3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhadní předci lidí? Vědci extrahovali neznámou DNA
Záhadní předci lidí? Vědci extrahovali neznámou DNA
od 16.3.2020
3.9tis
352
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Vědci podrobili důkladné analýze souhrn genetické informace předků moderního člověka. Výsledky studie přinesly zprávy o dosud neznámém druhu, který se křížil s ostatními hominidy. Kde se tito jedinci vyskytovali a jak zanikli? A proč jsme o nich dosud neměli ani tušení?

Rekonstrukce kostí dovolila vědcům znázornit přesnou podobu Denisovanů.Foto: Earth.com Mapa ukazuje, jak předchůdci člověka migrovali a křížili se.Foto: wikipedia commons Britský evoluční genetik Mark Thomas se domnívá, že na Zemi žila kdysi celá řada různých hominidů. Foto: youtube.com

Na setkání vědců v Royal Society v Londýně jsou na konci roku 2013 odhaleny nové výsledky zkoumání genomu (souhrn veškeré genetické informace–pozn. red.) našich předků denisovanů.

reklama

Denisované žijící na dnešním území Evropy i Asie jsou příslušníci rodu Homo a blízcí neandrtálcům. První ostatky této rasy jsou nalezeny v roce 2008 v Děnisově jeskyni v Rusku.

Stáří kosterních pozůstatků je určeno na 41 000 let a nález dále putuje k podrobnějším analýzám. Když se vědci pokoušejí analyzovat získané vzorky DNA, výsledky všechny překvapí.

Zjistí totiž, že v době asi před 30 000 lety dochází ke křížení denisovanů s dnes již zaniklým prastarým druhem, který není ani člověkem, ani neandrtálcem! Vědci si nad ním lámou hlavy dodnes. Je jim známo pouze to, že přišel z Asie. Jak je ale možné, že o takovém druhu zatím nic nevíme?

První stopy po rase Denisovanů byly nalezeny v roce 2008 v Děnisově jeskyni v Rusku. Foto: sciencemag.org
První stopy po rase Denisovanů byly nalezeny v roce 2008 v Děnisově jeskyni v Rusku. Foto: sciencemag.org

PLANETA MNOHA DRUHŮ

„Výzkum naznačuje, že se díváme na svět jako z Pána prstenů, ve kterém bylo mnoho populací hominidů,“ říká současný evoluční genetik z londýnské univerzity Mark Thomas (*1964).

reklama

Přirovnává tak pravěký svět k fiktivní říši britského spisovatele Johna R. R. Tolkiena (1892–1973). Objevy vědců totiž potvrzují fakt, že na Zemi v dávných dobách souběžně existovalo několik rozličných druhů hominidů.

A navíc mezi nimi často docházelo ke vzájemnému křížení. Již dříve bylo prokázáno křížení mezi neandrtálcem a člověkem. Jak ukázal výzkum vzorků odebraných ze dvou zubů a jedné kosti z prstu, také denisované se mísili s jiným druhem.

Jenže část DNA, kterou vědci zachytili, je pro ně zcela neznámá. Ve vědeckých kruzích se okamžitě strhla debata, jejímž cílem bylo odpovědět na jedinou otázku. Kdo byli tajemní lidé, s nimiž se denisované křížili?

Názorné srovnání ukazuje rozdíly mezi lebkami moderních lidí, Neandrtálci a Denisovany. Na první pohled je vidět rozdílná velikost. Foto: focustech.it
Názorné srovnání ukazuje rozdíly mezi lebkami moderních lidí, Neandrtálci a Denisovany. Na první pohled je vidět rozdílná velikost. Foto: focustech.it

NEZNÁMÁ PREHISTORIE

Denisované se s neznámým druhem začali křížit v době asi před 30 000 lety. Někteří vědci sice naznačili, že by mohlo jít o asijskou větev druhu Homo heidelbernensis, který před 500 lety žil v Africe.

reklama

Většina odborníků však otevřeně přiznává, že nemají nejmenší tušení, co je neznámý druh zač. Málo se toho ví i o samotných denisovanech, jejichž ostatků se našlo tak málo, že ani nelze definovat jejich vzhled.

Dosud neznámý druh byl objeven jen díky analýze DNA. Jeho kosterní pozůstatky dosud nikdo neodkryl. Celý případ nám připomíná, že historii lidstva ještě obestírá mnoho tajemství.

Druh, s nímž se křížili denisované, by mohl být odpovědí na různé legendy o tajemné rase lidí, která obývala Zemi. Jedna taková má být předkem dnešních Tibeťanů.

Je to jen náhoda, že dosud neznámý druh přišel také z Asie, nebo jsou Tibeťané jeho pokračující linií? Budeme někdy znát odpovědi na tyto otázky?

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: nationalgeographic.com.au, medium.com, focustech.it, wikipedia commons, earth.com, sciencemag.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 536
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112