Krasové Červené jezero u chorvatského města Imotski je patrně jedno z nejhlubších jezer v celé Evropě. Jeho hloubka by mohla dosahovat až tři sta padesát metrů. Existuje legenda, že v dávné minulosti se do jezerních vod zřítila neznámá stavba? Může mít toto tvrzení nějaké opodstatnění?
Jezer v takzvaných závrtech v krasových horninách je v okolí města Imotski více. Kromě Červeného jezera se zde například nachází i Modré jezero. Obě jezera jsou údajně spojena podzemním kanálem s Jaderským mořem.
Podzemní jezero
Legenda říká, že kdysi se do jezera zřítila neznámá stavba. Bylo by to možné? Geologové potvrzují, že v minulosti bylo Červené jezero podzemním jezerem. Poté však došlo k tomu, že klenba obří jeskyně se zřítila a obnažila tento vodou naplněný závrt.
V okolí města Imotski je řada archeologických nalezišť, které dokládají existenci i dávného osídlení.
Je dost dobře možné, že nad současným Červeným jezerem se mohl nacházet nějaký objekt obytného charakteru, možná i pevnost, kdoví… Zřícení neznámé stavby do jezera pak mohlo zůstat v paměti obyvatel této lokality a přetavit se do podoby legendy předávané v ústní formě z generace na generaci.
Tajemná stavba
Říkáte si, že záhadu tajemné stavby na dně jezera lze snadno ověřit exaktním průzkumem? Nemylte se, v případě Červeného jezera to není tak jednoduché. Jeho dno je velmi členité.
Navíc, hloubka jezera předpokládá vlastnictví velmi sofistikovaných prostředků pro takový průzkum. V nedávné době uspěla až robotická miniponorka, které se podařilo získat alespoň hrubá data o charakteru dna.
Zároveň se do pátrání pustili i badatelé v archivech. Ti zjistili, že zkáza tajemné stavby je popisována ve stylu, že za její zřícení mohlo zemětřesení, které způsobilo zborcení stropu obrovské podzemní jeskyně.
Teď už zbývá jediné – záhadnou stavbu, potažmo její ruiny, na jezerním dně objevit.