reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Vesmír a technologie
Záhadné objekty v blízkém vesmíru: Kdo létá kolem Měsíce?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.3.2021
3.5tis
Nad měsíčním povrchem přelétávají neznámé objekty, foto Pixabay
435
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

V polovině ledna roku 2013 se vynořily znepokojující záběry, na nichž proplouvají podivné objekty nad měsíčním povrchem. Jsou prokazatelně umělého původu. . Ve stejnou dobu se dostává do popředí nově zkoumaný obrázek mise Apollo 14 z roku 1971, který na měsíčním nebi zachycuje zvláštní modrou záři.

Nad měsíčním povrchem přelétávají neznámé objekty, foto Pixabay Modré světlo na snímcích Apollo 14, foto NASA Buzz Aldrin z Apolla 11 na Měsíci. Foto NASA Posádka Apolla 14. Foto NASA

O tom, že se na odvrácené straně Měsíce nachází přinejmenším jedna mimozemská základna, spekulují UFO nadšenci již dlouho. Většina odborníků tuto myšlenku řadí do říše fantazie. Je však Měsíc skutečně tak pustý, jak se domníváme?

Některé fotografie a videa naznačují, že lidé možná nejsou jediní, kdo je schopný vypravovat lety k našemu souputníku. Diskuze o jeho mimozemských návštěvnících se opět rozhořely poté, co amatérský astronom z amerického New Orleans zveřejnil video se dvěma objekty prolétajícími kolem Měsíce, které nápadně mění rychlost i směr letu.

Je to jen další zdařilý podvod? Zřejmě ne. Nachází totiž podporu v mnoha dalších svědectvích. Ve stejnou dobu si amatérští badatelé všimnou zvláštního modře osvětleného objektu na fotografii lunární mise Apollo 14, které zveřejňuje NASA. Jaké mají tyto úkazy vysvětlení?

Modré světlo na snímcích Apollo 14, foto NASA

JE TO PTÁK, JE TO LETADLO?

Video, které se v polovině ledna objevilo na videoserveru YouTube, zachycuje detail měsíčního kotouče. Z míst zahalených ve stínu náhle přilétá jeden objekt a krátce za ním další. Pohybují se plynule a rovnoměrně.

Vlétl do záběru satelit, či kosmické smetí? Nejprve to tak vypadá, ale za pár vteřin objekt prudce zpomalí, znovu zrychlí a výrazně změní směr letu. Co by to mohlo být? Padající hvězdy, nebo kosmický prach?

Ani jedna z možností příliš neodpovídá chování objektů. V jednom okamžiku se za nimi objeví zřetelná stopa, jakou zanechávají letadla. To znamená, že věc je zřejmě vybavena jakýmsi pohonem. Vše nasvědčuje tomu, že je umělého původu.

Velice podobná nahrávka se objevuje na internetu také v roce 2020, i tentokrát je na videu vidět hned několik objektů plujících nízko nad měsíčním povrchem.

DŮKAZ MIMOZEMSKÉ CIVILIZACE?

Zvláštní chování objektu si někteří vysvětlují po svém. Kolem Měsíce prý operují stroje mimozemských bytostí! Jiní zůstávají opatrní. Co když je vše jen šikovný podvod? Tím by celá záhada mohla skončit, jenže opak je pravdou!

Ve prospěch záběru hovoří některá další svědectví z vysoce důvěryhodných zdrojů. Pozorování UFO v blízkosti Měsíce není nic výjimečného. Navštěvuje ho ještě někdo další? Zkušenosti s neznámými světly a neidentifikovatelnými plavidly mají také posádky letů Apollo 11, díky němuž v roce 1969 na Měsíci poprvé stanul člověk, Apollo 12, který odstartoval do vesmíru ve stejném roce a Apollo 13 z roku 1970.

„Všechny lety Apolla a Gemini byly sledovány jak z dálky, tak někdy dost z blízka vesmírnými plavidly mimozemského původu – létajícími talíři, nebo UFO, chcete-li tomu tak říkat,“ prohlašuje Maurice Chatelain, inženýr NASA v penzi.

A dodává: „Pokaždé, když se objevily, astronauti informovali řízení mise, která pak nařídila absolutní mlčenlivost.“

Buzz Aldrin z Apolla 11 na Měsíci. Foto NASA

PODIVNÁ SVĚTLA NA MĚSÍČNÍM NEBI

Záhady se nevyhýbají ani misi Apollo 14, která na Měsíci přistála v roce 1971. Její fotografie zveřejnila NASA na svých internetových stránkách. Na jednom ze záběrů je patrná jasně modrá záře vznášející se nad lunárním povrchem.

Při přiblížení pak lze pozorovat detaily objektu, který vypadá jako válec postavený kolmo k měsíčnímu povrchu. Společnost NASA se k záběrům nevyjádřila a skeptici modré světlo připisují kazu na fotografii či běžným vesmírným úkazům.

Další snímky ze stejného místa pořízené bezprostředně poté však ukazují jen tradiční černou oblohu. Skutečně astronauty sledovali příslušníci jiné vyspělé civilizace, jak tvrdí Chatelain? Tvar objektu nápadně připomíná mnohá UFO pozorovaná lidmi po celém světě. Pochází snad proslulé „doutníky“ z odvrácené strany měsíce?

Posádka Apolla 14. Foto NASA
Foto: Pixabay, NASA, Youtube (Jean-Michel Tenac)
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 28.6.2022 2.2tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.1tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]