Prostředí bažin, močálů a mokřadů není zrovna oblíbeným piknikovým místem. Lidé se takovým lokalitám spíše vyhýbají. V některých místech světa jsou však i tyto oblasti trvale obydleny. Příkladem jsou některé regiony Bangladéše a indického Západního Bengálska.
Přicházejí z nich zprávy o tajemných světlech zvaných „aleya“. O co se jedná?
Označení aleya prý směřuje na bahenního ducha, který se projevuje zvláštním světelným jevem. Rybáři z Bangladéše věří, že se jedná o duše jejich kolegů, kteří se zde utopili či zemřeli jiným tragickým způsobem.

Jde o přírodní jev?
Kdybychom světlům aleya nastavili evropské zrcadlo, asi bychom je nazvali bludičkami. I v tomto případě se prý nevyplatí světla v močálu následovat, protože hrozí ztráta orientace a utonutí.
V Bangladéši a Západním Bengálsku jsou tyto záhadné úkazy pozorovány celé generace, což vede badatele k závěru, že se může jednat o přírodní jev takzvané bioluminiscence či chemiluminiscence.

V prvním případě se jedná o světlo vytvářené živými organizmy, ve druhém je pak světlo produktem vzájemných reakcí určitých látek. Dodejme, že chemiluminiscence byla popsána již tisíc let před naším letopočtem.
Metan v podezření
Záhadné světelné jevy v močálech a bažinách jsou celosvětovým fenoménem. Přesto úkazy aleya v Bangladéši a Západním Bengálsku vykazují určité odlišnosti. Často jsou to prý dokonalé světelné koule plující vzduchem.
Lze je vysvětlit procesy přírodní luminiscence? V tomto konkrétním případě odborníci navrhují, že by se mohlo jednat o drobné organismy připomínající plankton.

Spekuluje se i o elektrickém výboji v prostředí, kde dochází k výronům metanu. Zatím žádná z teorií nebyla zcela potvrzena, ale ani vyvrácena. V každém případě si tohoto záhadného jevu již povšimla i globální turistika. No aleya, money back? Inu, uvidíme…