Když se obyvatelé bretaňského Carnacu zadívají za tmy z oken, mohou nabýt dojmu, že k nim mašíruje armáda nemrtvých. Na okolních planinách je totiž možné spatřit tisíce robustních siluet.
Naštěstí nejde o zombie, ale o pozůstatky nejtajuplnější megalitické stavby světa. Vztyčili ji pravěcí lidé díky svým unikátním superschopnostem?
Na okraji městečka Carnac se totiž rozkládají dechberoucí aleje tvořené mohutnými kameny. Jde o vůbec největší soubor kamenných bloků na světě. Celkem jich v okolí města k nebi ční tři tisíce!
Ty nejstarší byly navíc vztyčeny o dva tisíce let dříve, než vzniklo slavné Stonehenge. „Podle legendy jde o zkamenělé římské vojáky,“ upozorňuje americký publicista Micah Hanks.
V menhiry je měl proměnit vyhnaný papež a světec Kornelius (†253). Megalitická řada ale zřejmě vznikla úplně jinak.
Geometrické obrazce
Ačkoli carnacké aleje vypadají jen jako obyčejné řady kamenů, pohled z výšky odhaluje, že tomu tak není a že je místo mnohem mystičtější.
„Menhiry a dolmeny vytvářejí geometrické obrazce, takzvané geoglyfy,“ píše americký badatel Arthur Faram. Nejčastěji jde otrojúhelníky, které mají vždy stejný poměr stran.
Je vůbec možné, že by pravěcí lidé mohli postavit něco tak sofistikovaného? Aby záhad nebylo málo, kameny se směrem k městečku výrazně zvětšují. Nedaleko Carnacu se navíc nachází Er Grah, nejvyšší menhir starého kontinentu. Původně měřil přes 20 metrů a vážil úctyhodných 330 tun.
Mohly předvídat zemětřesení?
Mezi carnackými menhiry se už několik desítek minut prochází anglický archeolog Alexander Thom (1894–1985) se svým synem. Dvojici se v rozmezí let 1970 až 1975 podaří objevit osm čar, kterými lze kameny v nejrůznějších směrech spojit.
Dojdou proto k závěru, že komplex byl využíván jako astronomická observatoř, určená především k pozorování Měsíce.
„Jiní výzkumníci, kteří kameny zkoumali, ovšem došli k závěru, že menhiry mohly sloužit k předvídání zemětřesení,“ informuje Joanna Gillan.
„Další možné vysvětlení je, že kameny vztyčili pravěcí lidé, aby vzdali poctu svým předkům,“ dodává australská specialistka na starověké záhady.
Vznikly pomocí telekineze?
Život Armorikánců, kteří oblast Carnacu obývají před šesti tisíci lety, tedy v době, kdy tajemné kamenné aleje vznikly, je nesmírně složitý.
Těžko si proto představit, že si ho ještě komplikují tím, že ze vzdáleného lomu k pobřeží po válcích táhnou těžké kamenné bloky. Podle některých zkazek se ovšem armorikánským kněžím podařilo ovládnout techniku telekineze.
Pouhou silou myšlenek tak byli schopni přenášet libovolně těžká břemena na libovolnou vzdálenost, a tak aleje pohodlně vytvořit. Může na to být něco pravdy?