Západní Afrika má jedno velké tajemství. Jedná se o kamenné kruhy na území Senegalu a Gambie. Jde o největší koncentraci kamenných kruhů v rámci celé planety.
Od roku 2006 jsou tyto památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Jaká civilizace je vztyčila?
Kvarteto hlavních senegalských a gambijských lokalit zahrnuje přibližně 29 000 kamenů, které tvoří 17 000 jednotlivých megalitických památek. Kamenné kruhy jsou nyní relativně dobře zdokumentovány. To, co chybí, jsou údaje o jejich dávných stavitelích.

Kdy byly postaveny?
Nutno podotknout, že vědci si nejsou příliš jisti ani tím, kdy byly kamenné kruhy vybudovány. Možná tak nepřekvapí, že jejich vznik je vymezován velmi širokým časovým obdobím, a to od 3. století před naším letopočtem až po 16. století.
V blízkosti kamenných kruhů byly ovšem realizovány vykopávky, které přinesly nálezy keramiky datované až do období 1300 před naším letopočtem.

Opět však není jasná spojitost těchto keramických střepů s kamennými kruhy. Kdo mohl megalitické památky tak cíleně a promyšleně budovat na ohromném území?
Lidské oběti
Podezření padá na předky současné senegalské etnické skupiny Diola. Jisté je, že kamenné kruhy vybudovala prosperující a organizovaná společnost. Kameny byly v lomech získávány za použití železných nástrojů. Jaký byl smysl kamenných kruhů?
Odborníci se domnívají, že označovaly dávná pohřebiště a sloužily k náboženským obřadům.

Na některých místech bylo potvrzeno, že zde byli lidé pohřbíváni i zaživa! Jednalo se patrně o oběti neznámého krutého rituálu. V tomto ohledu vrhají vztyčené kameny i hodně temné stíny!