Mladý americký archeolog Dennis Puleston si prohlíží krápníky pod ruinami města Chichén Itzá: „Toto jsou proslulé kamenné bubny, kterými Mayové přivolávali déšť!“ Zvědavě po krápnících přejede dlaní. Jeskyni rozezní temný zvuk, při němž tuhne krev v žilách. Nepřivolal na sebe badatel právě pomstu bohů?
Na naší Zemi dosud žijí kmeny, které provádějí různé rituály pro přivolání deště. Získat moc nad rozmary přírody pomocí magických či náboženských praktik se lidé pokoušeli již ve starověku.
O některých národech se dokonce traduje, že dovedly ovládat blesky a využívat je jako mocnou zbraň proti svým nepřátelům. V tomto oboru prý zvláště vynikal tajemný národ Etrusků, pocházející z Toskánska v Itálii. Jde o povídačky, nad kterými v dnešní době můžeme jen mávnout rukou?
Používají vyspělou technologii?
Etruskové patří k nejzáhadnějším národům evropské historie. Na Apeninský poloostrov přišli neznámo odkud, používali jazyk, z něhož se dosud podařilo rozluštit jen pár slov. Vynikali v mnoha řemeslech a podobně jako Egypťané byli doslova posedlí smrtí.
Přestože jejich kultura dosáhla vysoké úrovně, zaostalejší Římané je porazili. Etrusky však vyhledávali jako věhlasné věštce.
Na četných reliéfech jsou vyobrazeni etruští kněží ve zvláštních přiléhavých čepicích, na jejichž vrcholu se nachází kovový disk s anténkou, jindy v ruce svírají trubku s několika prstenci.
Znamená to, že v případě Etrusků bylo vyvolávání blesků spíše vědeckou než náboženskou záležitostí? Používali k podmanění si přírody nám neznámé technické zařízení?
Co přivolávaly mayské bubny?
Etruskové rozhodně nejsou jediní, o nichž se tvrdí, že dokázali ve svůj prospěch využít přírodní síly. Americký archeolog Dennis Puleston (1940–1978) je fascinován mayskou kulturou. Zejména ho zajímá bůh deště Chac.
Všímá si, že spolu s tímto významným bohem bývá zobrazována ještě další postava. Jejími atributy jsou hrom a blesk. Badatel ji identifikuje jako Pauhtuna, božstvo spojované s bouří. Jeho jméno překládá jako „Kamenný buben“.
Prý ho bylo možné přivolat zvláštními kamennými nástroji, které však nebyly vyrobeny uměle, ale jednalo se o krápníky, které při doteku vydávaly zvláštní temný zvuk. Ty archeolog také najde v ruinách proslulého mayského města Chichén Itzá.
Rozradostněn svým nálezem nástroj několikrát rozezní. Nevyděsí ho ani jeho zvuk, který jako by vycházel ze samotných hlubin země…
Doplatil archeolog na své rouhání?
Ještě tentýž den, 29. června 1978, Puleston se svou asistentkou vystupuje ve městě na tajemnou Kukulkánovu pyramidu. Když stanou na jejím vrcholu, sjede náhle z oblohy zářivě bílý blesk.
Udeří do římsy svatyně a sjede po ní až na nádvoří, na němž stojí mladý archeolog. Troufalého badatele zásah na místě zabije! Asistentka a několik turistů jsou sraženi k zemi, ale jinak se jim nic nestane. Svědky události přemůže posvátná bázeň. Probudil archeolog svým činem síly, které ho potrestaly?