Říká se o nich, že byli největšími válečníky středověku. A nejen válečníky. Vikingové na svých dračích lodích objevovali vzdálené a tajemné ostrovy i celé kontinenty.
Ostatně byli to prý oni, kdo začal jako první osídlovat Ameriku. Co o tomto tajemném národu ještě nevíme?
Zelenou krajinou s občasnými zbytky sněhu pochoduje skupina asi 30 lidí. Osm mužů doplňují ženy a děti táhnoucí saně naložené masem a nástroji, které jsou potřeba k přežití.
Skupina doráží na skalnatý ochoz, ze kterého je nádherný rozhled na moře rozbíjející se o útesy. Právě tam dole, kousek od moře bohatého na potravu, chtějí tito Dorsetové, předchůdci dnešních Eskymáků, založit novou osadu.
Jenže jedno z dětí náhle ukazuje dolů, za jednu ze skal, kde stojí několik provizorních staveb. Muži se plíží blíž a vidí v zátoce několik protáhlých lodí se staženými plachtami. Právě zde zřejmě začíná střet dvou tajemných kultur. Střet o území tzv.
Grönlandu – dnešního Grónska, který je v 10. století zeleným ostrovem. Kdo z tohoto střetu vyšel jako vítěz?
Záhadné zmizení
V roce 982 se na pobřeží Grónska objevuje loď Erika Rudého (950–asi 1003), vikinského válečníka, který zpočátku na daleký ostrov zavítal jako vyhnanec. „Tehdy vyplul, ale zůstal dlouhou dobu pryč a našel země, o jejichž existenci dřív nevěděl.
Tam rostla pole s obilím… a stromy podobné břízám, a z toho všeho přivezli ukázky,“ vypráví severská sága. Erik se tehdy vrací do své domoviny, aby k cestě na nové území zlákal asi 700 lidí.
V Grónsku tak vznikají první vikinské osady, které se rychle rozrůstají. Podle některých odhadů žijí v roce 990 na území dnešního Grónska asi 4000 seveřanů.
Jenže o pár století později, v roce 1721, kdy do největší vikinské osady v Grónsku připlouvá dánský misionář Hans Poulsen Egede (1686–1758) už na ostrově není po vikinských osadách ani stopy. Kam zmizely? Vždyť zpět do Skandinávie se jich vrátilo jen pár stovek!
Podle nejrozšířenější teorie odešli Vikingové kvůli ochlazování. Ostrov se během 300 let ponořil do sněhu a ledu a oni už v nehostinných podmínkách nedokázali žít. Nasedli proto na lodě a vrátili se do Evropy.
Jenže do toho vstupují legendy o tajemných předchůdcích Eskymáků, kteří si na grónské ostrovy dělali nárok. Egede při pátrání nachází trosky osad a dozvídá se o Dorsetech a na ně navazujícím národu Thule.
Ten se proslavil tím, že jeho členové využívali zvláštní luky a především praktikovali šamanismus. Traduje se, že se někteří válečníci Thule dokázali proměňovat ve zvířata a jejich šamani uměli na své nepřátele sesílat strašlivé kletby.
Přestože spolu oba národy nejprve obchodují, nakonec dochází na souboj o to nejcennější – o železo. Skutečně v něm kultura Thule s přehledem vítězí?
Podle všeho Vikingové v nehostinných podmínkách nedokázali uplatnit svou válečnickou převahu a byli navíc zděšeni brutálními rituály a šamanistickým náboženstvím. Éra Vikingů v Grónsku končí.