20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Záhadné kamenné válce u Černých Voděrad
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.9.2021
3.6tis
Mlecí kameny v Černých Voděrad. FOTO: Lukas panek / Creative Commons /CC BY-SA 4.0
594
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

V údolí Zvánovického potoka u Černých Voděrad, jihovýchodně od Prahy, se nacházejí podivuhodné kameny. Jsou to opracované válce vytěžené na jednom z vrcholů nad potokem. Poté byly svaleny do údolí.

Jaký byl však jejich účel? To dodnes není jasné.

Že šlo o lidskou činnost, dokládá i jeden z nedokončených válců v lomu. Dnes již pomalu válce mizí pod nánosem bahna a vegetací. Viditelných je asi necelých třicet a předpokládá se, že těch již skrytých je kolem patnácti.

Zvánovický potok. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Mlecí kameny v Černých Voděrad. FOTO: Lukas panek / Creative Commons /CC BY-SA 4.0 Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZÁHADNÉ VÁLCE A ÚTVARY

Většina prozkoumaných válců má průměr 120 cm, ale celkově se pohybují od 80 cm do 125 cm. Jejich výška je již rozdílnější, od 35 cm až do 65 cm. Tím se také výrazně mění jejich hmotnost od 460 kg do 2100 kg.

Vytesány byly z hrubozrnné žuly s živcovými peckami. Došlo k tomu někdy mezi 13 až 16 stoletím. Pro svůj tvar je lidé považovali za mlýnské kameny.

Tato hypotéza převažuje i u řady vědců, ale má také své slabiny. Jednak chybí středový otvor pro hřídel. A tyto kameny se ani nehodí mletí obilí. Na to jsou příliš velké, pohon by je neutáhl a jejich materiál je pro tento účel zcela nevhodný.

Proto je lidé považují spíše za mlýnské kameny na mletí rud při těžbě třeba zlata a stříbra (například ve Stříbrné Skalici, Kutné Hoře nebo v Mnichovicích). Ovšem i zde jsou pochybnosti, proč je dopravovat z velmi nepřístupného terénu na někdy veliké vzdálenosti.

Jistě by se nalezly lomy někde poblíž. Také zásoba válců v údolí potoka je poněkud naddimenzovaná.

Potok pod Zvánovicemi
Zvánovický potok. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KÁMEN SE ZÁŘEZY PRO PŘESNÉ ŠTÍPÁNÍ

Také druhý vrchol nad potokem je zajímavý. Skrývá nejen kamenný útvar, zvaný „čertova hlava“, ale také tzv. „kamenné mísy“ s vodou.

Útvar skutečně poněkud připomíná hlavu jakéhosi zlého netvora. A spolu s kamennými mísami tak některým záhadologům tato oblast připomíná staré pohanské obětiště. Právě to má potvrzovat i obrovský přírodní balvan, ve kterém je vytesána pravidelná kruhovitá mísa o hloubce 30 cm s průměrem 75 cm.

Ta je téměř stále plná vody. A naši předci často věštili z vody a odhadovali podle suchosti budoucí úrodu či neúrodu. Není nápadný i název obce Černé Voděrady? Co když jim právě voda mohla radit?

Mlecí kameny. FOTO: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

A ony staré žulové válce? Podle některých hypotéz z nich lidé mohli stavět uctívané sloupy, na vrcholu s pohanskými bůžky. Prý jeden takový stával i v Praze Na Slupi. Potom by nepotřebovaly válce ani středový otvor.

Zatím lze jen těžko rozhodnout, zda má pravdu jedna či druhá teorie, či vše bylo s kamennými válci ještě úplně jinak. Ale v každém případě jde o vzácnou technickou památku pomalu mizící v zapomenutí.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 946
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]