13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Neobjasněné události
Záhadné kamenné válce u Černých Voděrad
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.9.2021
3.6tis
Mlecí kameny v Černých Voděrad. FOTO: Lukas panek / Creative Commons /CC BY-SA 4.0
594
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

V údolí Zvánovického potoka u Černých Voděrad, jihovýchodně od Prahy, se nacházejí podivuhodné kameny. Jsou to opracované válce vytěžené na jednom z vrcholů nad potokem. Poté byly svaleny do údolí.

Jaký byl však jejich účel? To dodnes není jasné.

Že šlo o lidskou činnost, dokládá i jeden z nedokončených válců v lomu. Dnes již pomalu válce mizí pod nánosem bahna a vegetací. Viditelných je asi necelých třicet a předpokládá se, že těch již skrytých je kolem patnácti.

Zvánovický potok. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Mlecí kameny v Černých Voděrad. FOTO: Lukas panek / Creative Commons /CC BY-SA 4.0 Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZÁHADNÉ VÁLCE A ÚTVARY

Většina prozkoumaných válců má průměr 120 cm, ale celkově se pohybují od 80 cm do 125 cm. Jejich výška je již rozdílnější, od 35 cm až do 65 cm. Tím se také výrazně mění jejich hmotnost od 460 kg do 2100 kg.

Vytesány byly z hrubozrnné žuly s živcovými peckami. Došlo k tomu někdy mezi 13 až 16 stoletím. Pro svůj tvar je lidé považovali za mlýnské kameny.

Tato hypotéza převažuje i u řady vědců, ale má také své slabiny. Jednak chybí středový otvor pro hřídel. A tyto kameny se ani nehodí mletí obilí. Na to jsou příliš velké, pohon by je neutáhl a jejich materiál je pro tento účel zcela nevhodný.

Proto je lidé považují spíše za mlýnské kameny na mletí rud při těžbě třeba zlata a stříbra (například ve Stříbrné Skalici, Kutné Hoře nebo v Mnichovicích). Ovšem i zde jsou pochybnosti, proč je dopravovat z velmi nepřístupného terénu na někdy veliké vzdálenosti.

Jistě by se nalezly lomy někde poblíž. Také zásoba válců v údolí potoka je poněkud naddimenzovaná.

Potok pod Zvánovicemi
Zvánovický potok. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KÁMEN SE ZÁŘEZY PRO PŘESNÉ ŠTÍPÁNÍ

Také druhý vrchol nad potokem je zajímavý. Skrývá nejen kamenný útvar, zvaný „čertova hlava“, ale také tzv. „kamenné mísy“ s vodou.

Útvar skutečně poněkud připomíná hlavu jakéhosi zlého netvora. A spolu s kamennými mísami tak některým záhadologům tato oblast připomíná staré pohanské obětiště. Právě to má potvrzovat i obrovský přírodní balvan, ve kterém je vytesána pravidelná kruhovitá mísa o hloubce 30 cm s průměrem 75 cm.

Ta je téměř stále plná vody. A naši předci často věštili z vody a odhadovali podle suchosti budoucí úrodu či neúrodu. Není nápadný i název obce Černé Voděrady? Co když jim právě voda mohla radit?

Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

A ony staré žulové válce? Podle některých hypotéz z nich lidé mohli stavět uctívané sloupy, na vrcholu s pohanskými bůžky. Prý jeden takový stával i v Praze Na Slupi. Potom by nepotřebovaly válce ani středový otvor.

Zatím lze jen těžko rozhodnout, zda má pravdu jedna či druhá teorie, či vše bylo s kamennými válci ještě úplně jinak. Ale v každém případě jde o vzácnou technickou památku pomalu mizící v zapomenutí.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.3tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.4tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.6tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.0tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.7tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]