Skip to content

Záhadný atentát na Olofa Palme: Vrah odhalen po dlouhých 34 letech!

Švédský premiér byl trnem v oku mnohým zahraničním vůdcům. A pak byl zabit. Dlouhých 34 let byla policie bezradná. Stopy často vedly do Jihoafrické republiky. Vloni však byl případ uzavřen s tím, že střílel domácí útočník, grafický designér se zkušeností v armádě.

Švédský premiér Olof Palme (1927–1986) stojící v čele vlády v letech 1969 až 1976 a znovu zvolený do úřadu v roce 1982, dokáže budit silné emoce doma i za hranicemi. Ve Švédku je milován zejména levicí, většina liberálů a konzervativců ho ale nemůže vystát, mimo jiné za jeho agresivní debatní styl.

Palme také ostře a bez servítek kritizuje zahraniční mocnosti, USA pro válku ve Vietnamu, Sovětský svaz pro potlačení Pražského jara či Jihoafrickou republiku za apartheid. Je rovněž otevřeným kritikem evropského komunismu a tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka (1913–1991) v roce jeho nástupu do funkce označuje za „diktátorskou kreaturu“. Podobných kritik politických lídrů a programů napříč celým světem z úst švédského premiéra zaznívá celá řada. O to těžší práci mají vyšetřovatelé poté, co je Olof Palme zavražděn. Koho Palme pobouřil natolik, že se rozhodl spáchat na něj atentát?

Palme během protestu proti válce ve Vietnamu. FOTO: Scanpix / Creative Commons / Public Domain
PACHATEL MIZÍ

Švédsko je považováno za bezpečnou zemi a politické násilí je tu prakticky neznámé, proto se i vysoce postavení politici v noci procházejí městem bez ochranky. Vražda premiéra je pro celou zemi naprostý šok.

Stane se to v pátek 28. února 1986, 21 minut po 11 hodině večer. Olof Palme vychází z kina a v doprovodu své manželky Lizbeth (1931–2018) kráčí tou nejrušnější ulicí Stockholmu, když neznámý muž za nimi vytasí pistoli a střelí premiéra do zad.

Druhá kulka zasáhne jeho ženu. Střelec se vzápětí dává na útěk. Navzdory tomu, že atentátu přihlížejí desítky svědků, se žádnému nepodaří muže zastavit a ten brzy nato zmizí kdesi v ulicích hlavního města.

Lizbeth Palme útok přežije, ale její muž je po příjezdu do nemocnice prohlášen za mrtvého. Necelé dvě hodiny po střelbě o atentátu na premiéra začínají informovat média a všichni si kladou tutéž otázku.

Kdo ho zavraždil?

Místo činu. Proč trvalo vyšetřování tak dlouho? Foto: Tage Olsin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
MNOHO NEPŘÁTEL

Seznam možných podezřelých je už od počátku vyšetřování poměrně obsáhlý vzhledem k tomu, kolik lidí, nezřídka mocných, na domácí i zahraniční scéně Palme dokázal popudit. Na případu se v průběhu let vystřídá mnoho státních zástupců a šéfů vyšetřování a s nimi také mnoho teorií o tom, kdo vlastně vraždil.

Někteří viní na domácí extremisty, další ukazují prstem na jugoslávskou tajnou službu a jiní vidí dokonce spojitost s aktivitami CIA. Jedna z favorizovaných hypotéz spatřuje viníky mezi vysoce postavenými lidmi Jihoafrické republiky, neboť se Palme, jak již bylo zmíněno, ostře ohrazuje proti tamnímu apartheidu, který označuje za „obzvláště ohavný systém“. Pouhý týden před svou smrtí Palme v projevu k parlamentu uvádí, že „apartheid nelze reformovat, je třeba jej zrušit.“ Kromě toho také podporuje tvrdé hospodářské sankce proti Jihoafrické republice. Deset let poté, koncem září 1996, podává plukovník Eugene de Kock, bývalý jihoafrický policista, svědectví u Nejvyššího soudu v Pretorii v němž tvrdí, že Palme byl zastřelen právě pro tuto kritiku.

Může být toto obvinění pravdivé?

Místo, kde Palme zemřel, několik dnů po atentátu. Foto: Holger.Ellgaard / Creative Commos / CC BY-SA 3.0
PŘÍPAD UZAVŘEN

De Kock prohlašuje, že za atentát na švédského premiéra je zodpovědný Craig Williamson, bývalý vysoce postavený člen policie a africký špion. Willamson byl skutečně zapojen do řady státem sponzorovaných zámořských bombových útoků, vloupání, únosů, atentátů a propagandy během éry apartheidu.

Bývalí zaměstnanci policie Jihoafrickému soudu pro tato tvrzení dokonce předložili důkazy, ty však vzápětí zmizely! V roce 2010 v televizním krimi pořadu Efterlyst vystupuje Tommy Lindström, který byl v době atentátu na Olofa Palmeho šéfem policejního oddělení vyšetřování trestné činnosti.

Lindröm tehdy vyjadřuje své přesvědčení, za vraždou skutečně stojí Jihoafrický režim. Poněkud překvapivě tak působí informace z června loňského roku, podle kterých je případ uzavřen s tím, že premiéra ve skutečnosti zavraždil osamělý domácí útočník Stig Engström, bývalý voják a grafický designér, který v roce 2000 ve věku 66 let spáchal sebevraždu.

Mnoho let po vraždě byl přitom považován pouze za svědka události. Podařilo se nakonec vraha skutečně odhalit, nebo padlo obvinění na nevinného muže dvacet let po jeho smrti jen proto, aby se urovnaly politické vztahy s Jihoafrickou republikou?

Foto: FOTO v úvodu: Windh / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 FOTO v článku: Tage Olsin, Scanpix, Holger.Ellgaard / Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...