vyspělí, že vynalezli rentgen tisíce let před moderní vědou? Tvrzení káhirského lékaře bohužel není možno ověřit, po nálezu se totiž slehla zem.
„Tajemný relikt zmizel z veřejnosti a není k nalezení. Dr. Soueha se urputně snaží zjistit, kde se předmět nachází,“ dodává Habeck.
Zařízení z čínských legend
O kouzelném zrcadle podobném tomu z Dakhly se zmiňují také legendy na opačném konci světa. Starověká Čína je stejně jako Egypt považována za jednu z nejvyspělejších civilizací světa. Stovky let si před ostatními zeměmi drží obrovských technologický náskok.
Právě Čína dává světu množství významných vynálezů jako je papír, knihtisk, střelný prach či kompas. Nebylo by tedy příliš překvapivé, kdyby jedním z čínských vynálezů byl i rentgen.
Mohl by ale být vynalezen už ve 3. století před naším letopočtem? Východní legendy skutečně vyprávějí o tajemném přístroji, kouzelném zrcadlu s neuvěřitelnými schopnostmi.
Aparatura vysoká 1,76 metru a 1,22 metru široká údajně dokáže „zesvětlit kosti těla“ a ukázal zrcadlový, avšak hlavou dolů otočený obraz toho, kdo se před ní postaví.
Na obraze jsou viditelné nejen kosti, ale celý vnitřní organismus dotyčného. Tento aparát údajně vlastnil císař Čchin-Š‘-chuang-ti (259–210 př. n. l.) a ještě v roce 206 po Kristu se měl nacházet v paláci Hien-Janga v provincii Šen-si.
Mohlo by skutečně jít o předchůdce dnešního rentgenu? Tato otázka zřejmě zůstane bez odpovědi, neboť i čínský rentgen zmizel neznámo kam.