Nová studie ukázala, že ženský mozek je metabolicky o pár let mladší než mozek muže ve stejném věku. Tento nový objev učinili vědci z lékařské fakulty na Washingtonově univerzitě v St. Louis, když pomocí počítačové tomografie zkoumali mozek 205 lidí.
„Teprve začínáme chápat, jak mohou různé faktory související s pohlavím ovlivňovat stárnutí mozku a jak by to mohlo ovlivnit zranitelnost mozku vůči neurodegenerativním onemocněním,“ uvedl vedoucí výzkumu Manu Goyal.
„Metabolismus mozku nám pomůže lépe pochopit rozdíly během stárnutí, které vidíme mezi stejně starými muži a ženami.“ Studie se zúčastnilo 121 žen a 84 mužů ve věku 20-82 let, kteří podstoupili tomografické vyšetření mozku.
To ukázalo, že mozek žen je metabolicky průměrně o 3,8 roku mladší než stejně starý mozek mužů.
„Průměrný rozdíl mezi stářím mužského a ženského mozku je značný, ale celkově vzato je to jen malá součást rozdílu mezi muži a ženami a ani zdaleka není tak velký, jako ty největší rozdíly mezi obě pohlavími jako je třeba výška,“ pokračuje Goyal.
Největší rozdíly jsou přitom zaznamenány u mužů a žen kolem dvaceti let věku.
„Není to dáno tím, že by mužský mozek rychleji stárnul. Muži pouze začínají dospělost s o tři roky starším mozkem než ženy, a to přetrvává až do dospělosti. Zatím ale nevíme, co to znamená.
Myslíme si, že to může být důvodem, proč ženy v pozdějších letech nezaznamenávají takový kognitivní úpadek, jejich mozky jsou totiž mladší. V současné době pracujeme na studii, která by tyto domněnky potvrdila,“ uzavřel Goyal.
Zdá se, že s lidským tělem je spjata celá řada skutečností, kterým stále ještě nerozumíme.