Oko Sahary, známé také jako struktura Richat, je rozlehlý kruhový útvar nacházející se v saharské poušti v Mauritánii, který je dobře patrný pouze při pohledu z vesmíru.
Při pohledu z oběžné dráhy vypadá Richat jako kruhy na vodní hladině či jakési gigantické oko. Kde se vzal?
Až do druhé poloviny 20. století o něm nikdo nevěděl. Teprve poté, co se lidstvo vydalo mimo planetu Zemi a začaly být využívány satelity, byla záhadná struktura zaznamenána. Nejprve vědci předpokládají, že Oko Sahary vyhloubil spadlý meteorit.
Jenže první geologické průzkumy tuto domněnku vyvrátí. Badatelé totiž v místě nenajdou žádné metamorfované (přeměněné) horniny, které obvykle vznikají vlivem vysokých teplot a tlaků v místě dopadu vesmírného tělesa.
O slovo se přihlásí záhadologové, podle nichž nelze vyloučit možnost, že Richat je ve skutečnosti dílem mimozemšťanů. Nicméně jakékoli důkazy vědeckého charakteru nikdy nepředloží.
Bezradní vědci
Usazeniny ve středu Oka Sahary jsou staré asi 2,5 miliardy let, na okrajích přibližně 500 milionů let. Francouzský dobrodruh a přírodovědec Théodore Monod (1902–2000) zjišťuje, že jde o místo s neuvěřitelným množstvím zásadních archeologických nálezů.
Stovky tisíc let staré kosti zvířat či pozůstatky kamenných nástrojů dávných předků člověka tu prý nejsou žádnou výjimkou. Monod však nikdy neodhalí, jak Oko Sahary vzniklo. A stejné potíže mají i další vědci.
V současné době se shodují pouze na tom, že je třeba „pátrat dál“. O slovo se mezitím znovu přihlásí záhadologové, kteří Oko Sahary tentokrát spojí s bájnou Atlantidou. Z jakého důvodu?
Legendární kontinent
Starořecký filozof Platon (asi 427–347 př. n. l.) se ve svých dvou dílech Timaios a Kritias zmínil o jakési dávné vysoce rozvinuté civilizaci, která údajně obývala kontinent zvaný Atlantida.
Podle jeho informací mělo jít o nádhernou a úrodnou zemi, jejíž obyvatelé se nakonec stali oběťmi mohutné přírodní katastrofy. Ta je měla poslat ke dnu. Od té doby se mnozí vědci i záhadologové legendární kontinent snaží nalézt.
Popis Atlantidy údajně připomíná právě výše zmíněnou strukturu Richat. „Podle Platona byl ostrov kruhový, rozdělen na soustředné kruhy země a vody,“ uvádí francouzská spisovatelka a badatelka Antoine Gigal.
Ozývají se hlasy, podle kterých mohlo být centrální město Atlantidy kdysi dávno zatopeno Atlantickým oceánem. Později se prý kvůli velkým zemětřesením znovu vynořilo a po mnoha letech možná změnilo svou tvář. Nicméně i v tomto případě se ozývají skeptici.
Ti tvrdí, že Atlantida ve skutečnosti nikdy neexistovala. Platon prý pouze použil její příběh pro demonstraci svých představ o ideálním státě. Pokud je tomu tak, znamená to, že původ Oka Sahary zůstává neznámý…