Záhadný nález před nedávnem ohlásil institut eneolitu a doby bronzové na ukrajinské Národní akademii věd. Archeoložka Nadiia Kotova a její tým před dvěma lety bádali v archeologickém nalezišti Kamyany Mohyla I poblíž města Terpinnya na Záporožské Ukrajině.
Jejich nález byl velmi překvapivý – na místě totiž objevili dva kameny vytesané do podoby hadích hlav. Pozoruhodné je zejména to, jak detailně dokázali řemeslníci z doby kamenné své výtvory vypracovat.
Archeologové si zatím nejsou jistí, proč tyto kameny vznikly, jako nejpravděpodobnější teorie se však jeví to, že byly součástí nějakých rituálních obřadů. Na místě bylo nalezeno ještě několik kamenů, výzkumníci se ale z pochopitelných důvodů zaměřili právě na tyto dva. Starší kámen byl nalezen v blízkosti otevřeného krbu a archeologové ho datují do doby 8 300 – 7 500 let př. n. l. Měří 13 x 6,8 centimetrů a váží téměř kilo a čtvrt. Kámen má trojúhelníkový tvar se zploštělou spodní stranou. Nahoře jsou pak vyřezané dvě oči ve tvaru kosočtverce. Naneštěstí byl tento neobvyklý nález během výkopu poškozen. Mladší kámen byl nalezen nad krbem a pochází z doby asi 7 400 let př. n. l. Je o něco menší (8,5 x 5, 8 centimetrů) a váží jedno kilo, takže se pohodlně vejde do lidské dlaně. Tento menší kámen má kulatý tvar a část jakéhosi krku.
Archeologové také zatím nemají moc jasno o původcích těchto nálezů, kteří žili na severozápadních stepích u Azovského moře. Jednalo se o prehistorickou společnost lovců a sběračů, jež vytvářela nástroje z kamenů a kostí a lovila pomocí luků a šípů. Jejich kulturní tradice jsou však doposud neznámé.
Voda stříká na všechny strany. Námořníci přepadávají přes zábradlí a topí se ve zpěněných vlnách. Bájný ithacký král Odysseus se drží, seč mu síly stačí, aby ho nepotkal stejný osud.
„Když pak jsem na rychlý koráb a na druhy pohlédl věrné, již jsem druhů svých jen nohy a nad nimi ruce zahlédl nesených vzhůru,“ přibližuje ony chvíle řecký básník Homér (as
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byla součástí mauzolea prvního císaře dynastie Čchin. Odborníky právem zaujaly sochy v životní velikosti. Kdo byl jejich autorem?
Terakotová armáda byla
V čínské historii existuje řada okamžiků, u kterých si nejsou odborníci jisti, zda se odehrály tak, jak je většinou uváděno. Patří k nim i takzvané pohřbívání učenců v roce 212 před naším letopočtem. Co o této mysteriózní události víme?
K popravám formou pohřbení zaživa mělo dojít na základě zvláštního výnosu prvního čínského císaře, původně krále
Afrika. Obrovský kontinent, který byl po celá staletí považován za neprobádanou krajinu. Tajuplná pověst ovšem Afriku neopouští ani dnes. Naopak. Postupně se daří odhalovat nové a nové stopy po prastarých civilizacích, které tu kdysi žily. Které tajuplné stavby k nim dnes odkazují?
Nad špičatým vrcholem Velké pyramidy v Gíze je modrá obloha. Ž
Medicinale Anglicum je lékařský text zapsaný ve staré angličtině a středověké latině. Vznikl pravděpodobně na začátku desátého století, ale předkládá informace mnohem staršího data. Nabízí i recepty na dávné léky. Jeden vědci vyzkoušeli a nestačili se divit. Proč?
Historikové soudí, že spis Medicinale Anglicum vznikl i díky osvícené vládě