5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Záhadné kamenné válce u Černých Voděrad
Záhadné kamenné válce u Černých Voděrad
od 2.9.2021
3.6tis
Mlecí kameny v Černých Voděrad. FOTO: Lukas panek / Creative Commons /CC BY-SA 4.0
594
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

V údolí Zvánovického potoka u Černých Voděrad, jihovýchodně od Prahy, se nacházejí podivuhodné kameny. Jsou to opracované válce vytěžené na jednom z vrcholů nad potokem. Poté byly svaleny do údolí. Jaký byl však jejich účel? To dodnes není jasné.

Že šlo o lidskou činnost, dokládá i jeden z nedokončených válců v lomu. Dnes již pomalu válce mizí pod nánosem bahna a vegetací. Viditelných je asi necelých třicet a předpokládá se, že těch již skrytých je kolem patnácti.

Zvánovický potok. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Mlecí kameny v Černých Voděrad. FOTO: Lukas panek / Creative Commons /CC BY-SA 4.0 Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZÁHADNÉ VÁLCE A ÚTVARY

Většina prozkoumaných válců má průměr 120 cm, ale celkově se pohybují od 80 cm do 125 cm. Jejich výška je již rozdílnější, od 35 cm až do 65 cm. Tím se také výrazně mění jejich hmotnost od 460 kg do 2100 kg. Vytesány byly z hrubozrnné žuly s živcovými peckami.

Došlo k tomu někdy mezi 13 až 16 stoletím. Pro svůj tvar je lidé považovali za mlýnské kameny.

Tato hypotéza převažuje i u řady vědců, ale má také své slabiny. Jednak chybí středový otvor pro hřídel. A tyto kameny se ani nehodí mletí obilí. Na to jsou příliš velké, pohon by je neutáhl a jejich materiál je pro tento účel zcela nevhodný.

reklama

Proto je lidé považují spíše za mlýnské kameny na mletí rud při těžbě třeba zlata a stříbra (například ve Stříbrné Skalici, Kutné Hoře nebo v Mnichovicích).

Ovšem i zde jsou pochybnosti, proč je dopravovat z velmi nepřístupného terénu na někdy veliké vzdálenosti. Jistě by se nalezly lomy někde poblíž. Také zásoba válců v údolí potoka je poněkud naddimenzovaná.

KÁMEN SE ZÁŘEZY PRO PŘESNÉ ŠTÍPÁNÍ

Také druhý vrchol nad potokem je zajímavý. Skrývá nejen kamenný útvar, zvaný „čertova hlava“, ale také tzv. „kamenné mísy“ s vodou.

reklama

Útvar skutečně poněkud připomíná hlavu jakéhosi zlého netvora. A spolu s kamennými mísami tak některým záhadologům tato oblast připomíná staré pohanské obětiště.

Právě to má potvrzovat i obrovský přírodní balvan, ve kterém je vytesána pravidelná kruhovitá mísa o hloubce 30 cm s průměrem 75 cm. Ta je téměř stále plná vody. A naši předci často věštili z vody a odhadovali podle suchosti budoucí úrodu či neúrodu.

Není nápadný i název obce Černé Voděrady? Co když jim právě voda mohla radit?

Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

A ony staré žulové válce? Podle některých hypotéz z nich lidé mohli stavět uctívané sloupy, na vrcholu s pohanskými bůžky. Prý jeden takový stával i v Praze Na Slupi. Potom by nepotřebovaly válce ani středový otvor.

reklama

Zatím lze jen těžko rozhodnout, zda má pravdu jedna či druhá teorie, či vše bylo s kamennými válci ještě úplně jinak. Ale v každém případě jde o vzácnou technickou památku pomalu mizící v zapomenutí.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od 5.12.2022 169
Během druhé světové války se odlehlá vesnice ve Švýcarsku stala místem podivných událostí, a to když tam zůstala britská rota vojáků. Nejprve začalo mizet dřevo, následovaly plachty a cennosti, až jednoho dne zmizelo dítě. Když pak zmizelo více dětí a také řadový voják z britské společnosti, po okolí se rozšířily zvěsti o monstru. [cap
od 5.12.2022 297
Od nepaměti kolují po světě legendy o bytostech vyznačujících se velikou silou a nadměrným vzrůstem. Tito giganti většinou vystupují jako obludní, dlouhovlasí obři. Archeologické průzkumy kosterních pozůstatků těchto bytostí a vykopávky různých nástrojů nasvědčující tomu, že na Zemi opravdu žili a možná, že i dosud stále žijí. I když oficiální věda tuto domněnku odmítá, není vyloučeno, že tomu
od 4.12.2022 1.1tis
Pod povrchem francouzské metropole se ukrývá tajemný svět katakomb. Podzemí v minulosti posloužilo jako úložiště lidských ostatků z rušených hřbitovů. Sto devadesát kilometrů chodeb je zároveň nebezpečnou pastí pro ty, kteří by chtěli vstoupit do katakomb bez patřičného vybavení a odpovídajících znalostí. Podzemí současné Paříže začalo vznikat již
od 3.12.2022 2.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.7tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola