Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivého želvího predátora.
Vypadá to však na úplně jiného živočicha. Jakého?
Želví jezero je dlouhé přibližně 21 kilometrů. Šířka je však pouhých 5 kilometrů. Je to taková dlouhá vodní „nudle“ hojně využívaná k rekreaci. Jsou zde kempy i celé turistické vesničky.
To samozřejmě zvyšuje naději, že tajemný živočich v jezeře neujde pozornosti. Tak se také stalo. Byla to však ještě dříve, než přišel boom kempování.
Kríkové versus příšera
Vodní monstrum z jezera je popisováno jako až 9 metrů dlouhý tvor. Jeho kůže je prý hladká, zcela chybí hřbetní ploutev. První zprávy o příšeře pocházejí od původních místních obyvatel – Kríků. Jde o etnickou skupinu severoamerických indiánů.
Ti se setkání s vodní příšerou velmi obávali. Nevykopali ovšem válečnou sekeru. Měli totiž logickou hypotézu, jak si existenci příšery vysvětlit.
Ne, v podezření nebyl kryptid dinosaura, jak se začalo spekulovat později. Kríkská rada starších dala hlavy dohromady a u táborového ohně vydala oficiální komuniké, že záhadným tvorem může být obří jeseter. Co na takové vysvětlení říká moderní věda?
Teorie velkého jesetera
Překvapivé je, že podobné závěry v kontextu legendy o vodním monstru ze Želvího jezera nekolidují se zkušenostmi odborníků na biologii sladkých vod. Jeseteři nejsou druhem typickým pro toto jezero, ale jejich velké populace prosperují v okolních řekách.
Želví jezero není rovněž izolovaným vodním biotopem, protože má napojení na říční síť Kanady. Je dost dobře možné, že si jeseter cestu do jezera našel.
Takový jeseter bílý (Acipenser transmontanus) je největší sladkovodní rybou severoamerického kontinentu. Dorůstá délky přes 6 metrů. Je to dlouhověká ryba – dožívá se stáří více než 100 let.
Otázkou je, zda záhadný tvor z jezera patří do kuchyně, nebo muzea kuriozit, co říkáte?!