Domů     Záhady historie
Záhadný atentát na Olofa Palme: Vrah odhalen po dlouhých 34 letech!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.3.2021
6.4tis
Záhadný atentát na Olofa Palme: Vrah odhalen po dlouhých 34 letech!
Umělecká rekostrukce atentátu. FOTO: Windh / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
528
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Švédský premiér byl trnem v oku mnohým zahraničním vůdcům. A pak byl zabit. Dlouhých 34 let byla policie bezradná. Stopy často vedly do Jihoafrické republiky. Vloni však byl případ uzavřen s tím, že střílel domácí útočník, grafický designér se zkušeností v armádě.

Umělecká rekostrukce atentátu. FOTO: Windh / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Palme během protestu proti válce ve Vietnamu. FOTO: Scanpix / Creative Commons / Public Domain Místo činu. Proč trvalo vyšetřování tak dlouho? Foto: Tage Olsin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Místo, kde Palme zemřel, několik dnů po atentátu. Foto: Holger.Ellgaard / Creative Commos / CC BY-SA 3.0

Švédský premiér Olof Palme (1927–1986) stojící v čele vlády v letech 1969 až 1976 a znovu zvolený do úřadu v roce 1982, dokáže budit silné emoce doma i za hranicemi. Ve Švédku je milován zejména levicí, většina liberálů a konzervativců ho ale nemůže vystát, mimo jiné za jeho agresivní debatní styl.

Palme také ostře a bez servítek kritizuje zahraniční mocnosti, USA pro válku ve Vietnamu, Sovětský svaz pro potlačení Pražského jara či Jihoafrickou republiku za apartheid. Je rovněž otevřeným kritikem evropského komunismu a tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka (1913–1991) v roce jeho nástupu do funkce označuje za „diktátorskou kreaturu“.

Podobných kritik politických lídrů a programů napříč celým světem z úst švédského premiéra zaznívá celá řada. O to těžší práci mají vyšetřovatelé poté, co je Olof Palme zavražděn. Koho Palme pobouřil natolik, že se rozhodl spáchat na něj atentát?

Palme během protestu proti válce ve Vietnamu. FOTO: Scanpix / Creative Commons / Public Domain

PACHATEL MIZÍ

Švédsko je považováno za bezpečnou zemi a politické násilí je tu prakticky neznámé, proto se i vysoce postavení politici v noci procházejí městem bez ochranky. Vražda premiéra je pro celou zemi naprostý šok.

Stane se to v pátek 28. února 1986, 21 minut po 11 hodině večer. Olof Palme vychází z kina a v doprovodu své manželky Lizbeth (1931–2018) kráčí tou nejrušnější ulicí Stockholmu, když neznámý muž za nimi vytasí pistoli a střelí premiéra do zad.

Druhá kulka zasáhne jeho ženu. Střelec se vzápětí dává na útěk. Navzdory tomu, že atentátu přihlížejí desítky svědků, se žádnému nepodaří muže zastavit a ten brzy nato zmizí kdesi v ulicích hlavního města.

Lizbeth Palme útok přežije, ale její muž je po příjezdu do nemocnice prohlášen za mrtvého. Necelé dvě hodiny po střelbě o atentátu na premiéra začínají informovat média a všichni si kladou tutéž otázku. Kdo ho zavraždil?

Místo činu. Proč trvalo vyšetřování tak dlouho? Foto: Tage Olsin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

MNOHO NEPŘÁTEL 

Seznam možných podezřelých je už od počátku vyšetřování poměrně obsáhlý vzhledem k tomu, kolik lidí, nezřídka mocných, na domácí i zahraniční scéně Palme dokázal popudit. Na případu se v průběhu let vystřídá mnoho státních zástupců a šéfů vyšetřování a s nimi také mnoho teorií o tom, kdo vlastně vraždil.

Někteří viní na domácí extremisty, další ukazují prstem na jugoslávskou tajnou službu a jiní vidí dokonce spojitost s aktivitami CIA. Jedna z favorizovaných hypotéz spatřuje viníky mezi vysoce postavenými lidmi Jihoafrické republiky, neboť se Palme, jak již bylo zmíněno, ostře ohrazuje proti tamnímu apartheidu, který označuje za „obzvláště ohavný systém“.

Pouhý týden před svou smrtí Palme v projevu k parlamentu uvádí, že „apartheid nelze reformovat, je třeba jej zrušit.“ Kromě toho také podporuje tvrdé hospodářské sankce proti Jihoafrické republice. Deset let poté, koncem září 1996, podává plukovník Eugene de Kock, bývalý jihoafrický policista, svědectví u Nejvyššího soudu v Pretorii v němž tvrdí, že Palme byl zastřelen právě pro tuto kritiku. Může být toto obvinění pravdivé?

Místo, kde Palme zemřel, několik dnů po atentátu. Foto: Holger.Ellgaard / Creative Commos / CC BY-SA 3.0

PŘÍPAD UZAVŘEN

De Kock prohlašuje, že za atentát na švédského premiéra je zodpovědný Craig Williamson, bývalý vysoce postavený člen policie a africký špion. Willamson byl skutečně zapojen do řady státem sponzorovaných zámořských bombových útoků, vloupání, únosů, atentátů a propagandy během éry apartheidu.

Bývalí zaměstnanci policie Jihoafrickému soudu pro tato tvrzení dokonce předložili důkazy, ty však vzápětí zmizely! V roce 2010 v televizním krimi pořadu Efterlyst vystupuje Tommy Lindström, který byl v době atentátu na Olofa Palmeho šéfem policejního oddělení vyšetřování trestné činnosti.

Lindröm tehdy vyjadřuje své přesvědčení, za vraždou skutečně stojí Jihoafrický režim. Poněkud překvapivě tak působí informace z června loňského roku, podle kterých je případ uzavřen s tím, že premiéra ve skutečnosti zavraždil osamělý domácí útočník Stig Engström, bývalý voják a grafický designér, který v roce 2000 ve věku 66 let spáchal sebevraždu.

Mnoho let po vraždě byl přitom považován pouze za svědka události. Podařilo se nakonec vraha skutečně odhalit, nebo padlo obvinění na nevinného muže dvacet let po jeho smrti jen proto, aby se urovnaly politické vztahy s Jihoafrickou republikou?

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 919
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.8tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.0tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]